פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   הצעירים על ליברמן: "קיצוני ומפחיד"

   קבוצת מיקוד מיוחדת הכוללת 19 צעירים מכל רחבי הארץ שיצביעו בפעם הראשונה הגיעה לאולפן וואלה! חדשות והביעה את דעתה על יו"ר ישראל ביתנו. פרק אחרון של "הפעם הראשונה שלי"

   הצעירים על ליברמן: "קיצוני ומפחיד"

   הפעם הראשונה שלי - קבוצת המיקוד של וואלה! חדשות: 19 צעירים מרחבי הארץ המצביעים לראשונה בבחירות הגיעו לאולפן וואלה! וענו על שאלות בנושא. בעזרת שלטים מיוחדים הם הביעו את תחושותיהם על קטעי וידאו הקשורים לבחירות. מה הם חושבים על סיכויי "ישראל ביתנו" להתאושש מפרשת השחיתות שזוהתה עם המפלגה, ולמה הם ממש לא רוצים להיפגש עם ליברמן על כוס קפה?

   לכל הפרקים של "הפעם הראשונה שלי"

   קבוצת מיקוד לקראת הבחירות (מערכת וואלה! NEWS)
   חברי קבוצת המיקוד (צילום: מערכת וואלה!)

   "מאיים ו"מפחיד" - אלה המילים הבולטות בהן תיארו הבוחרים הצעירים את יו"ר ישראל ביתנו, כאשר התבקשו להגדיר אותו במילה אחת.

   מיטשל ברק, מייסד מכון המחקר "כיוון" שערך את קבוצת המיקוד, סיפר על הממצאים. "חברי הקבוצה התבקשו לענות האם דעתם על ליברמן שלילית או חיובית", סיפר ברק. "רק שלושה משתתפים אמרו שיש להם דעה חיובית על שר החוץ, וכאשר השווינו זאת לשאר מנהיגי המפלגות ראינו שהוא הדמות הכי פחות אהודה מכולם".

   המהדורה (צילום מסך)

   "לא רק השמאל לא מחבב את ליברמן", הוסיף ברק, "אלא גם בימין הוא זוכה לתמיכה מועטה בלבד. קבוצת המיקוד צפתה בסרטון המציג קטעים שלו מהתקופה האחרונה וכלל המשתתפים, לכל אורך הסרטון, סימנו שהם לא מתחברים אליו או למסרים שלו".

   כאשר נשאלים הצעירים האם היו נפגשים "על קפה" עם ליברמן, הם מספקים תשובות חריגות.

   "גם מצביעי הימין לא מתחברים אליו או למסרים שלו"

   המהדורה (צילום מסך)
   50-0 תגובה שלילית לסרטון, 100-50 תגובה חיובית

   קבוצת מיקוד ממוחשבת היא כלי מחקר איכותני יעיל לזיהוי עמדות ותפישות בחברה, המאפשר לתרגם תחושות ומחשבות של חבריה לגרפים מתמטיים. בניגוד לסקר שהינו כלי סטטיסטי-כמותי שנועד לנבא תוצאות ומגמות בכלל האוכלוסייה, מטרתה העיקרית של קבוצת המיקוד היא לבחון רגשות ועמדות. חברי קבוצת המיקוד הם 19 צעירים בני 20-18, שמצביעים לראשונה בבחירות לכנסת ה-20, וכן אישה בשנות ה-40 לחייה שהצהירה כי תלך לראשונה אל הקלפי בבחירות 2015.

   מדובר בקבוצה הטרוגנית מכל רחבי הארץ: מחציתה מגדירה את עצמה כמצביעי שמאל ומחציתה מצביעי ימין, והיא נחלקת כמעט שווה בשווה בין נשים וגברים. בין היתר היא כוללת דתיים, חילוניים, ערבים ונציגי דור שני לעולים. ההצבעה באולפן נעשתה ביום שלישי, 27 בינואר, כחודש וחצי לפני הבחירות.