וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קריאת השכמה למיואשים והמדוכאים

24.2.2015 / 14:41

הצבעה לרשימה המשותפת היא הכרה בעובדה כי בלי שלום צודק בין שני העמים לא יהיה ביטחון ושקט לא רק בעזה וברמאללה, אלא גם בשדרות ובתל אביב

הבחירות לכנסת, גורסים תמיד הפוליטיקאים, הן גורליות. אלא שהפעם, המציאות החברתית, הכלכלית והפוליטית כופה את עצמה וקוראת לכלל המיואשים, המדוכאים והעשוקים לקחת אחריות על עתידם. זה נכון שבעתיים לגבי הציבור הערבי, שחש מודר, מופלה ומאוים מאי פעם.

בתור צעיר ערבי-פלסטיני, אזרח מדינת ישראל, אני רוצה להשפיע על המערכת הפוליטית במדינה ועל סדרי העדיפויות של הממשלה הבאה. אני רוצה להיות חלק מאלטרנטיבה פוליטית אמיתית, שבמרכזה עומד שלום אמיתי וצודק עם העם הפלסטיני, ושוויון לאומי ואזרחי למיעוט הערבי. אני גם רוצה להעביר מסר לכל מי שרצה לדחוק אותנו אל מחוץ לגבולות המערכת הפוליטית הפרלמנטרית, דרך העלאת אחוז החסימה, שאנחנו עומדים איתנים, ושיש לנו תשובה מאוד ברורה לגזענות.

מסיבת עיתונאים של הרשימה המשותפת. תל אביב, פברואר 2015. דרור עינב
אמירה של התנגדות להסתה. חברי הרשימה המשותפת/דרור עינב
האינטרס של שני מיליון רעבים בישראל זהה לזה של שני מיליון מורעבים בעזה. זו הצבעה שדוחפת את המדינה לקחת אחריות על החברה

ההצבעה לרשימה המשותפת היא בראש ובראשונה אמירה של התנגדות; שלא ניכנע להסתה, להדרה, לאפליה, לתג מחיר, לדה-לגיטימציה, להשפלות, לניכור, לכיבוש, להתנחלויות ולמלחמות נפשעות. לא נסכים להיות אזרחים מדרגה שניה במולדתנו שאין לנו בלתה.

אבל זו לא רק תשובה, טבעית לכשעצמה, של מיעוט מדוכא ונרדף, אלא תשובה דמוקרטית, ערכית ואוניברסלית. לא תשובה של הסתגרות ובדלנות, אלא של שותפות; לא של ייאוש, אלא של תקווה. זו הצבעה שאומרת שבלי שלום צודק בין שני העמים, לא יהיה ביטחון ושקט לא רק בעזה וברמאללה, אלא גם בשדרות ובתל אביב. יתרה מכך: האינטרס האמיתי של שני מיליון רעבים בישראל זהה לזה של שני מיליון מורעבים בעזה. זו הצבעה שדוחפת את "המדינה החלולה" לקחת אחריות על החברה, על החינוך, על הבריאות, על התעסוקה, על הרווחה ועל ההשכלה הגבוהה.

קול צלול נגד הגזענות

הציבור הערבי מהווה אמנם רק כ-20% מאזרחי המדינה וכ-15% מבעלי זכות הבחירה, אבל על המיעוט הזה, למוד המאבקים, רובצת אחריות היסטורית ראשונה במעלה. הציבור הזה נדרש, יחד עם כל הכוחות הדמוקרטיים והמתקדמים בחברה הישראלית, להדוף את הפשיזם שעומד במפתן הדלת. הניסיון ההיסטורי מוכיח שהפשיזם עובר ומשתלט לאו דווקא כשיש לו רוב, בפרלמנט או ברחוב, אלא כשהרוב האדיש משלים עם המצב ונאלם. אבל אנחנו, הערבים והיהודים שיצאנו נגד מלחמת הדמים בעזה ונגד מתווה פראוור וחוקי הלאום, לא מתכוונים להשלים או לשתוק.

כל מי שחפץ בחיים נורמליים בארץ הזאת, חייב להיחלץ ממעגלי הפסיביות והייאוש שאליהם דוחף אותנו הימין מאז רצח רבין. יש לנו הזדמנות לחולל שינוי פוליטי ותודעתי, ולהוציא את שני העמים מהמבוי הסתום שאליו הובילה ממשלת נתניהו-בנט-ליברמן. הצבעה לרשימה המשותפת היא הערובה היחידה לקול צלול ובלתי מתפשר נגד הגזענות, והיא הגשר היחיד לכינון אמנה חברתית חדשה, שנשענת על ערכי הצדק, השוויון והדמוקרטיה.

אני אצביע לרשימה המשותפת כי היא התשובה הדמוקרטית לגזענות. היא הזעקה של כל היהודים והערבים שמאמינים שיש דרך אחרת, ארוכה ומייגעת ככל שתהיה.

לפרסום מאמרים בוואלה דעות לחצו כאן

המאמרים המתפרסמים במדור הדעות משקפים את עמדת הכותבים בלבד

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully