הבית מתמוטט: ותיקי מפלגת העבודה חוששים מהרגע שבו ייכבה האור

משבר מנהיגות, הסכמי אוסלו, הנהירה לגנץ, עליית הלאומנות, הטעויות של גבאי והבגידה של ברק. בכירי מפלגת העבודה בעבר צופים בסקרים בייאוש ומקווים שהרשימה שתתקבל בפריימריז היום תושיע מהתרסקות בבחירות 2019

11/02/2019
צילום: מפלגת העבודה

ותיקי מפלגת העבודה מצפים בדריכות לפריימריז שיתקיימו היום (שני) כדי לראותה מתייצבת לקראת בחירות 2019. לטענתם, קריסת המפלגה ותרחיש האימים לפיו תימחק מהמפה הפוליטית, הם חלק מתהליך הדרגתי שלא קרה ביום אחד. לדבריהם, הכינוי שדבק בה - מפלגת "האבודה" נכנס לז'רגון הרבה לפני הגעתו של יו"ר המפלגה אבי גבאי שנכנס בשעריה כדי להגשים עצמו כמנהיג. קרבות הסכינים הזכורים מימי יצחק רבין ושמעון פרס מתגמדים לעומת אלו שקיימים היום במפלגה. את נקודת הציון להידרדרותה המפלגה שייסדה את המדינה הם מציינים בשנת 92, אז זכתה ביותר מ-40 מנדטים ומאז הלכה ודעכה.

"זה סיפור על תהליך שיש בו הרבה מאוד מרכיבים", הסביר אברהם (בייגה) שוחט, "איש רבין" שכיהן שר האוצר לשעבר ויו"ר וועדת הכספים. "אחרי רצח רבין בבחירות הראשונות של פרס מול נתניהו ירדנו ל-36 מנדטים, ולאחר מכן בבחירות של ברק מול ביבי ירדנו ל-25, בבחירות לאחר מכן 19 מנדטים ובקמפיין השני של ברק הגיעו ל-13. כלומר מדובר בתהליך מתמשך שנבע גם משינוי ההרכב באוכלוסייה, התחזקות המפלגות הדתיות, תופעת ש"ס, שינוי במערכות התומכות קרי ההסתדרות והתיישבות העובדת שעברו משבר כלכלי ואף פירוק מקורות הכוח של המפלגה".

בחירות 2019 - סיקור מיוחד בוואלה! NEWS:
מפסידים, הביתה: הפריימריז המדכאים של מפלגת העבודה
הסכינים אופסנו? סולחה בין אבי גבאי לאיתן כבל
בלי כוכבים, בלי מנדטים: הקרב על הרשימה הסודית של אבי גבאי

עוד באותו נושא

מפסידים, הביתה: הפריימריז המדכאים של מפלגת העבודה

לכתבה המלאה
"הציבור הפך לאומני יותר", אברהם(צילום: ראובן קסטרו)

מבחינת שוחט, המשבר העיקרי שהוביל למצבה של המפלגה, היה הסכם אוסלו שלא צלח. "ההסכם בשעתו הביא לכך שהציבור לא סמך על הערבים, והפך ליותר לאומני עם כל מה שמשתמע מכך", אמר. "בכלל, אין ספק שיש משבר מנהיגותי מאז זכיית מפלגת העבודה ב-1999 בבחירות, עוד לא קם מנהיג בעל שיעור קומה בתוך מפלגת העבודה שיכל היה ללכד סביבו את הציבור ולרכוש את אמונם".

אהוד ברק והחטא הקדמון

ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק נשמע חדשות לבקרים כמי שמעוניין לשוב לפוליטיקה, אולי אף לשורות העבודה. אלא שכמעט כל ותיקי המפלגה מסמנים את תקופת כהונתו השנייה כפרק הזמן שהוביל להידרדרותה המשמעותית. "החטא הקדמון במפלגת העבודה הוא ההתפרקות שעשה אהוד ברק ממפלגת העבודה לפני כמעט עשור, כשלקח איתו כמה חברי כנסת, הקים את מפלגת העצמאות ונשאר בממשלת הימין עם נתניהו", הסביר שמעון שבס, ראש הלשכה לשעבר של רבין ומנכ"ל משרד ראש המשלה בתקופתו.

ותיקי המפלגה(צילום: ראובן קסטרו)

"אהוד ברק כיהן כראש ממשלה בתקופה הקצרה ביותר ונכשל כישלון חרוץ. למרות זאת מפלגת העבודה, לאחר מלחמת לבנון השנייה קיבלה אותו חזרה כראש המפלגה ושר הביטחון של המדינה. תוך תקופה קצרה לאחר שהחל לכהן כשר הביטחון, הוא פירק את המפלגה, שבר אותה וגרם לה לנזק היסטורי: חלק מחברי המפלגה הצטרפו לממשלה שעקרונותיה מנוגדים בהגדרה לעקרונות מפלגת העבודה. זה היה חסר תקדים. המפלגה הצטמצמה לאין שיעור במספר חבריה, וחלקים מהבייס שלה החלו לעזוב אותה".

