איימן עודה, אחמד טיבי וחברה הרשימה המשותפת מגיעים לבית הנשיא, 22 בספטמבר 2019. ראובן קסטרו
עדכונים שוטפים

תם הסבב הראשון בבית הנשיא: 46 ממליצים לגנץ, 40 לנתניהו

ריבלין סיים את סבב ההתייעצויות הראשון לקראת בחירת המועמד עליו יטיל את הרכבת הממשלה. הרשימה המשותפת המליצה על יו"ר כחול לבן ללא תנאים לראשונה מאז 1992, בעוד ישראל ביתנו נמנעה להמליץ על אחד מהמועמדים. ליברמן וגנץ שוחחו וקבעו להיפגש מחר

מערכת וואלה! חדשות

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
  • צילום: רוני כנפו, עריכה: אסף דרורי
  • ליברמן: שוחחתי הערב עם גנץ וקבענו להיפגש מחר

   יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר כי "הערב התקשר אליי בני גנץ ולבקשתו נקבעה פגישה למחר אחר הצהריים בתל אביב". לנציגי ישראל ביתנו יש אפשרות לשנות את החלטתם שלא להמליץ על מי מהמועמדים עד להחלטתו של נשיא המדינה ראובן ריבלין בסוף השבוע.

  • ערב ההתייעצויות הראשון בבית הנשיא הסתיים; יתרון קל לגנץ

   ערב ההתייעצויות הראשון בבית הנשיא הסתיים - עם יתרון מספרי קל לעת עתה ליו"ר כחול לבן, בני גנץ. עד כה - על גנץ המליצו כ-46 ממליצים - 33 הח"כים של כחול לבן ו-13 הח"כים של הרשימה המשותפת. על ראש הממשלה בנימין נתניהו המליצו הערב כ-40 ח"כים מתוך גוש הימין-חרדים שסגור כבלוק טכני של 55 ח"כים - 31 הח"כים של הליכוד ותשעת הח"כים של ש"ס. ישראל ביתנו, שהייתה הסיעה החמישית שהגיעה הערב לבית הנשיא, החליטה שלא להמליץ על אף אחד מהמועמדים - מה שאומר שלא לנתניהו ולא לגנץ יהיה רוב של 61 ממליצים והנשיא יצטרך להכריע בהתאם לשיקול דעתו מיהו המועמד בעל הסיכוי הגבוה ביותר להצליח במלאכת הרכבת הממשלה.

  • ישראל ביתנו: הרצון היה להמליץ על מועמד שיקים את הממשלה שרצינו

   ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) אמר לנשיא המדינה ראובן ריבלין כי "הרצון שלנו היה להמליץ על אחד המועמדים שיקים את הממשלה שרצינו, אבל שני המועמדים אומרים שהם רוצים אחדות ויש מחלוקת מי הראשון. נשמח להצטרף לכל ממשלת אחדות שתלך לכיוון הזה". הנשיא ריבלין אמר בתגובה כי הוא "מזמין אתכם לשוב אליי בכל רגע שתקבלו החלטה במידה ותחליטו לפני שאקבל את ההחלטה בסוף השבוע או תחילת השבוע הבא".

  • נציגי ישראל ביתנו בפגישה בבית הנשיא

   (צילום: ללא שם, יונתן זינדל/פלאש90)
  • ריבלין לישראל ביתנו: הפכתם לכוח פוליטי שיכול להביא להכרעה

   נציגי ישראל ביתנו הודיעו לנשיא המדינה ראובן ריבלין כי החליטו לא להמליץ על אף אחד מהמועמדים להרכבת הממשלה. בפתח הפגישה אמר הנשיא כי "הציבור ממתין למוצא פיכם כי זה הפך לאחד הכוחות הפוליטיים שיכולים להביא להכרעה במצב העניינים. כרגע לא יכולה לקום ממשלה בישראל בלעדיכם". ח"כ עודד פורר הבהיר כי "מתחילת הדרך דיברנו על ממשלת אחדות. לו היינו תופסים צעד כזה או אחר התקרובת הפוליטית שהיו מגישים לנו הייתה רחבה ומיוחדת אבל זה לא העניין. ממשלת אחדות חייבת להיות מורכבת משתי המפלגות הגדולות שביחד מגיעות ל-64 בכנסת".

  • ש"ס: מתנהלים כגוש אחד של 55 ח"כים בראשות נתניהו

   סגן השר יצחק כהן אמר בתום ההתייעצות עם הנשיא ראובן ריבלין כי "אנחנו כגוש אחד של 55 ח"כים מתנהלים מול כל התהליך הזה, כאשר בראש הגוש עומד ראש הממשלה בנימין נתניהו והוא זה שיוביל את המשא ומתן". כהן הוסיף כי "ראש הממשלה הזמין את גנץ לפגישה יותר מפעם אחת. ביקשנו מהנשיא שיפעיל את כוחותיו כדי לקיים פגישה כזו".

  • גורמים בכחול לבן: מנסים לקבל את המנדט רק בסיבוב השני

   גורמים בכחול לבן אומרים כי בכירי המפלגה החליטו היום לשנות כיוון טקטי ולנסות לקבל את המנדט להרכבת הממשלה רק בסיבוב השני לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו יקבל את המנדט - ולדבריהם גם ייכשל. מדובר בשינוי קו שאירע במהלך היום לאחר שתחילה בכירי המפלגה שאפו לקבל את המנדט ראשון כדי לצרוב את הניצחון תודעתית בציבור.

  • ש"ס: ממליצים על נתניהו כפי שאמרנו במרוצת כל הקמפיין

   משלחת הליכוד הגיעה לסבב ההתייעצויות אצל נשיא המדינה ראובן ריבלין. סגן השר יצחק כהן הודיע על תמיכת המפלגה בראש הממשלה בנימין נתניהו כמועמדם להרכבת הממשלה. "ההחלטה שלנו היא להמליץ על נתניהו כפי שאמרנו במרוצת כל הקמפיין", אמר כהן. "מבקשים שלא יהיה מועד ג', העם לא יעמוד בזה. זה יוביל לאנרכיה".

  • הרשימה המשותפת: נתנגד לממשלת אחדות של כחול לבן והליכוד

   יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה אמר בתום הפגישה אצל נשיא המדינה ראובן ריבלין כי "המלצנו על בני גנץ היום. זו הייתה ההחלטה הקשה ביותר, אולי בחיי. אנשים לפני אמרו שאולי זה יותר משנאת המן מאהבת מרדכי, אבל אנחנו רוצים לשנות את המציאות. אם אחד לא יתן לנו לגיטימציה והשפעה, אנחנו נקח אותם". ח"כ אחמד טיבי הבהיר כי הרשימה המשותפת תתנגד לממשלת אחדות של כחול לבן והליכוד. לדבריו, יש הבדל בין המלצה לבין תמיכה בממשלה.

  • בל"ד נגד גנץ: בעל עמדות ימניות והיסטוריה צבאית מדממת

   בל"ד הביעה את התנגדותה להמלצת הרשימה המשותפת על יו"ר כחול לבן בני גנץ כמועמד להרכבת הממשלה. בהודעה מטעם המפלגה נמסר כי "חברי בל"ד אמרו שאין להמליץ על גנץ בשל עמדותיו הפוליטיות הימניות, שאינן שונות בהרבה מאלה של הליכות, וכן בגלל ההיסטוריה הצבאית המדממת והתוקפנית שלו. גנץ מתכוון להקים ממשלת עם הליכוד וליברמן. המלצה עליו היא המלצה על ממשלת אחדות, שהיא גרועה יותר ממשלת ימין".

  • נתניהו מגיב להמלצת הרשימה המשותפת על גנץ: "קרה כפי שהזהרנו"

   ראש הממשלה בנימין נתניהו בתגובה להמלצת הרשימה המשותפת על יו"ר כחול לבן בני גנץ כמועמד להרכבת הממשלה: "אזרחי ישראל, זה קרה בדיוק כפי שהזהרנו. הרשימה הערבית המשותפת המליצה על בני גנץ לראשות הממשלה. עכשיו יש שתי אפשרויות: או שתקום ממשלת מיעוט שנשענת על אלה ששוללים את ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ומהללים מחבלים שרוצחים את חיילינו ואת אזרחינו, או שתקום ממשלה לאומית רחבה. אני יודע מה התשובה וגם אתם יודעים, ולכן אני אפעל ככל שאני יכול להקים ממשלת אחדות לאומית רחבה. אין פתרון אחר".

  • ח"כ טיבי: "כדי להפיל את נתניהו, גנץ הוא ברירת המחדל"

   ח"כ אחמד טיבי אמר לנשיא המדינה ראובן ריבלין כי "לא קל להמליץ על בני גנץ, הוא לא כוס התה שלנו. יש לנו ביקורת עליו במיוחד בנושא המדיני ובנושא של עזה, אבל הבטחנו לציבור להפיל את נתניהו ואנחנו נעשה את הכל, והשיא של הכל זה הישיבה הזו. כדי להפיל את נתניהו בני גנץ הוא ברירת המחדל להרכבת הממשלה".

   טיבי ציין את מסמך הדרישות שהעבירה מפלגתו לכחול לבן, בהן החלטת ממשלה למגר את הפשיעה, להפסיק את הריסות הבתים בגליל במשולש ובנגב וחוק הלאום, אך הבהיר כי ההמלצה לא תלויה בתנאים שהציג. עם זאת, בכחול לבן אומרים כי לא נענו לשום דרישה ולא הגיעו לשום הסכם עם הרשימה המשותפת תמורת תמיכתם.

  • הרשימה המשותפת: רוצים לשים קץ לעידן נתניהו ולכן נמליץ על גנץ

   נציגי הרשימה המשותפת הגיעו לבית הנשיא ראובן ריבלין. המשלחת בראשותו של היו"ר איימן עודה, כוללת גם את הח"כים אחמד טיבי, מנסור עבאס, אוסאמה סעדי ועופר כסיף. הרשימה המשותפת המליצה לריבלין על יו"ר כחול לבן בני גנץ כמועמדם להרכבת הממשלה. לדברי עודה, "אנחנו בדרך כלל לא ממליצים, אבל יש פן היסטורי במה שעושים עכשיו. רוצים לשים קץ לעידן בנימין נתניהו לכן נמליץ על בני גנץ להרכיב הממשלה הבאה". מדובר בפעם הראשונה שהרשימה הערבית המשותפת המליצה על מועמד לראשות הממשלה בפעם הראשונה מאז 1992.

  • הליכוד: "דורשים מגנץ להתנער מהרשימה המשותפת"

   השר יריב לוין בהצהרה אחרי ההתייעצות אצל הנשיא ראובן ריבלין: "הבהרנו כי לדעתנו צריך להטיל את הרכבת הממשלה למי שיש סיכוי גבוה יותר להצליח והפנינו את תשומת לבו של הנשיא שהגענו בראשות גוש של 55 ח"כים שסיכמו על כניסה משותפת לממשלה. לצערנו הרצון שלנו להקים ממשלת ימין התגלה כבלתי אפשרי לכל הדרך הנכונה היא לבוא עם כל גוש הימין ולהקים עם כחול לבן והשותפות שלה ממשלה רחבה. דורשים מגנץ להתנער מהרשימה המשותפת".

  • הליכוד: אם מועמדנו ייכשל - נחזיר את המנדט לנשיא

   נשיא המדינה ראובן ריבלין שאל את ראש משלחת הליכוד השר יריב לוין: "אם אני אחליט להטיל על המועמד מטעמכם והוא לא יצליח - האם יחזיר את המנדט לנשיא?". בתגובה השיב לוין: "כן".

   ריבלין הפנה לחברי המשלחת שאלה נוספת: "האם יש לכם מועמד אחר שיבוא בחשבון להרכבת ממשלה?", אך הנציגים השיבו בשלילה.

  • השרה רגב: "לא יכול להיות שכחול לבן יפסלו לנו את המנהיג"

   השרה מירי רגב אמרה לנשיא המדינה ראובן ריבלין כי "אחד הדברים החשובים ביותר שאתה צריך לצאת בקריאה, זה שלא יכול להיות שכחול לבן יפסלו לנו את המנהיג. זה לא מוסרי, זה לא חוקתי וזה לא דמוקרטי. זה כאילו הם פסלו חצי מהציבור שבחר ליכוד".

  • השר לוין: מתקשים להבין מדוע גנץ לא נענה להצעת רה"מ

   השר יריב לוין אמר לנשיא המדינה ראובן ריבלין כי "כדי להתניע את ממשלת האחדות בראייתנו יש דבר אחד אלמנטרי - פגישה בין ראש הממשלה לבין גנץ בניסיון לראות אם אפשר להגיע להבנה כזאת. אנחנו מתקשים להבין מדוע ההצעה לא נענתה עד היום". לוין הוסיף כי "אנחנו לא מכתיבים לגנץ את מי הוא מביא מהצד שלו, אבל לא היה מקום לפסילות האלה לא במערכת הבחירות הקודמת ולא בזו. אנחנו (גוש הימין) צריך לראות אותנו כמפלגה אחת גדולה".

  • נציגי הליכוד הגיעו להתייעצות בבית הנשיא

   משלחת הליכוד הגיעה לסבב ההתייעצויות אצל נשיא המדינה ראובן ריבלין. בראש המשלחת עומד השר יריב לוין ובה חברים השרה מירי רגב, השר זאב אלקין, השר דודי אמסלם, ח"כ דוד ביטן ומנהלת סיעת הליכוד עליזה בראשי. המשלחת המליצה על ראש הממשלה בנימין נתניהו כמועמד להרכבת הממשלה. השר לוין אמר כי "לא המתנו ולא חיכינו וראש הממשלה אמר את הדברים בצורה הברורה ביותר, שבמצב שנוצר נכון ללכת לממשלה שתאפשר לנו להיות שותפים בה עם כל השותפים שהיו לנו קודם, אבל מכיוון שזה לא מספיק חייבים להגיע לממשלת אחדות רחבה".

  • כחול לבן: קוראים לליכוד להצטרף לממשלה

   ח"כ משה יעלון בהצהרה אחרי ההתייעצות אצל הנשיא ראובן ריבלין: "כחול לבן ניצחה בבחירות ניצחון ברור שלא מוטל בספק לכן המלצנו על גנץ. זהו רצון הבוחרים וזה צורך השעה. אנחנו מתחייבים לפעול באחריות וקוראים למפלגות הציוניות, כולל הליכוד, להצטרף לממשלה שתחזיר את המדינה למסילה. נשאיר בחוץ קיצוניים ונקים ממשלת רוב שתדאג לכולם".

  • ישראל ביתנו: לא נמליץ על אף אחד מהמועמדים לנשיא

   ישראל ביתנו החליטה כי לא תמליץ על אף אחד מהמועמדים לנשיא המדינה. יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר כי "שמחתי לראות ששתי המפלגות הגדולות הגיעו למסקנה שדיברנו עליה בבחירות, ממשלת אחדות. מקווה שהנשיא ייקח פה הובלה, מבחינתי שיזרקו מטבע או יילכו מכות. מה שחשוב זה להקים ממשלה". במקביל, ליברמן מכחיש תיאום בינו לבין כחול לבן או גנץ.

  • נציגי כחול לבן הגיעו להתייעצות בבית הנשיא

   סבב פגישות ההתייעצות של נשיא המדינה עם נציגי המפלגות השונות החל כשנציגי מפלגת כחול לבן הגיעו לפגישה עם נשיא המדינה ראובן ריבלין בבית הנשיא בירושלים. בראש המשלחת עמד ח"כ משה יעלון, ולקחו בה חלק גם חברי הכנסת אבי ניסנקורן, צבי האוזר, קארין אלהרר, פנינה תמנו שטה ומרב כהן. בפגישה המליצו נציגי המפלגה לנשיא להעניק את המנדט להרכבת הממשלה על יו"ר המפלגה בני גנץ.

   ריבלין: האם אתם מזהים ח"כ נוסף שיוכל להרכיב ממשלה?
   יעלון: במילה אחת לא. השיסוי, טשטוש גבולות בין אמת לשקר, בין ראוי ולא ראוי היטשטש כתוצאה מהידרדרות מוסרית שהביאה אותנו לעשות מעשה. הצימאון לשינוי בא לידי ביטוי בקלפי. את התיקון הזה לא יכול לעשות מי שהיה אחראי למצב שבו אנחנו נמצאים אלא רק בני גנץ.

  • הנשיא החל בסבב ההתיעצויות עם נציגי הסיעות בכנסת

   נשיא המדינה ראובן ריבלין החל את סבב ההתייעצויות עם נציגי הסיעות בכנסת ה-22 לקראת ההכרעה על מי להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה. את מצעד הסיעות פתחה משלחת כחול לבן. בפתח הפגישה אמר ריבלין כי "רצון העם הוא ממשלה שתהיה יציבה, לא כל כך מטריד את העם מי ינהל את המערכת, אבל הם רוצים קודם כל ממשלה יציבה. ממשלה לא יכולה להיות יציבה בלי שתי המפלגות הראשונות".

  • הימין החדש: נגבה באופן מלא את בלוק הימין בהובלת נתניהו

   פגישת ראשי הימין החדש, נפתלי בנט ואיילת שקד, עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, תמה כעת. בפגישה סוכם על גיבוי מלא לבלוק הימין בהובלת ראש הממשלה וחתירה להקמת ממשלת אחדות בראשותו.

  • נתניהו נפגש עם כל ראשי הסיעות בגוש הימין-חרדים

   ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש במהלך היום עם כל ראשי הסיעות בגוש הימין-חרדים לפני סבב ההמלצות אצל הנשיא ווידא שהבלוק הימני מתכוון להמליץ עליו. במהלך היום הוא קיים גם שיחות עם בכירים בליכוד בהן נשקלה האפשרות שהליכוד לא ימליץ על נתניהו כדי שיו"ר כחול לבן בני גנץ יקבל את המנדט ראשון וייכשל אולם גורמים בסביבת רהמ אמרו לוואלה! NEWS כי האפשרות הזו לא על הפרק.

  • יהדות התורה: "נמשיך לתת גיבוי חד משמעי לנתניהו"

   ראשי יהדות התורה, סגן השר יעקב ליצמן וח"כ משה גפני הודיעו היום כי ימשיכו לתת גיבוי לראש הממשלה בנימין נתניהו, יחד עם בלוק הימין. בהודעה שנמסרה מטעם המפלגה בסיום פגישתם של ליצמן וגפני עם נתניהו, נמסר כי "סוכם למתן המשך גיבוי חד משמעי לנתניהו".

  • דרעי: "ש"ס תמשיך להיות בצד של נתניהו"

   יו"ר ש"ס אריה דרעי הבהיר כי "ש"ס תמשיך להיות בצד של נתניהו". לקראת פגישת נציגי המפלגה עם נשיא המדינה ראובן ריבלין הדגיש דרעי כי ימליץ על ראש הממשלה בנימין נתניהו כמועמד להרכבת הממשלה. "אנחנו חתמנו הסכם עם נתניהו והוא ינהל את המו"מ על סמך הסטטוס קוו וחוק הגיוס על פי שסוכם בסוף", הוסיף. "אנחנו הולכים רק על נתניהו ומחפשים את המכנה המשותף".

  • פרץ ולוי-אבקסיס ימליצו על גנץ להרכבת הממשלה

   ראשי העבודה-גשר, ח"כ עמיר פרץ ואורלי לוי-אבקסיס, נפגשו עם יו"ר כחול לבן בני גנץ, והודיעו לו כי ימליצו עליו כמועמד להרכבת הממשלה בפני הנשיא ריבלין. השניים הדגישו את "המחויבות המלאה שלהם להחלפת הממשלה בראשות נתניהו והקמת ממשלה חדשה בישראל", ובנוסף העלו בפגישה את התכנית הכלכלית-חברתית של המפלגה לאור "מצב החירום החברתי בישראל", לצד "הצורך בהצגת חזון חדש לישראל המבוסס על שלום וצדק חברתי".

  לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

  התרעות פיקוד העורף

   walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully