וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נתניהו לוואלה: "יש סכנה למהפך, אחדות לא תחזיק לרגע"

דב גיל-הר

13.3.2015 / 0:00

בסקרים האחרונים מוביל המחנה הציוני בין שניים לארבעה מנדטים על פני הליכוד. "אם מצביעי המחנה הלאומי לא יתעשתו ויצביעו לליכוד, הם יקבלו את ציפי ובוז'י ראשי ממשלה", אומר נתניהו בריאיון מיוחד לדב גיל-הר, מגיש וואלה חדשות

צילום: עומר מירון ומור שאולי
"רוב הציבור רוצה אותי כראש ממשלה, אבל חלק מהציבור חושב שהוא יכול ליהנות משני העולמות. הוא יצביע למפלגה אחרת במחנה הלאומי ולא ליכוד, ויקבל אותי ראש ממשלה. מה שמוביל כרגע לסכנה, וזו באמת סכנה אמיתית"

וואלה חדשות: גדעון סער לא איתך, גם לא כחלון וגם לא נשיא המדינה ריבלין, ועכשיו נראה שגם הציבור מפנה לך עורף, כך לפי הסקרים. האם יש מצב שאתה הופך לנטל במקום לנכס על הליכוד?

ראש הממשלה: רוב הציבור רוצה אותי כראש ממשלה, אבל חלק מהציבור חושב שהוא יכול ליהנות משני העולמות. הוא יצביע למפלגה אחרת במחנה הלאומי ולא ליכוד, ויקבל אותי ראש ממשלה. מה שמוביל כרגע לסכנה, וזו באמת סכנה אמיתית, שאם הפער שבסקרים יגדל ולא ייסגר, יש סכנה אמיתית שציפי לבני ובוז'י הרצוג יכהנו ברוטציה כראשי ממשלה בישראל, בתמיכת המפלגות הערביות. לכן אין פריווילגיה של לחלק את הקולות שלנו – למשל לתת לבית היהודי, או לכחלון או ליברמן, כי הקולות של הליכוד מובטחים. מי שיעשה את זה ימצא את ציפי ובוז'י כראשי ממשלה. מה עוד שליברמן וכחלון בכלל לא התחייבו שהם ימליצו עליי לנשיא. לכן מי שרוצה אותי כראש ממשלה צריך להצביע למפלגה שלי, לליכוד.

וואלה חדשות: יכול להיות שלא מדובר בעניין אסטרטגי אלא שלציבור הספיק מכהונת נתניהו והציבור רוצה משהו אחר, אולי אפילו בנט?

ראש הממשלה: אבל כששואלים אותם הם אומרים אחרת, הם רוצים אותי והם רוצים את העמידה האיתנה שלי למען ישראל, והם מבינים שאני אחד האנשים שבולמים את ההתחמשות הגרעינית של איראן, שבולם את הנסיגה חזרה לקווי 67', שבולם את חלוקתה של ירושלים, וגם זה שהזניק את הכלכלה ונתן את הכלים למדינה…

וואלה חדשות: אתה לא מריח ריח של מהפך באוויר?

ראש הממשלה: זאת סכנה קיימת, אני חושב שבפירוש זאת סכנה קיימת.

ראש הממשלה בנימין נתניהו בראיון לוואלה חדשות בבית ראש הממשלה בירושלים, מרץ 2015. ראובן קסטרו
ראש הממשלה בנימין נתניהו בראיון לוואלה חדשות בבית ראש הממשלה בירושלים, מרץ 2015/ראובן קסטרו
"ציפי ובוז'י קודם כל ילכו לרמאללה, ומה הם יעשו? הם ימשיכו באותן תוכניות של נסיגה. הם יתנו לאיסאלם הקיצוני להשתלט"

וואלה חדשות: אתה בכנות רואה אפשרות שלא תהיה ראש ממשלה?

ראש הממשלה: בהחלט. אני חושב שהסכנה הזאת אמיתית, אם מצביעי המחנה הלאומי לא יתעשתו ויצביעו לליכוד. נוצרה קואליציה גדולה של אנשים שרוצים להפיל את הליכוד והדרך שבה הם רוצים לעשות את זה זה שהליכוד יאבד מנדטים, אבל אם הם לא יקבלו אותי כראש ממשלה, הם יקבלו את ציפי ובוז'י כראשי ממשלה.

וואלה חדשות: או שיש אפשרות אחרת – שהציבור הספיק לו יוקר המחייה, יוקר הדיור, והספיק לו מכך שאין פתח תקווה מדיני, ויכול להיות שגם הספיק לו מסגנון החיים הפזרני על חשבון הציבור, כפי שראינו בדוח המבקר.

ראש הממשלה: הציבור הרבה יותר מפוכח. הוא מבין שבמרחב שבו אנחנו חיים צריך עוצמה. ציפי ובוז'י קודם כל ילכו לרמאללה, ומה הם יעשו? הם ימשיכו באותן תוכניות של נסיגה. הם יתנו לאיסאלם הקיצוני להשתלט.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

הטיפול שמאריך את חייהם של חולי סרטן ריאה

בשיתוף העמותה הישראלית לסרטן ריאה
"הדבר העיקרי שעשינו בשוק הדיור זה התחלות בנייה בכל רחבי הארץ, והדבר העיקרי שעומד בפנינו זה 100 אלף יחידות חדשות שייבנו על בסיס פינוי בסיסי צה"ל במרכז הארץ"

וואלה חדשות: ויוקר המחייה ויוקר הדיור?

ראש הממשלה: סללנו כבישים והרחבנו קווי רכבות, ואתה רואה את זה בפריפריה ובאבטלה הנמוכה, רפורמות של תחרות.

וואלה חדשות: על פי דוח מבקר המדינה לא זיהית את בעיית הדיור.

ראש הממשלה: יש הרבה לקחים מדוח מבקר המדינה לגבי שוק הדיור שצריך ליישם, יש לנו דרך להתגבר על זה. עשינו כל כך הרבה רפורמות שהזניקו את הכלכלה הישראלית, שפתחו כאן תחרות – שמיים פתוחים, הטלפונים הבינלאומיים, הסלולריים...

וואלה חדשות: אבל אתה מתעלם מהדיור. ב-2014 היו פחות התחלות בנייה מ-2013, זאת הממשלה שלך.

ראש הממשלה: אנחנו הגדלנו את מספר התחלות הבנייה מ-32,000 ל-47,000, אבל אומרת, ובצדק, נגידת בנק ישראל, שהיא צופה שאם נמשיך במגמה תהיה ירידה במחירי הדיור. הדבר העיקרי שעשינו בשוק הדיור זה התחלות בנייה בכל רחבי הארץ, והדבר העיקרי שעומד בפנינו זה 100 אלף יחידות חדשות שייבנו על בסיס פינוי בסיסי צה"ל במרכז הארץ. זאת אחת המשימות העיקריות שאני מחוייב להשלים אותן.

ראש הממשלה בנימין נתניהו בראיון לוואלה חדשות בבית ראש הממשלה בירושלים, מרץ 2015. ראובן קסטרו
ראש הממשלה בנימין נתניהו בראיון לוואלה חדשות בבית ראש הממשלה בירושלים, מרץ 2015/ראובן קסטרו
"יש סכנה אמיתית שציפי לבני ובוז'י הרצוג יכהנו ברוטציה כראשי ממשלה בישראל, בתמיכת המפלגות הערביות"

וואלה חדשות: תסביר לי על התשדיר בו ישבו אנשי נמלים עם איש חמאס.

ראש הממשלה: זאת הייתה פשוט טעות.

וואלה חדשות: לא ראית את התסריט? הרי הצטלמת בתשדיר.

ראש הממשלה: אני הצטלמתי בנפרד, אבל זה לא חשוב כרגע. התנצלתי על זה מיד, כשראינו את זה הסרנו את זה מיד, אנחנו מכבדים את כל העובדים, זה ירד באותה מהירות שזה עלה. לא היה מקום לשדר את התשדיר ואני חוזר שוב על ההתנצלות.

וואלה חדשות: אני נזכר בנתניהו הקודם, זה שלוחש לרב כדורי "השמאל שכח איך זה להיות יהודי", ואז מגיעה ועדת פרס ישראל, דבר ממלכתי וטהור, בלי נגיעה פוליטית, ואתה בא ומכניס את הידיים ופוסל שופטים מטעמים פוליטיים. למה היית צריך את הפיאסקו הזה?

ראש הממשלה: אני חושב שהאנשים שמטפחים סרבנות, לא ראוי שישבו בוועדה. אני חושב שתופעת הסרבנות מימין ומשמאל מסוכנת לישראל. חוץ מזה, יש פה עניין של שיקול דעת וזו סמכותי כשר החינוך. אבל כשבא אליי היועץ המשפטי ואמר "אל תחליט כזו החלטה בזמן בחירות", קיבלתי את ההמלצה. מי שאומר שלא הייתה פוליטיזציה של ועדת הפרס בשנים קודמות, הוא מיתמם.

וואלה חדשות: מי אתה חושב שקיבל פרס ישראל ולא היה ראוי לו?

ראש הממשלה: יש הרבה שזכו והם ראויים, ויש כמה שגם אתה היית מפקפק בזכותם לקבל את הפרס. יש ציבורים שלמים שלא מיוצגים בוועדות הפרס, הם בכלל לא קיימים, הם אוויר, הם שקופים. אבל קיבלתי את החלטתו של היועץ ומשכתי את ידיי.

"האביב הערבי לא הביא אביב אלא סופה – סופה של קיצוניות איסלאמית ששוטפת את כל המזרח התיכון. ונסיגה תהפוך את כל השטח של יהודה ושומרון לחמאסטן, לכן באופן מעשי אין מקום לנסיגה"

וואלה חדשות: אני מבין שאין פרטנר ואין עם מי לדבר היום. האם אתה מאמין בשתי מדינות לשני עמים?

ראש הממשלה: לא התייחסתי לנאום, התייחסתי לנסיגה. האביב הערבי לא הביא אביב אלא סופה – סופה של קיצוניות איסלאמית ששוטפת את כל המזרח התיכון. ונסיגה תהפוך את כל השטח של יהודה ושומרון לחמאסטן, לכן באופן מעשי אין מקום לנסיגה.

וואלה חדשות: האם לפלסטינים מגיעה מדינה משלהם? מפורזת?

ראש הממשלה: אני לא רוצה ששטח שאנחנו נפנה ייתפס על ידי באי כוחה של איראן. זה מה שקרה בלבנון כשנסוגנו, זה מה שקרה בעזה. אותם אנשים הסבירו לנו אז שהתנתקות היא ביטחון ועכשיו הם רוצים לעשות נסיגה נוספת. זה לא יביא ביטחון אלא גשם של טילים. הצרה היא שמחצית מהפלסטינים נשלטים על ידי באי כוחה של איראן והמחצית השנייה בדרך. אנחנו יכולים להאיץ את התהליך הזה ואני אמרתי שכל נסיגה תביא לכך. אנחנו נקבל לא שלום ולא ביטחון אלא מדינה חמושה שתאיים על ביטחון המדינה היהודית.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נואם בקונגרס. 3.3.2015. רויטרס
נתניהו בקונגרס האמריקאי, לפני כעשרה ימים/רויטרס
"הצרה היא שמחצית מהפלסטינים נשלטים על ידי באי כוחה של איראן והמחצית השנייה בדרך. אנחנו יכולים להאיץ את התהליך הזה ואני אמרתי שכל נסיגה תביא לכך. אנחנו נקבל לא שלום ולא ביטחון אלא מדינה חמושה שתאיים על ביטחון המדינה היהודית"

וואלה חדשות: במידה ותיבחר, איזה יחסים אתה מציע לציבור הישראלי עם הידידה מארצות הברית, אחרי שירקת בפרצופו של אובמה?

ראש הממשלה: היחסים בין ישראל וארצות הברית יותר טובים ממה שחושבים. אני מאוד מלא הערכה למוסד הנשיאות האמריקני אבל אני לא מוכן להתכופף כשצרכיה הביטחוניים של ישראל עומדים מנגד. מעצמות מנסות לקדם תוכנית שתבטיח לאיראן פצצות גרעיניות. איך ראש ממשלה בישראל יכול שלא ללכת לקונגרס? שזה המקום היחיד שיכול אולי לעצור את ההסכם? הייתה לי שיחת טלפון עם הנשיא אובמה ממש שבועות לפני הנאום בקונגרס ושם דיברתי איתו. אתה חושב שלא ניסיתי קודם לדבר עם אובמה?

וואלה חדשות: הוא ביקש ממך לא להגיע לקונגרס?

ראש הממשלה: ברור שהיו פניות כאלה ואחרות אבל אני אמרתי שהדבר החשוב ביותר כרגע זה למנוע את הסכנה.

וואלה חדשות: האם האופציה הצבאית קיימת?

ראש הממשלה: אני לא מוכן לדבר על אופציה צבאית. אנחנו נעשה כל מה שצריך כדי למנוע מאיראן להתחמש בפצצות גרעיניות וזה חייב אותי להתייצב שם. ובניגוד גמור לפרשנים, לא היתה החרמה המונית, והריעו לראש ממשלת ישראל. למעלה מ-70 אחוז מהציבור בארצות הברית תומך בעמדתי שההסכם לא ימנע את התחמשותה של איראן.

"היחסים בין ישראל וארצות הברית יותר טובים ממה שחושבים. אני מאוד מלא הערכה למוסד הנשיאות האמריקני אבל אני לא מוכן להתכופף כשצרכיה הביטחוניים של ישראל עומדים מנגד"

וואלה חדשות: במידה ולא תיבחר האם תתפטר מראשות הליכוד?

ראש הממשלה: יותר אזרחים בישראל רוצים אותי כראש ממשלה מאשר את ציפי לבני ובוז'י הרצוג, ואותם אנשים צריכים להבין שהדרך היחידה למנוע מהם להיות ראש ממשלה היא להצביע לליכוד.

וואלה חדשות: האם תתפטר מראשות הליכוד אם זה לא יקרה?

ראש הממשלה: כשזה יקרה אתן לך תשובה.

וואלה חדשות: היית מצטרף לממשלת אחדות בראשות בוז'י הרצוג?

ראש הממשלה: אני לא רואה אפשרות כזאת, במחנה הציוני יש חברי כנסת שאומרים שהתקווה הוא שיר גזעני, אימהות לא צריכות לשלוח את הילדים שלהן לצבא.

וואלה חדשות: כלומר לא תהיה שר חוץ בממשלת אחדות בראשות הרצוג.

ראש הממשלה: ממשלת אחדות לא תחזיק מעמד דקה.

(עדכון ראשון: 20:00)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully