ש"ס

מפלגה דתית-ספרדית המכונה גם "התאחדות הספרדים שומרי תורה – תנועת ש"ס". יו"ר המפלגה הוא הרב ח"כ אריה דרעי ובראשה עומדים גם חברי "מועצת חכמי התורה" בנשיאות הרב שלום כהן. בכנסת היוצאת החזיקה המפלגה אחד עשר מושבים.

הרשימה לכנסת

תולדות מפלגת ש"ס

מהרב פרץ לדרעי וישי: 2012-1984

ש"ס נוסדה כמפלגה ברמה הארצית לקראת הבחירות לכנסת ב-1984, על רקע התחושה של חרדים ספרדים כי הם מקופחים בהשוואה לאשכנזים. המפלגה, בראשות הרב יצחק פרץ, זכתה בארבעה מושבים בכנסת וחברה לממשלת האחדות הלאומית, שבה כיהן פרץ כשר הפנים. בבחירות לכנסת ב-1988 זכתה ש"ס בשישה מנדטים, ופרץ מונה לשר הקליטה בממשלה. ב-1990 פרש פרץ מהמפלגה והקים סיעת יחיד בכנסת, על רקע חילוקי דעות עם אריה דרעי ששיתף פעולה עם מפלגת העבודה במסגרת "התרגיל המסריח". עם פרישת פרץ מונה דרעי ליו"ר ש"ס ולשר הפנים בממשלת הימין הצרה שהקים יצחק שמיר.

ב-1992, אחרי שקיבלה שישה מנדטים בבחירות לכנסת, הצטרפה ש"ס לקואליציה עם מפלגת העבודה ומרצ, ודרעי מונה לשר הפנים בממשלה בראשות יצחק רבין. במהלך שנת 1993 נאלץ דרעי להתפטר מהממשלה, לאחר שהוגש נגדו כתב אישום ובג"ץ קבע שיש להעבירו מתפקידו. דרעי המשיך אמנם לכהן כיו"ר ש"ס, אולם לאחר הבחירות לכנסת ב-1996 (שבהן זכתה המפלגה בעשרה מנדטים) שני נציגים אחרים שלה מונו כשרים בממשלה (בראשות בנימין נתניהו): אלי ישי (שר העבודה והרווחה) ואליהו סוויסה (שר הפנים). בבחירות לכנסת ב-1999, שנערכו חודשיים לאחר שדרעי הורשע בפלילים, הגיעה ש"ס לשיא כוחה וזכתה ב-17 מנדטים. אלי ישי, היו"ר החדש של המפלגה, ועוד שלושה נציגים של ש"ס מונו לשרים בממשלה בראשות אהוד ברק. השרים פרשו מהממשלה במהלך שנת 2000, בעקבות השיחות בקמפ דיוויד בין ישראל לפלסטינים.

ב-2001, לאחר היבחרו של אריאל שרון לראש הממשלה, חברו נציגי ש"ס לממשלתו. עם זאת, הם לא צורפו לממשלה השנייה שהקים שרון אחרי הבחירות לכנסת ב-2003, וש"ס נותרה באופוזיציה (עם 11 נציגים בכנסת). אחרי הבחירות לכנסת ב-2006 הצטרפה ש"ס לקואליציה עם קדימה, וארבעה נציגים מטעמה כיהנו בממשלה בראשות אהוד אולמרט. ש"ס חברה גם לקואליציה עם הליכוד לאחר הבחירות לכנסת ב-2009, ונציגיה מכהנים עד היום בממשלה בראשות בנימין נתניהו. עם זאת, באוקטובר 2012 נאלץ השר אלי ישי להיפרד מהתואר "יו"ר ש"ס", וכעת הוא חולק את הנהגת המפלגה עם יריבו לשעבר אריה דרעי, ששב לחיים הפוליטיים, ועם השר אריאל אטיאס.

פיצול בהנהגה, טלטלת הקלטת של הרב יוסף המנוח והתפטרות

בראשית חודש דצמבר 2014 הודיע ח"כ וחבר ש"ס אלי ישי על פרישתו מהסיעה ורצונו בהקמת מפלגה חדשה שתרוץ עצמאית בבחירות לכנסת ה-20. אל מפלגתו החדשה של ישי, יחד, הצטרף ח"כ יוני שטבון שפרש ממפלגת הבית היהודי.

בסוף אותו החודש התפרסמה קלטת, שצולמה בשנת 2008 ומקורה לא ידוע, ובה מגנה הרב עובדיה יוסף המנוח את אריה דרעי ומתנגד למינויו מחדש כיו"ר התנועה.

בעקבות פרסומה של הקלטת שלח יו"ר המפלגה דרעי מכתב התפטרות למועצת חכמי התורה בבקשה לפרוש מההנהגה. מועצת החכמים סירבה לאפשר לו לעשות כן, ולאחר מספר ימים חזר בו היו"ר דרעי מההחלטה.

כתבות

כתבות נוספות