פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   "בזבזנות מופרעת": התגובות במערכת הפוליטית לדוח המבקר

   "שחיתות", "הפקרות" ו"ניתוק" הן רק חלק מהמילים שבהן השתמשו חברי הכנסת מהאופוזיציה כדי לתקוף את נתניהו על רקע הממצאים שפורסמו על מעון ראש הממשלה ועל ביתו הפרטי. "את הריקבון שעולה מהפרשיות אפילו מושיק גלאמין לא יוכל לנקות"

   "בזבזנות מופרעת": התגובות במערכת הפוליטית לדוח המבקר
   צילום: אבי כהן, מור שאולי; עריכה: מתן חדד

   דוח המבקר על הוצאות מעון ראש הממשלה בנימין נתניהו וביתו הפרטי, שפורסם היום (שלישי), גרר כצפוי, תגובות קשות במערכת הפוליטית, שהתייחסה לממצאים המדאיגים - בראשם חשד לבזבוז כספי ציבור לצרכים פרטיים.

   "זהו דוח חמור", אמר יו"ר המחנה הציוני, חבר הכנסת יצחק הרצוג. "אני סומך על שומרי הסף והרשויות המוסמכות שיידעו כיצד לטפל ולהתמודד עמו. הדבר היחיד שאני מתפלא עליו הוא שביום כזה ראש הממשלה לא הרגיש צורך לעמוד מול הציבור ולהתמודד באופן אישי עם הטענות הקשות העולות מהדוח מבקר המדינה באשר להתנהלותו ולהוצאות החריגות של כספי ציבור המוזכרות בו".

   דוח המבקר על הוצאות נתניהו - סיקור מיוחד
   החשמלאי של נתניהו: איש ליכוד שקיבל 10,500 שקל
   פרשנות משפטית: שפירא הלך על ביצים
   מנהיגים תמיד רצו יותר, אך לא כך / דעה

   לקריאת דוח המבקר המלא על הוצאות מעונות ראש הממשלה

   גם עמיתתו למפלגה שלי יחימוביץ' הגיבה לדוח, בפוסט שפרמה בעמוד הפייסבוק שלה. "העובדה שאחרי שהבזבזנות המופרעת הזאת נחשפה הם הצליחו לקצץ את ההוצאות במחצית מעידה יותר מכל עד כמה התקציב הזה מוגזם. מה לעזאזל הם אכלו שם? קורנפלקס עם חלב דולפינים? חביתה מביצי דינוזאור? סטייק מבשר קרנפים?", תהתה.

   "נתניהו עושה הכל כדי שתאשימו את אשתו. בשביל זה נועד הסרטון המביך עם מושיק גלאמין שהוא הזדרז להוציא. ביבי מקבל את גלאמין בפתח הבית, עושה אתו סלפי, ומציע לו לראות את הבית ב'הוד התקלפותו'".

   "איך נתניהו מסביר את הנתון המטורלל, שהוצאות המזון והאירוח שלו יותר מהוכפלו לעומת קודמיו והגיעו לחצי מליון שקל?", שאלה, "בתגובה הרשמית שהליכוד הוציא נאמר בלי בושה, ששנה אחר שנה זה היה בכלל מני נפתלי אב הבית אחראי לנהנתנות המופקרת הזאת על חשבון הציבור. שוב, נתניהו לא אחראי".

   "באופן אישי, הכי כאבה לי וצרמה לי בדוח הזמנת החשמלאי ביום כיפור", הוסיפה יחימוביץ'. "ברשת AM:PM אני לא קונה כבר חמש שנים, כי ביום כיפור 2009 הם אילצו עובדים לבוא לסדר מדפים. כשראש הממשלה עושה את זה, זה בלתי נתפס במיוחד".

   "יש רק כתובת אחת לאחריות על דוח המבקר", סיכמה חברת הכנסת, "והיא נתניהו". "הדוח שוב מטיל זרקור על התנהלות קיסרית, ראוותנית, בזבזנית על חשבון כספי ציבור, מנותקת מהעם ומחייהם של בני אדם רגילים. זו עוד סיבה להחליף את נתניהו, אבל לא העיקרית שבהן. לא הרס הבית הזה מעניין אותי, אלא הרס הבית של כולנו".

   גם חבר הכנסת איתן כבל, יו"ר מטה הבחירות של המחנה הציוני, הצטרף למבקרים. "אני לא מתרגש מדוח המבקר. באמת. כבר מזמן הבנו שהמודל של ביבי ושרה איננו עליזה ומנחם בגין, אלא מארי אנטואנט ולואי ה-16. אבל עוד היינו מוכנים לספוג את ההפקרות הזאת, ביבי, אם לפחות היית ראש ממשלה סביר".

   "הבעיה איננה באורח החיים של המשפחה הקיסרית. ביבי צריך ללכת הביתה לא בגלל הגלידה במקרר שלו, אלא בגלל המקרר הריק של 2.5 מיליון עניים; לא בגלל סידורי הפרחים בעשרות אלפי שקלים, אלא בגלל העלבון של 700 אלף מקבלי שכר מינימום; לא כעונש על האחוזה בקיסריה, אלא כדי לעשות צדק עם כל מי שלא מסוגל לרכוש דירה של חדר וחצי", הוסיף.

   במפלגת יש עתיד הצטרפו למתקפה, ואמרו: "אנחנו סומכים על מבקר המדינה והיועץ המשפטי לממשלה שיעשו את עבודתם על הצד הטוב ביותר בבדיקתם את הנושא".

   "דוח המבקר מצייר תמונה שאזרחי ישראל כבר מבינים מזמן. ברחוב בלפור בירושלים יושב אדם מנותק שהבעיות האמיתיות של אזרחי ישראל הן הדבר האחרון שמעניין אותו. מה שמעניין את אזרחי ישראל זו היכולת של זוג צעיר לקנות דירה, הצפיפות בכיתות ומצבם של ניצולי השואה. מה שמעניין את אזרחי ישראל זה יוקר המחיה ומעמד הביניים שלא גומר את החודש. מה שחשוב זה מצב האזרחים ולא מצב השטיחים".

   במפלגת "כולנו" בראשות משה כחלון, הגיבו גם לפרסום הדוח, אך לא התייחסו בפירוט לממצאיו. "ראוי שבמקום שראש הממשלה יעסוק בדירת השרד שלו ובכספי הציבור היוצאים על מנת לתחזק אותה, הוא יפעל ביתר צניעות לפירוק מונופול מנהל מקרקעי ישראל בכדי שכל אזרח ואזרחית במדינה יוכלו לרכוש דירה"' נמסר.

   ב"כולנו" הוסיפו: "אזרחי המדינה לא היו חולמים אפילו לבקש מיליוני שקלים מהמדינה בכדי לממן את הוצאות הביגוד והמזון שלהם ובשלב התחלתי היו מסתפקים בזכות לקורת גג".

   גם יו"ר מרצ, חברת הכנסת זהבה גלאון, תקפה בחריפות את ראש הממשלה על רקע פרסום הדוח. "הנהנתנות המופקרת של נתניהו במעון ראש הממשלה היא לפני הכול שיקוף מדויק של הניתוק המוחלט של הממשלה הזאת מאזרחי המדינה, ואימוץ נורמות מושחתות של רפובליקת בננות", מסרה.

   "ההיבט הפלילי המוצג בדוח הוא חשוב", הוסיפה גלאון בהתייחס לנושאים שהועברו לבדיקת היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, "אבל הוא תפל ביחס להיבט הערכי-מוסרי כשראש הממשלה ואשתו מרשים לעצמם להוציא סכומים מופקרים, שלא היו כדוגמתם בתולדות המדינה בבית ראש הממשלה, מבלי להניד עפעף".

   "בכנסת הבאה אזום חקיקה שתקבע תקרת הוצאות בתקציב בית ראש הממשלה", אמרה, "כדי שראש הממשלה יחלק את התקציב כפי שימצא לנכון. אם יחליט להזמין סושי ב-12 אלף שקלים ויחרוג מהתקציב, שיממן את הסושי מכיסו".

   "מדובר בדוח חמור וחסר תקדים בחומרתו, ואת הריקבון שעולה מהפרשיות האלה אפילו מושיק גלאמין לא יוכל לנקות הפעם בשביל ביבי", מסר בתגובה לדוח חבר הכנסת איציק שמולי (המחנה הציוני). "יש לנו ראש ממשלה שכנראה חושב שהוא מלך באיזו מדינה באפריקה ומשתמש באופן שוטף בצורה מושחתת בכסף ציבורי למטרות אישיות".

   "עם כל הבזבוזים האלה, ברור למה לא נשאר גרוש לסדר את הקירות המתקלפים בבית ראש הממשלה. הציבור מצפה מהיועץ המשפטי לממשלה לבדיקה מהירה ויסודית עוד בטרם הבחירות".

   מנגד, במפלגת הליכוד ניסו לצנן את ההתלהבות. חבר הכנסת יריב לוין, שהתארח באולפן וואלה, אמר: "אני חושב שהדוח מוכיח מה שאמרנו לאורך כל הדרך. אין חשש לפלילים או בעיה של טוהר מידות".

   "ראש הממשלה ורעייתו לא שהו ביום כיפור בביתם בקיסריה באף אחת מהשנים שהוא כיהן כראש ממשלה, כתוצאה ישירה לכך הם לא הזמינו את החשמלאי", אמר, "ייתכן שזה נעשה על ידי אחד המאבטחים. לגבי החשמלאי - הוא עבד שם לפני והכיר את הבית. הזוג ביקש להעסיקו וכשאמרו להם שלא הם אמרו שאין בעיה ועשו את ההליך של המכרז. החברה שזכתה עשתה מה שכל חברה אחרת הייתה עושה - היא חיפשה את החשמלאי שמכיר את הבית. מבקר המדינה הוא איש הגון ורציני ואני מכבד אותו. הדוח שלו אכן מעיר נושאים שראויים לתיקון ובדיקה. אבל מנסים לרכוב על כוונותיו הטובות".

   "זכותו של הציבור לדעת וחובתי לתת לו את התשובות. ואין בעיה לתת את התשובות כי הן פשוטות. אנשים שומעים את הרכילויות ודברי ההבל האלה אבל בוחרים בסופו של דבר לפי הדברים המהותיים", סיכם.

   הוצאות מעונות ראש הממשלה (עיבוד תמונה)

   בין הממצאים שפורסמו היום: 162 אלף שקלים בשנתיים להלבשה ואיפור מעבר לתקציב הקיים; הזמנת עבודות מחשמלאי במכרז מפוקפק, כולל קריאה ביום כיפור לווילה בקיסריה; תשלום "מס בצורת" במעון הפרטי על חשבון משלם המסים; עובדים ששילמו מכיסם עבור ראש הממשלה או משפחתו ולא קיבלו החזרים; תקציב ניקיון מנופח לשני מעונות המשפחה; הזמנת מזון בעשרות אלפי שקלים בשנה במקביל להעסקת מבשלת; התערבות והשפעה של ראש הממשלה על הוועדה שקובעת את מקורות המימון של מעונות ראש הממשלה.

   עם זאת, המבקר לא מציין אם יש בממצאים חשד לעבירות פליליות או הפרה של המנהל התקין.

   לפניות לכתבים:

   עמרי נחמיאס: omri_n@walla.net.il

   דנה ירקצי: danayark@walla.com