עימות במליאה: ח"כ זוהר פנה לגנץ ושאל "כמה כסף לקחת באמצעות 
המימד החמישי?". גנץ ענה: "לא הרווחתי שקל, תפסיק לשקר". ערוץ הכנסת
מרכיבים קואליציה

בתום סבב ההתייעצויות: 55 ממליצים לנתניהו, 54 לגנץ

נשיא המדינה חתם את היום השני של ההתייעצויות על הרכבת הממשלה עם נציגי יהדות התורה, ימינה, העבודה-גשר והמחנה הדמוקרטי. "צריכים למצוא דרך להקמת מממשלה יציבה"

כתבי וואלה! NEWS

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
  • צילום: רוני כנפו, עריכה: עמית שמחה
  • 23.09.2019
  • ריבלין אחרי סבב ההתייעצויות

   (צילום: רוני כנפו)
  • בתום סבב התייעצויות: 54 ממליצים לגנץ, 55 לנתניהו

   בתום סבב ההתייעצות של נשיא המדינה ראובן ריבלין עם נציגי הסיעות, עומדים מספר הממליצים על יו"ר כחול לבן בני גנץ על 54 ח"כים - 33 של כחול לבן, 10 של הרשימה המשותפת ללא בל"ד, 6 של העבודה-גשר ו-5 של המחנה הדמוקרטי.

   על ראש הממשלה בנימין נתניהו המליצו 55 ח"כים מגוש-הימין החרדים, שסיכמו מוקדם יותר על בלוק טכני: 31 מהליכוד, 9 מש"ס, 8 מיהדות התורה ו-7 מימינה.

   11 ח"כים בחרו שלא להמליץ על אף אחד מהמועמדים - 3 הח"כים של בל"ד, שהודיעו הבוקר כי הם גורעים את עצמם מהמלצת הרשימה המשותפת על גנץ, ועוד 8 המנדטים של ישראל ביתנו.

  • במחנה הדמוקרטי המליצו על גנץ: "לנתניהו אין מעצורים"

   במחנה הדמוקרטי המליצו להטיל את הרכבת הממשלה על יו"ר כחול לבן בני גנץ. ניצן הורוביץ, יו"ר המפלגה, אמר כי "המשך שלטון נתניהו מסכן את הדמוקרטיה הישראלית. ההסתה הזו קורעת את החברה הישראלית ומגיעה לשיא בהסתה נגד האזרחים הישראלים. הסיבה היחידה שאנחנו כאן היא אך ורק רצונו של נתניהו להשיג לעצמו לחסינות. משכך הוא סרב להחזיר לך את המנדט, הכנסת פוזרה באופן חסר תקדים. נתניהו לא רק שלא ראוי לכהן כראש ממשלה, אלא זה מסוכן. אין לו מעצורים והוא נאחז בשלטון, ולכן אנחנו ממליצים על גנץ".

  • ריבלין למחנה הדמוקרטי: "להמשיך לטפח שותפות יהודית-ערבית"

   האחרונים לסבב ההמלצות, נציגי המחנה הדמוקרטי - ניצן הורביץ, סתיו שפיר, יאיר גולן ותמר זנדברג - הגיעו להתייעצות עם הנשיא ריבלין.

   בפגישתם, הנשיא בירך את המחנה הדמוקרטי על נושא השותפות היהודית-ערבית. "העם מאוחד היום ברצונו שלא יהיו עוד בחירות בשלוש או ארבע שנים הקרובות. אנחנו צריכים להביא לידי ממשלה יציבה בישראל", אמר ריבלין. "בכל זאת יש תפנית במערכת הישראלית שהייתם שותף לה ויזמתם אותה במשך שנים שזה ניצוצות של השיתוף היהודי-ערבי. אני חושב שאתם צריכים להמשיך ולטפח את הרצון לקיים שותפות זו".

  • העבודה-גשר המליצה על גנץ: "מצב חירום חברתי"

   העבודה-גשר המליצה להטיל על יו"ר כחול לבן בני גנץ את הרכבת הממשלה ובכך העלתה את מספר הממליצים עליו ל-49, לעומת 55 הממליצים של ראש הממשלה בנימין נתניהו. "הצבנו יעדים מוגדרים. ניסינו במערכת הבחירות הזו להציב את האדם לפני הכל כיוון שאנחנו חושבים שמצב החירום החברתי חמור ומשמעותי יותר ממצב החירום הביטחוני", הסביר יו"ר המפלגה עמיר פרץ במהלך ההתייעצות עם הנשיא.

