הירוקים

"הירוקים" היא מפלגה העוסקת בנושאי איכות הסביבה ואיכות החיים. המפלגה פועלת במרחב בציבורי בישראל מאז 1997, ואף שמעולם לא נכנסה לכנסת, היא התקרבה לכך למדי, ובד בבד זכתה לייצוג בולט בכמה רשויות מקומיות, בהן תל אביב. בבחירות לכנסת ה-19 שינתה את שמה ל"הירוקים והצעירים לעתיד ירוק בישראל", אך לא עברה את אחוז החסימה הנדרש וחזרה לרוץ כמפלגה בפני עצמה בבחירות לכנסת ה-20.

הרשימה לכנסת

תולדות מפלגת הירוקים

מפלגה שחרטה על דגלה את נושא איכות החיים והסביבה.

נוסדה לאחר אסון המכביה שהעלה לתודעה את הזיהום במימיי הירקון.

המפלגה מציעה דרכי חשיבה ועשייה ידידותיות לסביבה ושואפת להביא לשיפור המדיניות הסביבתית של ישראל על ידי כך שתהיה מיוצגת בכל הרמות של מערכות השלטון בישראל.

יו"ר המפלגה הוא עו"ד עמיר מלצר.

היסטוריה

בעת טקס הפתיחה של משחקי המכביה בשנת 1997 התמוטט הגשר עליו עברו חברי המשלחת האוסטרלית.
האסון גבה את חייהם של ארבעה מחברי המשלחת ועשרות נפצעו, בין היתר בשל מחלות זיהומיות שנגרמו ממי נחל הירקון. בעקבות האירוע הוחלט על ייסוד מפלגה שתתמקד באיכות הסביבה.

המפלגה התמודדה בבחירות המקומיות בשנת 1998 בעיר תל אביב יפו בלבד, והצליחה להכניס למועצת העיר שני חברים: פאר ויסנר והדס שכנאי.

ממועצת העיר תל אביב לכנסת

בבחירות לכנסת בשנת 1999 זכתה המפלגה בכ-14 אלף קולות, ולא נכנסה לכנסת.

בבחירות ב-2003 התמודדה בשנית, וזכתה בכ-13 אלף קולות - שוב לא מספיק כדי לעבור את אחוז החסימה.

בבחירות לרשויות המקומיות ב-2003, נכנסו מפלגת הירוקים ורשימות הקשורות אליה ל-14 מועצות ערים ומועצות מקומיות, לאחר שזכו ללמעלה מ-90 אלף קולות.

המפלגה אף הכפילה את כוחה בתל-אביב לארבעה חברי מועצה, ויו"ר המפלגה פאר ויסנר נכנס לתפקיד סגן ראש העיר, בו הוא משמש עד היום.

בבחירות 2006 כמעט והצליחה המפלגה להיכנס לכנסת עם כ-48 אלף קולות - נתון שהיה מספיק לה לעבור את אחוז החסימה בבחירות הקודמות, אולם הוא הועלה בינתיים מ-1.5% ל-2%.

בבחירות המקומיות ב-2008 המשיכה התנועה להגדיל את כוחה וזכתה לייצוג של כ-50 נציגים ב-22 מועצות.

בבחירות לכנסת ב-2009 נחלשה המפלגה משמעותית, בעיקר בשל הפיצול מ"התנועה הירוקה" שגזלה ממנה תמיכה ניכרת, והיא זכתב לכ-12 אלף קולות בלבד.

בנובמבר 2011 השעה עצמו ויסנר מראשות התנועה ומתפקידו בעיריית תל אביב לאחר שהורשע בפלילים. ההרשעה בוטלה בהמשך, ובעקבות זאת שב לתפקידו כסגן ראש העיר. הוא אף חזר לשמש כיו"ר המפלגה, אולם הוא אינו נמצא ברשימה לכנסת.

בבחירות לכנסת ה-19 התמודדה מפלגת הירוקים ברשימה משותפת עם סיעות צעירים מרחבי הארץ, ברשימה בשם "הירוקים והצעירים לעתיד ירוק בישראל". הרשימה זכתה ל - 8,190 קולות ולא עברה את אחוז החסימה הנדרש כדי להיכנס לכנסת.

כיום מוביל את הרשימה עו"ד עמיר מלצר.

כתבות

כתבות נוספות