וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יוצאים להצביע: מדריך לשירות הבוחר לכנסת ה-20

היכן מצביעים, מה צריך להביא לקלפי, איך תתפקד התחבורה הציבורית, אלו חברות מוניות יסיעו אתכם חינם אל הקלפי והאם מעסיקכם יכול לחייב אתכם לעבוד – עבור יום הבחירות, וואלה חדשות מגיש מדריך מתומצת שיקל על תהליך ההצבעה

מתוך ערוץ היוטיוב של ועדת הבחירות המרכזית

הבחירות לכנסת ה-20 יצאו היום (שלישי) לדרך בשעה 07:00 בבוקר, עת ייפתחו 10,119 קלפיות ברחבי הארץ. 5,883,365 בעלי זכות הצבעה יוכלו לממש את זכותם הדמוקרטית ב-3,200 ריכוזי קלפיות, בהם 1,547 קלפיות נגישות מיוחדות. רגע לפני שמתחילים, וואלה חדשות מגיש מדריך מיוחד לבוחר.

לקריאה נוספת:
המדריך למצביע הנבוך - כך תחליטו במי לבחור
מצביעים נגד הזרם: מה מניע את הבוחרים ההפוכים
עין לציון צופיה: התעניינות שיא של התקשורת הזרה בבחירות

מי רשאי להצביע?
כל אזרח ישראלי מעל גיל 18 הרשום בספר הבוחרים.

היכן אני מצביע/ה?
בבחירות הנוכחיות ישנן 10,119 קלפיות הפזורות ברחבי הארץ, מתוכן 1,547 קלפיות שיש בהן ואליהן סידורי גישה והצבעה מתאימים לאנשים המוגבלים בניידות. בימים האחרונים נשלחה הודעה לבוחר מטעם שר הפנים לבעלי זכות הבחירה שבה מצוינים פרטי הקלפי להצבעה, כתובתה, מיקומה ואם היא נגישה לאנשים המוגבלים בניידות. לבירור מקום ההצבעה ניתן להיעזר בשירות לאיתור קלפי באינטרנט.

מתי נפתחות הקלפיות?
מרבית הקלפיות נפתחות בשעה 7:00 בבוקר, מלבד ביישובים שבהם מתגוררים פחות מ-350 תושבים, שם ייפתחו הקלפיות שעה לאחר מכן.

מתי נסגרות הקלפיות?
הקלפיות נסגרות בשעה 22:00, מלבד הקלפיות ביישובים הקטנים, שם הן ייסגרו שעתיים קודם לכן. כל מצביע שיגיע לקלפי עד שעה 22:00, ייקלט ויוכל להצביע גם לאחר שעה זו.

מה צריך להביא לקלפי כדי להצביע?
כדי להצביע יש צורך באחד מאמצעי הזיהוי הבאים: תעודת זהות (אין צורך להציג ספח), דרכון או רישיון נהיגה נושאי תמונה. אין צורך להציג את ההודעה לבוחר מטעם משרד הפנים.

מה העונש על הצבעה בשמו של בוחר אחר?
החוק קבוע כי ניתן להטיל עונש מאסר של שנתיים וקנס כספי על מי שמשתמש, לצורך זיהוי בפני ועדת הקלפי, בתעודת זהות או בפנקס זיהוי שאינם שלו, או שנעשה בהם רישום או שינוי כלשהם שלא כדין, בכוונה להטעות את ועדת הקלפי. עונש זהה ניתן לגזור על מי שמצביע יותר מפעם אחת. מי שחותם על הצהרת מוגבלות שקרית צפוי לעונש של שישה חודשים או קנס.

יום הבחירות מוגדר בחוק כשבתון ולכן לא ניתן לחייב לעבוד

היכן מצביע מי שמאושפז בבית חולים?
כל מי שהתאשפז עד שעה לפני סגירת הקלפיות, יוכל לממש את זכותו הדמוקרטית באמצעות קלפיות שיעברו בין מחלקות האשפוז השונות ברחבי הארץ. על המאושפזים להציג תעודת זיהוי מתאימה ולכן חשוב להצטייד באחת לפני ההגעה לאשפוז.

כיצד מתנהלות הבחירות בקלפיות המיוחדות?
המעטפות הכפולות שבהן הצביעו בקלפיות המיוחדות (חיילים, מאושפזים בבתי חולים, סגל רפואי, הצבעות בתי סוהר, אנשי ביטחון, דיפלומטים, שליחי מוסדות ציוניים) מגיעות לכנסת לצורך ספירה. מהלך בדיקת המעטפות הכפולות וספירתן תחל כבר היום החל מהשעה 22:00, ותימשך עד יום חמישי.

איך מתניידים ביום הבחירות?
מי שנמצא למעלה מ-20 קילומטרים מתחום השיפוט של היישוב בו ממוקם הקלפי בו הוא/היא אמורים להצביע, זכאי לנסיעה בחינם בתחבורה ציבורית. ההסעה תבוצע באמצעות קווי התחבורה הציבורית הבין עירונית הסדירה בכל הארץ וברכבת ישראל עם אפשרות חזרה גם ביום שלאחר יום הבחירות. את כרטיס הנסיעה ללא תשלום ניתן לקבל באמצעות הדואר או באמצעות נציגי ועדת הבחירות בתחנות המרכזיות ברחבי הארץ. גם האפליקציות אובר וגט טקסי מציעות נסיעות חינם במוניות. אובר, הפעילה בתל אביב, מציעה נסיעה חינם לקלפי ובחזרה בעלות של עד 40 שקלים (הנוסע יכול להשלים את ההפרש). גט טקסי מציעה ללקוחותיה לדווח על מכר שאינו מתכוון להצביע – והחברה תשלח אליו מונית בחינם.

האם אפשר לחייב אזרח לעבוד ביום הבחירות?
יום הבחירות מוגדר בחוק כיום שבתון ולכן לא ניתן לחייב אדם לעבוד באותו יום. אולם, ועדת הבחירות קבעה מספר חריגים לכך: עובדי ועדת הבחירות המרכזית, עובדי המפלגות, שירותי תחבורה, חניונים ותחנות דלק, בתי אוכל ומסעדות, בתי קפה וקיוסקים, בתי מלון ופנסיונים, מפעלי חרושת וחקלאות שתהליכי הייצור בהם מתנהלים ברציפות, שירותי התקשורת, מפעלי מים וחשמל, אספקת דלק והעברתו, תיאטרונים, בתי קולנוע ובתי שעשועים אחרים, עיתונות, רדיו וטלוויזיה. העובדים בהובלת לחם, פירות, ירקות, ותוצרת חלב, יעבדו ביום הבחירות עד השעה 11:00; חנויות לממכר מזון יעבדו בין השעות 06:00 בבוקר עד 12:00 בצהריים. בתי החולים ושירותי בריאות אחרים הפועלים בימי שבת וחג במתכונת מיוחדת, יפעלו באותה מתכונת ביום הבחירות; כוחות הביטחון ושירותי ההצלה למיניהם; שירותי קבורה ושירותים אחרים הפועלים בימי שבת וחג במתכונת מיוחדת, יפעלו באותה מתכונת ביום הבחירות.

sheen-shitof

פתרון עוצמתי לכאב

טכנולוגיה מהפכנית לטיפול בכאבים אושרה ע"י ה-FDA לשימוש ביתי

בשיתוף Solio
קלפיות ראשונות בבסיסי צה"ל בצפון, מרץ 2015. דובר צה"ל
כל מי שהתאשפז עד שעה לפני סגירת הקלפיות, יוכל לממש את זכותו הדמוקרטית באמצעות קלפיות שיעברו בין מחלקות האשפוז השונות ברחבי הארץ/דובר צה"ל

כיצד סופרים את הקולות?
עם סיום ההצבעה, כל ועדת קלפי סופרת את פתקי ההצבעה בקלפי שלה. לאחר הספירה מזכיר ועדת הקלפי מגיע עם הקלפי והפרוטוקולים לוועדה האזורית. בוועדה האזורית בודקים את תוצאות הספירה ואת הפרוטוקולים, ואם הכול כשורה, הנתונים מוזרמים למחשב.

היכן ניתן להתעדכן בתוצאות?
משדר בחירות מיוחד מאולפן וואלה! חדשות יחל היום בשעה 20:30, בהנחיית דב גיל-הר, ובהשתתפות פרשנים וכתבים. בשידור החי ניתן יהיה לצפות באתר, בסמארטפון ובטאבלט. מלבד זאת, ניתן לראות את התוצאות בזמן אמת באתר ועדת הבחירות המרכזית על פי פרמטרים של תוצאות כלליות, יישובים וקלפיות.

מתי יוגשו תוצאות הבחירות לנשיא המדינה?
מחר, יממה לאחר פתיחת הקלפיות, יוגשו התוצאות הרשמיות לנשיא המדינה ראובן ריבלין על ידי יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, שופט בית המשפט העליון סלים ג'ובראן, ומנכ"לית ועדת הבחירות, אורלי עדס. ביום חמישי, צפויות להתפרסם התוצאות המלאות, לאחר ספירת כלל הקולות ממצביעי המעטפות הכפולות.

(עדכון ראשון: 23:00)

  • עוד באותו נושא:
  • בחירות 2015

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully