עלה ירוק

מפלגה המזוהה בעיקר עם תמיכתה בלגליזציה של סם הקנביס על נגזרותיו השונות, אך מחויבת לסדר יום ליברלי כולל במגוון תחומים. המפלגה פעילה בזירה הפוליטית בישראל מאז 1999, אך בכל מערכות הבחירות בהן השתתפה עד כה לא הצליחה להיכנס לכנסת, אף שמספר פעמים התקרבה לאחוז החסימה. בראשה עומד היו"ר אורן ליבוביץ'.

הרשימה לכנסת

תולדות מפלגת עלה ירוק

תמיכה באי הפללתם של צרכני קנאביס בישראל

עלה ירוק הוקמה ב-1999 והתמודדה לראשונה בבחירות באותה שנה, בראשות יו"ר המפלגה בועז וכטל, כשעל פתקי ההצבעה שלה האותיות "קנ" (האותיות הראשונות במילה קנביס).

המפלגה העמידה בראש סדר העדיפויות שלה את הלגליזציה של הקנביס לשימוש רפואי, אישי ותעשייתי. מלבד זאת, תומכת המפלגה בזכויות הפרט, בנישואים חד-מיניים ובשמירה על איכות הסביבה.

המפלגה זכתה בלמעלה מ-34 אלף קולות, אך לא הגיעה לאחוז החסימה.

בבחירות 2003 התקרבה המפלגה ל-38 אלף קולות, אך עדיין לא הצליחה להיכנס לכנסת.

בבחירות 2006 ניסתה המפלגה לחרוג ממיתוגה כמפלגה המוקדשת לנושא אחד ולהדגיש היבטים ליברליים נוספים במצעה, כגון דאגה לאיכות הסביבה ושוויון זכויות להומוסקסואלים. המפלגה עברה את רף 40 אלף הקולות והתקרבה ל-1.3% מהמצביעים, אך עדיין לא עברה את אחוז החסימה שהועלה ל-2%. במאי 2006 פרש וכטל מהנהגת התנועה, ובמקומו נבחר אוהד שם-טוב.

לקראת בחירות 2009 הוצב בראש המפלגה הבדרן גיל קופטש.‏ בעקבות זאת, החליטו כמה מראשי המפלגה, ובהם היו"ר אוהד שם טוב, להתמודד בבחירות בנפרד, ברשימת "ניצולי השואה עם בוגרי עלה ירוק". בבחירות אלו נחלה המפלגה כישלון חרוץ, וקיבלה כ-13 אלף קולות בלבד.

לקראת בחירות 2013, הודיעה המפלגה כי קופטש לא יתמודד פעם נוספת, אם כי יישאר בתפקיד יו"ר המפלגה. במקביל, התמזגה התנועה עם תנועה חדשה שהוקמה, "התנועה הליברלית החדשה", ואת הרשימה המשותפת מובילים אנשיה, ירון לרמן וליאורה גלבר.

לצד כשלונותיה בקלפי, הצליחה המפלגה לאורך שנות פעילותה לקדם את הדיון בנושא מדיניות הסמים מהמישור האקדמי למישור הציבורי. כן פעלה המפלגה לפיתוח תחום המריחואנה הרפואית ואף ייצגה חולים מול משרד הבריאות.

לקראת בחירות 2015 מונה אורן ליבוביץ' לתפקיד יו"ר המפלגה.

כתבות

כתבות נוספות