הבית היהודי

רשימה משותפת לשתי מפלגות ימין ישראליות שהחליטו לאחד כוחות לקראת הבחירות הקודמות וממשיכות באיחוד גם בבחירות לכנסת ה-20: הבית היהודי-מפד"ל החדשה בהנהגת שר הכלכלה נפתלי בנט והאיחוד הלאומי-תקומה בראשות שר הבינוי והשיכון אורי אריאל. שתי המפלגות, החזיקו יחד שניים עשר מושבים עד לשלהי הכנסת היוצאת. שלושה מחברי סיעת הבית היהודי שימשו כשרים ושניים כסגני שרים בכנסת היוצאת.

הרשימה לכנסת

תולדות מפלגת הבית היהודי

הבית היהודי - מפד"ל החדשה

"הבית היהודי", שהוקמה לקראת הבחירות לכנסת ב-2009, היתה אמורה להיות רשימה מאוחדת של שלוש מפלגות ימין: המפד"ל, מולדת ותקומה. עם זאת, האיחוד לא יצא לפועל, ובבחירות התמודדה מפלגה בשם הבית היהודי-מפד"ל החדשה, המבוססת על המפלגה הדתית-לאומית (מפד"ל) הוותיקה. המפד"ל הוקמה ב-1956 כאיחוד של מפלגות המזרחי והפועל המזרחי, ומאז נטלו נציגיה חלק בממשלות שונות. בשיאה זכתה המפלגה ב-12 מנדטים, אולם עם השנים חלה ירידה בכוחה האלקטוראלי. עד מלחמת ששת הימים נחשבה המפד"ל לבעלת עמדות יוניות, אולם לאחר מכן – וביתר שאת לאחר הקמת גוש אמונים ב-1974 – נקטה המפלגה בקו ניצי יותר. מנהיגי המפלגה הדתית-לאומית מאז הקמתה: חיים משה שפירא, יוסף בורג, זבולון המר, יצחק לוי, אפי איתם וזבולון אורלב. מנהיג הבית היהודי-מפד"ל היה בשנים האחרונות השר דניאל הרשקוביץ, ומנהיגה הנוכחי הוא נפתלי בנט.

האיחוד הלאומי: 2012-1999

האיחוד הלאומי הוקם כרשימה ימנית-לאומית לקראת הבחירות לכנסת ה-15 ב-1999. הרשימה, שכללה את נציגי המפלגות מולדת, חירות ותקומה, זכתה בארבעה מנדטים. בעקבות מספר המנדטים הנמוך יחסית התפטרו מהכנסת יו"ר הרשימה בנימין זאב בגין וכן חנן פורת. חבר הכנסת מיכאל קליינר (חירות), שנבחר מטעם האיחוד הלאומי, הקים סיעה עצמאית על רקע חילוקי דעות עם עמיתיו, ושלושת חברי הכנסת שנותרו הקימו סיעה משותפת עם ישראל ביתנו.

הסיעה המשותפת, שהייתה חלק מהאופוזיציה לממשלת אהוד ברק, חברה בשנת 2001 לקואליציה שהוקמה לאחר היבחרו של אריאל שרון לראשות הממשלה. יו"ר האיחוד הלאומי רחבעם זאבי מונה לשר התיירות בממשלת האחדות הלאומית, ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן מונה לשר התשתיות. באוקטובר 2001 הגישו שני השרים מכתבי התפטרות מהממשלה במחאה על מסירת השכונה אבו-סנינה בחברון לידי הפלסטינים. שעות ספורות לפני שההתפטרות הייתה אמורה להיכנס לתוקפה נרצח זאבי בידי מחבל פלסטיני. בעקבות הרצח השהתה הסיעה את פרישתה, ובני אלון מונה לשר התיירות (לאחר שנבחר ליו"ר מולדת). במארס 2002 התפטרו ליברמן ואלון מהממשלה, על רקע מחלוקת עם שרון.

בבחירות לכנסת ב-2003 התמודדו נציגי האיחוד הלאומי וישראל ביתנו ברשימה משותפת. הרשימה, ששמה היה האיחוד הלאומי, זכתה בשבעה מנדטים, ואלון וליברמן שוב מונו לשרים בממשלת שרון (השנייה). במהלך שנת 2004 פיטר שרון את השניים, על רקע התנגדותם לתכנית ה"התנתקות". בבחירות לכנסת ב-2006 התמודדו נציגי האיחוד הלאומי ברשימה משותפת עם המפד"ל (ישראל ביתנו התמודדה בנפרד). הרשימה המשותפת זכתה בתשעה מנדטים ונותרה באופוזיציה. בבחירות לכנסת ב-2009 התמודדו האיחוד הלאומי והמפד"ל (הבית היהודי-מפד"ל החדשה) בכוחות מפוצלים, ולקראת הבחירות לכנסת ב-2012 שוב החליטו המפלגות לאחד כוחות וזכו ב-12 מושבים.

סיפוח שטחים וחינוך יהודי-ציוני: האידיאולוגיה של הבית היהודי

פלגת הבית היהודי בהנהגת נפתלי בנט טרם פרסמה את מצעה, אולם בפברואר 2012 הציג בנט "תכנית שבע נקודות לניהול הסכסוך הישראלי-ערבי ביהודה ושומרון": "1) החלת הריבונות הישראלית על השטחים הישראליים ביהודה ושומרון (שטחי C) באופן חד-צדדי; 2) אזרוח מלא של 50,000 הערבים החיים בשטחים הישראליים המסופחים; 3) אוטונומיה מלאה עם רצף תחבורתי בשטחים שבשליטת הרשות הפלסטינית; 4) אף פליט פלסטיני מארצות ערב לא נכנס לתוך יהודה ושומרון; 5) מטרייה ביטחונית ישראלית מלאה על כל שטחי יו"ש; 6) קיבוע הניתוק בין עזה ליהודה ושומרון; 7) השקעה כלכלית מסיבית לדו-קיום בפועל של ישראלים וערבים בשטח".

באתר האינטרנט של תנועת "ישראלים", המזוהה עם בנט, מוצגים גם עקרונות בתחומים אחרים. כך, למשל, תחת הכותרת "חינוך יהודי-ציוני" נאמר כי התנועה תפעל "לחזק את הזהות היהודית-ציונית בקרב כלל ילדי המדינה. ערכים של אהבת הזולת, אהבת העם והארץ. כל ילד במדינה חייב להכיר היטב את העבר שלנו ואת דמויות המופת של העם היהודי. אברהם, משה, דוד, הנביאים, אנשי בית שני, הרמב"ם, הרצל ואבות הציונות, דוד בן גוריון וראשי האומה, וגיבורי ישראל כמו יוני נתניהו, חנה סנש, יהודה המכבי ורועי קליין ז"ל. המצב היום במערכת החינוך הממלכתית הוא קשה. בשנים האחרונות שעות הלימוד בהיסטוריה יהודית, ספרות ותנ"ך ירדו בכ-50%. תלמידים רבים אינם לומדים על תקופת בית שני, ואינם מכירים את מורשת ישראל. המשימה הדחופה ביותר שלנו היא הקמת יחידה לחינוך יהודי-ציוני בבתי ספר הממלכתיים במדינת ישראל".

במישור החברתי-כלכלי נאמר, כי התנועה דוגלת ב"כלכלה חופשית עם רגישות חברתית". "מדינת ישראל היא הצלחה כלכלית חסרת תקדים", מסבירה התנועה. "עם זאת, ישנו ציבור גדול שאינו נהנה מפירות שגשוג זה. אנו נפעל לשוויון הזדמנויות על מנת לתת הזדמנות ראויה לכל צעיר וצעירה בישראל. זה יושג בעיקר על ידי שיפור דרמטי במערכת החינוך, חיזוק התחרותיות במשק, שבירת המונופולים והורדת מסים על שכבות הביניים בישראל. מדינת ישראל חייבת להעניק רשת בטחון של חיים בכבוד לאלו, ורק לאלו, שאינם מסוגלים לקיים את עצמם".

"התיישבות בכל רחבי הארץ": האידיאולוגיה של האיחוד הלאומי

לפי אתר האינטרנט של האיחוד הלאומי, המפלגה חותרת ל"מימוש זכותו של העם היהודי על כל ארץ ישראל, להקניית אופי יהודי פומבי למדינת ישראל, למימוש ערכי הנצח של העם בחיי המדינה ולעלייה רחבה מהגולה".
במישור המדיני נאמר, כי "האיחוד הלאומי שולל הקמת כל ישות מדינית נוספת למדינת ישראל במקום כלשהו בארץ ישראל שממערב לירדן, יפעל לשלטון ישראל ולהתיישבות בכל רחבי הארץ ולמימוש הריבונות היהודית בהר הבית". עוד נאמר, כי "האיחוד הלאומי יקדם בארץ ובחו"ל פתרון אזורי של בעיית הפליטים הערבים, בהסכמה בינלאומית רחבה, באמצעות יישובם מחדש במדינות ערב ומדינות קולטות הגירה.

האיחוד הלאומי יחתור להסדרת מעמדם של ערבים שיחליטו להישאר ולהתגורר ביהודה ושומרון, על ידי שותפות אסטרטגית עם ממלכת ירדן ובכך להחליף את ה'פרטנר' הפלשתיני, שאינו יכול להביא שלום, בשותף המעוניין ביציבות. ירדן תפרוס את חסותה האזרחית על הפלשתינים המתגוררים ביו"ש ותחזיר להם את האזרחות הירדנית שהחזיקו בה עד 1988. בכך הם יהפכו לתושבי מדינת ישראל שהם אזרחי ירדן, ללא ריבונות כלשהי על שטחים ממערב לירדן או כוח שיטור משלהם. האיחוד הלאומי יפעל לשלילת אזרחות מאזרחים החותרים תחת קיומה של המדינה כמדינה יהודית או מזדהים עם אויביה, ויפעל לעידוד הגירה של אזרחים שאינם נאמנים למדינת היהודים. האיחוד הלאומי יפעל למען הדרוזים והערבים התומכים במדינת ישראל כמדינת היהודים".

לדברי האיחוד הלאומי, במישור החברתי-כלכלי תפעל המפלגה ל"הגבלת התערבות-היתר של המדינה בחיי האזרחים ורמיסת זכויות הפרט ברגלי הממשל". המפלגה תפעל גם למען "ליברליזציה של המשק הכלכלי בישראל, חיסול המונופולים הגלויים והסמויים, עידוד היוזמה הפרטית והעסקית על ידי מאבק בחסמים ביורוקרטיים".

שינויים ברשימה לקראת הבחירות לכנסת ה-20

לקראת הבחירות ערכו שתי המפלגות פריימריז מקדימים שהובילו לכניסת מתמודדים חדשים לרשימה: בצלאל סמוטריץ' מהאיחוד הלאומי-תקומה, ניר אורבך, הרב אביחי רונצקי ורונן שובל מהבית היהודי.

יו"ר הסיעה בנט שריין את איש התקשורת ינון מגל למקום השביעי ברשימה ובהמשך גם את ד"ר ענת רוט. בנט ביקש לשריין גם את כדורגלן העבר אלי אוחנה, אך האחרון החליט לפרוש לאחר שלושה ימים.

ח"כ יוני שטבון פרש מהבית היהודי וחבר לאלי ישי בהקמת רשימה חדשה המתמודדת בבחירות לכנסת ה-20, סיעת יחד.

כתבות

כתבות נוספות