   פרץ שלל פעם נוספת אפשרות של ישיבה עם נתניהו. "התחייבנו לא לנהל משא ומתן עם נתניהו והתחייבנו לא להצטרף לממשלה בראשותו. אנו לא מחרימים את הליכוד, אנו באופן מוחלט לא מקיימים משא ומתן ולא מגיעים לשום הסכמה שנתניהו ראש ממשלה", אמר. "הגיע הזמן לריפוי של החברה הישראלית, שהשינוי הזה יתרחש, וגם הליכוד צריך לעשות את חשבון הנפש שלו".

  • שקד המליצה על נתניהו: "להפסיק עם החרמות"

   יו"ר ימינה איילת שקד הודיעה כי רשימתה ממליצה על ראש הממשלה בנימין נתניהו. "כפי שהתחייבנו, נמליץ על נתניהו, נעשה כל שניתן לעזור לו להצליח במלאכת הרכבת הממשלה", היא אמרה.

   עוד הוסיפה בדבריה לנשיא: "לצערי, אתה צריך לתפקד כגננת ולהסביר לראשי המפלגות אחרות להפסיק עם החרמות האישיות והאידיאולוגיות ולהגיע לסיכום להקמת ממשלת אחדות". במהלך הפגישה, אמר ריבלין: "אני לא קוסם, הרבה תלוי גם בפוליטיקאים שלנו".

   בנוסף לכך, שקד הדגישה את מחויבותה לגוש הימין. "הקמנו צוות משא ומתן משותף לגוש הימין, ננהל ביחד משא ומתן. אם תחליט להטיל את המנדט על מועמד אחר, אנחנו ננהל מולו משא ומתן יחדיו".

  • ריבלין על האמירות נגד החרדים: "הסתה חמורה"

   הנשיא ריבלין גינה את ההסתה נגד הציבור החרדי. במהלך סבב ההתייעצות, סגן השר יעקב ליצמן אמר על הדרישה להקמת ממשלת אחדות חילונית כי "להיות באופוזיציה זה לא נורא. אבל להחרים? אם הייתה מודעה להחרים את האתיופים או הדרוזים כולם היו מתקוממים. בנוגע לחרדים לא שמענו את הזעקה".

   יו"ר דגל התורה משה גפני הצטרף לדבריו של ליצמן ואמר כי "מערכת הבחירות התמקדה בציבור החרדי, זה נורא ואיום. אני לא רוצה לחזור על מה שאמרו אבל מה זה הדבר הזה?". בתגובה, אמר ריבלין כי "זו הסתה חמורה. תרבות ההשמצה החלה לקנות לה מעמד בתוך המערכת וכולנו צריכים לעמוד מולה ולומר הרף".

  • ליצמן: "אף אחד מהרשימה שלנו לא יגיד שהוא חוזר בו"

   ליצמן אמר בהתייעצות עם ריבלין כי "כפי שהבטחנו, אנחנו ממליצים על בנימין נתניהו. בטוח שאף אחד מהרשימה שלנו לא יבוא בלילה ויגיד שהוא חוזר בו". הוא הוסיף כי "לקח לנו ארבע שנים לתקן את מעשי לפיד".

   ריבלין שאל את נציגי יהדות התורה האם יסכימו לנהל משא ומתן עם ח"כ אחר מלבד נתניהו, אם תוטל עליו הרכבת הממשלה. "עשינו בלוק עם הליכוד, זה מה שעשינו וזה מה שיש", השיב ליצמן. "אנחנו בתוך גוש שהלכנו איתו יחד הרבה שנים, הולכים איתו כעת יחד גם עכשיו, גוש הימין בכל דרך שנגיע אליה. אנחנו נעשה הכל על מנת שיהיה טוב למדינה".

   ליצמן נשאל האם יבקש להסיר את הוטו על ח"כ יאיר לפיד, אחד מראשי כחול לבן, והשיב: "אני עם יאיר לפיד לא אשב. נקודה. אם מישהו ייתן לך מכות ותאושפז, אתה לא תהיה חבר שלו. אני מייצג ציבור שקיבל ממנו מכות ואני לא מוכן לדבר על זה".

  • פגישת ליצמן וריבלין:

   צילום: רוני כנפו, עריכה: עמית שמחה
  • ריבלין: "צריכים למצוא דרך להקמת ממשלת יציבה"

   בפתח היום השני להמלצות, הנשיא ריבלין קיבל את עמדת הרשימה המשותפת ואמר: "אתמול הלכנו לישון עם מספר ממליצים שבה קבענו שיש 46 ממליצים לח"כ גנץ ו-40 לנתניהו, הנה התברר שבמשך הלילה ששלושה מהממליצים הודיעו שאינם תומכים במועמדותו. זאת אומרת שכרגע יש 43 ממליצים על גנץ ו-40 לנתניהו. נדמה לי היום שאנחנו צריכים למצוא דרך להקמת מממשלה יציבה".

   אם לא יהיו שינויים משמעותיים בהחלטות הסיעות, הרי שבסוף היום לנתניהו יהיו יותר ממליצים מליו"ר כחול לבן גנץ, מה שמגדיל את הסיכויים כי הוא יקבל את המנדט ראשון. עם זאת, בתום סבב ההמלצות, צפוי ריבלין לנסות להפגיש בין גנץ לנתניהו בניסיון להוביל הקמת ממשלת אחדות, זאת למרות התנגדות כחול לבן לישיבה עם נתניהו.

   "אני אומר לציבור כולו ולחברים המנהלים את המדינה: אתם לא רוצים לישון? אל תשנו. אתם רוצים להשתגע? תשתגעו. אבל אנחנו נעשה את עבודתנו", הוסיף ריבלין.

  • ישראל ביתנו לא תתמוך בהדחת יו"ר הכנסת

   בישראל ביתנו לא מתכוונים לתמוך בהדחת יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין מתפקידו, גם אם גנץ יקבל את מנדט הרכבת הממשלה מהנשיא. למרות זאת, לכחול לבן עדיין יש אפשרות להוציא את המהלך לפועל אם ישיגו תמיכה של כל שאר הסיעות בגוש המרכז-שמאל.

  • 43 לגנץ, 40 לנתניהו: התפלגות הממליצים עד כה

   לקראת פתיחת היום השני של סבב ההתייעצות לקראת הרכבת הממשלה, עד כה עומדים לרשותו של יו"ר כחול לבן בני גנץ 43 ממליצים - 33 הח"כים של כחול לבן ו-10 הח"כים של הרשימה המשותפת ללא בל"ד. בנוסף אליהם, צפויים להמליץ עליו 6 הח"כים של העבודה-גשר ו-5 הח"כים של המחנה הדמוקרטי, ובכך מספר הממליצים על יו"ר כחול לבן יעמוד על 54 בסך הכול.

   על ראש הממשלה בנימין נתניהו המליצו עד כה 40 ממליצים הכוללים את 31 הח"כים של הליכוד ו-9 הח"כים של ש"ס. זאת, בעוד שגוש הימין-חרדים, שצפוי לכלול גם את המלצותיהם של ימינה ויהדות התורה, סגור כבלוק טכני העומד על 55 ח"כים.

   11 ח"כים בחרו שלא להמליץ על אף אחד מהמועמדים - 3 הח"כים של בל"ד, שהודיעו הבוקר כי הם גורעים את עצמם מהמלצת הרשימה המשותפת על גנץ, ועוד 8 המנדטים של ישראל ביתנו. עם זאת, למפלגתו של אביגדור ליברמן יש אפשרות לשנות את החלטתה שלא להמליץ על אף אחד מהמועמדים עד החלטתו של ריבלין בסוף השבוע. אתמול הודיע ליברמן כי התקשר אליו גנץ והשניים קבעו להיפגש היום אחר הצהריים בתל אביב.

  • בל"ד הסירה את המלצתה על גנץ

   יו"ר סיעת הרשימה המשותפת ח"כ אחמד טיבי שלח מכתב לנשיא המדינה ראובן ריבלין, שבו הועברה בקשתם של חברי מפלגת בל"ד שלא להיכלל בהמלצת המפלגה על יו"ר כחול לבן בני גנץ. לפי המכתב, רק 10 קולות מתוך 13 חברי הרשימה המשותפת יירשמו כממליצים על גנץ. עם זאת, מטעם יו"ר המפלגה איימן עודה נמסר כי בלשכתו אינם מכירים את המכתב הזה וכי "הנושא בבירור". אם אכן ייגרעו שלושת חברי הכנסת של בל"ד מההמלצה כפי שביקשה המפלגה, לראש הממשלה בנימין נתניהו צפויים להיות יותר מממליצים מאשר לבני גנץ.

  walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully