"שני שרים לא יהיו": מלכי הליכוד שיודעים כבר מה יקרה בפריימריז

  הטלפונים שלהם לוהטים, המועמדים מתחננים להיכנס לדיל ואפילו ראש הממשלה (והיורש ההוא מה"פוטש") שומרים על קשר קרוב: המכריעים של הדרום הבינו מזמן איך משפיעים באמת

  צילום: שי מכלוף, שלומי גבאי, מישל בן נעים, יותם רונן, יוסי אלטר, אבי כהן, ניב אהרונסון עריכה: ניב מעוז

  יום שישי בבוקר, סניף "ארומה" בנתיבות. ראש העיר יחיאל זוהר מנסה לשתות קפה, אך המשימה אינה פשוטה. עטאף אל קרנואי מרהט רוצה רק שתי דקות מזמנו. הוא מתמודד על משבצת המיעוטים בפריימריז של הליכוד ומנסה להגיע לזוהר דרך מכרים משותפים. "אני חייב את התמיכה שלו. הוא איש רציני ויש לו השפעה בליכוד", הסביר לוואלה! NEWS, "אם יחיאל לא ייתן את הברכה, אז יש לנו בעיה, יש המון מועמדים". בסוף זה קורה. השניים מסתודדים וקובעים פגישה בשבוע הבא, "רק לכמה דקות". אל קרנואי מרוצה, אך זוהר לא מתחייב לשום דבר. "אני לא יודע אם אני האיש החזק בליכוד", הסביר, "אנשים שרוצים להיבחר חייבים להגיע למקומות שבהם יש מתפקדים רבים, ונתיבות היא עיר כזאת".

  זוהי הקדנציה השביעית של זוהר בתור ראש העיר. כל הטריקים והדילים עברו מול העיניים שלו, והוא סוגר כבר כ-30 שנים כאחד האנשים החזקים בליכוד. הוא נחשב לאחד ממקורבי ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושרי הליכוד נענים לבקשותיו כמעט ללא סייג. כעת, ערב הבחירות המקדימות במפלגה, צפויים החיבורים שיצר במשך השנים להשפיע שוב על המתרחש.

  בשבוע שעבר חגג זוהר ברית מילה לנכדו. פוליטיקאים לא הוזמנו, אבל השרים רצו להגיע, או לפחות לרחרח. "התקשרו אליי עוזרי שרים רק כדי לבדוק אם שרים אחרים הוזמנו", סיפר פעיל פוליטי בעיר, "יש כאלה שמנסים, עד כדי תחנונים, רק לשבת איתו. האיש צבר עוצמה בתחכום פוליטי רב, ובכנס של הבחירות המקומיות הגיעו לפה כל השרים וחברי הכנסת, וכמובן ראש הממשלה".

  בחירות 2019 - סיקור מיוחד בוואלה! NEWS:
  "תגידו בלי בחורות": האזינו להמלצות ההשתמטות של ביטן
  יעלון יחבור לגנץ? "מקווה שבקרוב נשמע חדשות"

  עשרות מנדטים, ורק שופט אחד

  שדה הקרב ההמוני של הליכוד

  לכתבה המלאה
  מי שטוב לליכוד. זוהר (מימין), ביטן ודנינו (תצלום: שלומי גבאי)
  "מי שלא היה נאמן למדינה, לדרך הליכוד, מי שפגע בראש הממשלה, שמביא את רוב המנדטים, אז הוא ייפגע"

  זוהר הבין מזמן מה שחלק מראשי הערים קלטו רק לאחרונה - התפקדות משמעותית בתוך התנועה שווה כוח רב, במיוחד בתקופת הבחירות. הוא פקד כ-2,000 בני אדם בנתיבות בלבד, אבל השפעתו גדולה הרבה יותר, ומתפשטת גם לערים סמוכות כמו אשקלון, אופקים ודימונה - ומגיעה אפילו לצפון הארץ.

  מתפקדי נתיבות דוחקים את הקשרים האישיים, לטענתם, במורד סולם העדיפויות של הפריימריז, וזוהר עצמו מיפה את מערכת השיקולים שלו. "המתפקדים יודעים מה הם רוצים", הסביר, "אנחנו לוקחים קודם כל את מי שהיה טוב לליכוד, ואחר כך כמובן את השיקול המקומי. אם שרים תרמו תרומה משמעותית לעיר אז הם יקבלו פה הרבה קולות. העדיפות הראשונה היא מי נתן למדינה, מי הצטיין, ומי מביא לליכוד כוח. אם זאת אישיות שלא מביאה תרומה גדולה לליכוד, אז אסור לבחור בה".

  כך, למשל, צפויים הקולות בעיר להתחלק כעת בין השרים גלעד ארדן, ישראל כץ, מירי רגב ויריב לוין. יואב גלנט, שהתייעץ עם זוהר לפני הצטרפותו לליכוד, יהנה אף הוא, וכך גם מיקי זוהר. האחרון חייב את בחירתו בבחירות הקודמות במשבצת הנגב לראש העיר נתיבות, לאחר שהחל את המרוץ כמועמד אלמוני יחסית, ונבחר בעזרתו בישורת האחרונה.

  נתניהו וזוהר שומרים על קשר ישיר והדוק. הם מרבים להתייעץ בנושאים פוליטיים, ולמרות שראש העיר נתיבות מדגיש כי ראש הממשלה לא מתערב בבחירות המקדימות, דמותו עדיין משפיעה על המתרחש, גם אם בעקיפין. "מי שירה בתוך הנגמ"ש עלול להיפגע, ולהערכתי יש שני שרים שלא יהיו ברשימה הבאה", אמר לוואלה! NEWS. "מי שלא היה נאמן למדינה, לדרך הליכוד, מי שפגע בראש הממשלה, שמביא את רוב המנדטים, אז הוא ייפגע. אני קצת רגיש יותר לזה. אנחנו צריכים גם להזרים דם חדש, צריך לשנות קצת את הרשימה".

  זוהר ממהר לפגישה עם חבר הכנסת דוד ביטן וראש העיר אופקים איציק דנינו, שפועל למען בחירת אחיו שלום לנציג הנגב. "הוא אחד האנשים החזקים בליכוד, אתה רואה את העלייה לרגל אליו", תיאר ביטן. "הוא יצביע למי שעזר לנגב ולעיר שלו, אבל גם למי שתרם ומייצג נאמנה את הליכוד. אם לא עזרת לנגב ולנתיבות אין לך סיכוי לקבל את תמיכתו". דנינו מדגיש פן אחר בהתנהלותו של זוהר, ומעריך כי ראשי ערים אחרים ינהגו כמוהו בעתיד. "הסניף שלו מלוכד, אם הוא אומר שהוא תומך אז כולם תומכים בצורה מסיבית ומלאה. הוא המנהיג של הנגב, כל ראשי הרשויות - יחיאל מוביל ואנחנו צועדים אחריו".

  לא מהמורעלים. לנקרי (תצלום: ניב אהרונסון)

  אחד מהדילים שנרקמים בתוך הליכוד קושר בין זוהר, חיים כץ וארמונד לנקרי, מקורבו של השר והדמות שמחזיקה ברשימת התארים המקדימים הארוכה בדרום - יו"ר מרחב הנגב בהסתדרות, ממלא מקום ראש העיר דימונה, יושב ראש סניף הליכוד בעיר ויו"ר ועד העובדים של מפעלי ים המלח.

  לנקרי ניתק את המגע עם מפלגת השלטון בעת המשבר הגדול במפעלי כי"ל, אך שב הביתה לאחר שכבר התקרב ליו"ר יש עתיד יאיר לפיד. בזמן שחברי מרכז רבים הודיעו על עזיבה עקב אי-התערבותו של ראש הממשלה במשבר, הבין לנקרי את כוח ההתפקדות. התוצאה: סניף דימונה ומתפקידי מפעלי כי"ל מייצגים כ-3,000 מצביעים. "היה לנו כעס גדול מאוד על ראש הממשלה, אבל בסופו של דבר מבחינה מדינית וביטחונית אין היום מישהו אחר שיכול לבוא במקום נתניהו. אין לנו אלטרנטיבה. אני לא מהמורעלים שלא רואים את כל התמונה, אבל אין תחליף", הסביר.

  בשבועות האחרונים שקע לנקרי במהלכי הפריימריז. עשרות פגישות, מאות טלפונים ולא מעט דילים. "אין יום שלא מתקשרים, שולחים הודעות, מועמדים חדשים שמבקשים תמיכה, שרים וחברי כנסת רוצים לבוא להיפגש. חלק מהם נעלמים אחרי הבחירות וחלק לא", תיאר. "אי אפשר להימנע מדילים, ולנו יש אנשים חשובים לנגב שיהיו בדיל שלנו: מירי רגב, חיים כץ, גדעון סער, לא רק ברמת החברות אלא בגלל האידיאולוגיה, מיקי זוהר תמיד היה אוזן קשבת ועשה למען הנגב".

  לנקרי מכניס לשיקולי הבחירה גם את הקשר האישי ורמת החברות, ומודה כי אלו משפיעים, "חד משמעית". הוא נותן כדוגמה את יולי אדלשטיין, "שמתקשר בכל אירוע לאחל מזל טוב, ומגיע לכל האירועים והכנסים שלנו", ודבריו נקטעים עם שיחת טלפון מרגב. על הפרק: רצונה להיכנס לדיל הגדול עם חיים כץ. "זה נראה בכיוון הנכון", אמר לנקרי לאחר השיחה.

  בעוד זוהר מדבר על ארדן וכץ מבלי להזכיר את גדעון סער, לנקרי דווקא פתח את הבוקר בשיחה עם האחרון, שנחשב למקורבו ואיש סודו. "גם כשהוא יצא מהפוליטיקה, הוא ידע לשמור איתנו על קשר באופן מתמיד", הסביר תוך מבט אסטרטגי קדימה, "אני רואה בו לא רק חבר כנסת ושר, אלא חבר אישי. מעבר לזה, יש לו את כל הנתונים להיות האיש שיחליף את נתניהו ולהנהיג את המדינה".

  טרם התפרסמו תגובות

  הוסף תגובה חדשה

  בשליחת תגובה אני מסכים/ה
   לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

   התרעות פיקוד העורף

    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully