ישראל ביתנו

מפלגת ימין, בראשותו של אביגדור ליברמן. בבחירות הקודמות לכנסת ה-20 התאחדה המפלגה עם תנועת הליכוד ורצו ברשימה משותפת כשהיו"ר ליברמן הוצב במקום השני. הרשימה המשותפת זכתה בשלושים ואחת מושבים, כשישראל ביתנו זוכה לאחד עשר מנדטים. בבחירות הנוכחיות מתמודדת כמפלגה עצמאית. ארבעה מחברי הרשימה שימשו כשרים בממשלה היוצאת, אחת כסגנית שר ושניים כיו"ר וועדות הכנסת.

הרשימה לכנסת

תולדות מפלגת ישראל ביתנו

הקמת מפלגת עולים ימנית

מפלגת ישראל ביתנו הוקמה בינואר 1999 על-ידי אביגדור ליברמן במטרה להתמודד על קולות העולים של מפלגת ישראל בעליה. רשימת ישראל ביתנו הורכבה מעולים חדשים ומוותיקים והיא מיקמה את עצמה בימין המדיני של המפה הפוליטית. עם הקמתה המפלגה, הצטרפו אליה שני חברי כנסת של ישראל בעליה ובבחירות 1999 קיבלה המפלגה 4 מנדטים.

לאחר הבחירות התאחדה סיעת ישראל ביתנו עם סיעות התקומה ומולדת והקימו את סיעת האיחוד הלאומי, שהיוותה גוש אופוזיציוני לממשלתו של אהוד ברק. בבחירות המיוחדות לראשות הממשלה בשנת 2001 הביס אריאל שרון את ברק ונבחר לראש הממשלה. הסיעה המאוחדת הצטרפה לממשלתו של שרון. אביגדור ליברמן מונה לשר התשתיות ורחבעם זאבי מונה לשר התיירות.

כשנה לאחר מכן, הודיעו שרי האיחוד הלאומי על התפטרותם מהממשלה בשל התנגדותם לקו המדיני של שרון. לפני שההתפטרות נכנסה לתוקף, נרצח השר רחבעם זאבי בידי מתנקש פלסטיני. ליברמן חזר בו מהתפטרותו ובני אלון מונה לשר התיירות במקומו של זאבי ז"ל. כעבור מספר חודשים הודיעו שוב שרי האיחוד הלאומי על התפטרותם מהממשלה.

בבחירות 2003 התמודדה ישראל ביתנו במסגרת רשימת האיחוד הלאומי. הרשימה המשותפת קיבלה 7 מנדטים והצטרפה לממשלתו השנייה של שרון. אביגדור ליברמן מונה לשר התחבורה ובני אלון מונה לשר התיירות. ביוני 2004 פיטר שרון את שרי האיחוד הלאומי כדי להבטיח רוב בממשלה לתוכנית ההתנתקות שהציג.

באוקטובר 2004 הודיעה סיעת ישראל ביתנו על פרישתה מרשימת האיחוד הלאומי ועל כוונתה להתמודד כרשימה עצמאית בראשות אביגדור ליברמן בבחירות לכנסת במארס 2006.

הולכים וגדלים

במסע הבחירות לכנסת השבע-עשרה פנתה המפלגה אל ציבור העולים מרוסיה והמצביעים הימניים-חילונים, ונחלה הצלחה, כשזכתה המפלגה ב-11 מנדטים, והפכה לסיעה החמישית בגודלה בכנסת. באוקטובר 2006 הצטרפה המפלגה לממשלתו של אהוד אולמרט, והיו"ר אביגדור ליברמן מונה לשר הממונה על העניינים האסטרטגיים.

בעקבות השתתפותו של אולמרט בוועידת אנאפוליס, שדנה במציאת פתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני, החליט ליברמן כי מפלגתו תפרוש מהשותפות בממשלה.

בבחירות לכנסת ה-18 שהתקיימו ב-2009 המשיכה המפלגה להגדיל את כוחה וזכתה ב-15 מושבים. המפלגה חתמה על הסכם קואליציוני עם מפלגת הליכוד, שהקנה את תיק החוץ ליו"ר ליברמן, ואת התיקים לביטחון הפנים, התשתיות הלאומיות, התיירות, והקליטה לחבריה. כמו כן מונה מטעם ישראל ביתנו סגן שר במשרד החוץ.

שיתוף פעולה עם הליכוד בראשותו של בנימין נתניהו

בבחירות הקודמות לכנסת ה-20 שהתקיימו בשנת 2012 התאחדה ישראל ביתנו עם תנועת הליכוד ורצו ברשימה משותפת כשהיו"ר ליברמן הוצב במקום השני אחרי יו"ר הליכוד בנימין נתניהו.

הרשימה המשותפת זכתה בשלושים ואחת מושבים, כשישראל ביתנו זוכה לאחד עשר מנדטים. ליברמן מונה לשר החוץ, יאיר שמיר מונה לשר החקלאות, יצחק אהרונוביץ' מונה לשר לביטחון פנם וסופה לנדבר מונתה לשרת הקליטה.

שינויים ברשימה המפלגה לכנסת ה-20

בבחירות לכנסת ה-20 שיתקיימו במרץ 2015 הוחלט במטה המלפגה לרוץ כמפלגה עצמאית.

עוד הוחלט כי מספר חברי מפלגה ותיקים לא יתמודדו בבחירות אלה, בינהם: ח"כ דוד רותם, סגנית השר פאינה קירשנבאום, השר יאיר שמיר, השר יצחק אהרונוביץ' וח"כ עוזי לנדאו.

כתבות

כתבות נוספות