מנהיגות במשבר: "חוסר יכולת לייצר אלטרנטיבה"

אופיר פינס-פז פרש מהכנסת בשנת 2010. פינס-פז שכיהן במספר תפקידי שר, בהם שר הפנים טען אז כי המפלגה איבדה את דרכה. היום הוא מסביר כי החליט לעזוב את המפלגה שהייתה לביתו הפוליטי מצעירותו ועד היום, קשורה להתנהלותה. "חוסר היכולת של המפלגה לייצר אלטרנטיבה לליכוד החל כבר לפני תשע שנים", הבהיר. "היכולת לייצר אלטרנטיבה שלטונית היא נייר הלקמוס של כל מפלגה. העבודה לא עומדת במבחן הזה פעם אחר פעם ובסוף אנחנו מגיעים למציאות הקשה שאנחנו חווים אותה בימים אלו".

"חוסר יכולת לייצר אלטרנטיבה שלטונית". אופיר פינס-פז(צילום: ראובן קסטרו)

"במשך שנים רבות הציבור נתן למפלגת העבודה הזדמנות לשמש כאלטנרנטיבה שלטונית והדבר לא צלח", המשיך פינס-פז. "גם כשברק ניצח זה היה זמני. כהונתו הייתה הקצרה בתולדות הפוליטיקה הישראלית. אצל רבין לעומתו, לא היה מקום למפלגות כמו של יאיר לפיד. מפלגת העבודה בתקופתו תפסה את כל הנפח של מרכז-שמאל. אי אפשר שתקום עוד מפלגה וגם לעבור את אחוז החסימה. כל הדברים האלה אמנם לא קרו במשמרת של אבי גבאי, אבל כעת אנחנו נמצאים במצב הקשה ביותר מבחינת אמון הציבור. בקדנציה האחרונה למשל, המפלגה תפקדה עם 24 מנדטים - זו חתיכת עוצמה, אלא שהציבור בכלל לא הרגיש אותה".

מתגעגעים לרבין, מאמינים בגנץ

הקניבליזם שמתרחש בימים אלה במפלגת העבודה הוא בין השאר תוצאה של הצטרפות חוסן לישראל בראשות הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ למערכת הפוליטית. רבים מחברי מפלגת העבודה מעידים כי גנץ מזכיר להם ברוחו את יצחק רבין, מה שגורם למצביעים שבעבר נמנו עם הבייס להצביע דווקא לכוכב העולה. לעומתם, ישנם הטוענים כי שמו של רבין אינו קשור כלל לסוגיה, וכי הקולות זולגים לגנץ משום שהוא בעל הסיכוי האמיתי להדיח את נתניהו.

"אנשי המרכז של מפלגת העבודה רואים בגנץ כממשיך של רבין, הבעיה היא שבתמונה הכוללת זה לא רק גנץ יש גם את יעלון, האוזר והנדל, זה לא פשוט", הסביר עוזי ברעם, שר התיירות והפנים לשעבר במפלגת העבודה, נצר למקימי המערך שפרש מהחיים הפוליטיים בשנת 2001. "אין ספק שהייתה זליגה רצינית של מפלגת העבודה לגנץ. זה לא בגלל המפלגה, הם רוצים אלטרנטיבה לליכוד. בבחירות 2015 הרצוג לא היה המועמד הכי פופולרי, אך נוצר מומנטום כי הוא נחשב כמי שיכול להדיח את נתניהו, עכשיו זה קורה גם עם גנץ".

"מאמינים במי שיכול להדיח את נתניהו". עוזי ברעם(צילום: ראובן קסטרו)

ברעם אף הזכיר כי בפריימריז שנערכו בעבודה ב-1996, למפלגה היו כ-300 אלף מתפקדים. "אם מסתכלים על המצב היום, רואים שנשארו מעט מאוד", אמר. בעוד שקודמיו מסבירים את המשבר אליו נקלעה המפלגה כתוצר של רצף טעויות, ברעם טוען כי מדובר דווקא במגמה גלובלית. "הבעיה היא שכמעט בכל העולם האסכולה היותר לאומנית מנצחת עכשיו", טען. "רואים את זה בדרום אמריקה, איטליה, צרפת, גם פה יש אווירה יותר לאומנית. רוב הציבור ראה את תהליך השלום ככישלון. מפלגת העבודה איבדה את המשמעות הביטחונית שלה, הנושא המדיני שהיה המסר העיקרי שלה כלל לא רלוונטי היום, המסר החברתי שנושאים אנשים כמו איציק שמולי וסתיו שפיר הוא אמנם מסר פופולרי אבל במדינה כמו שלנו הנושאים החברתיים לא מכריעים בחירות".

הטעויות של גבאי: "עסקנות במקום מנהיגות"

המשבר אליו נקלעה מפלגת העבודה, החל הרבה לפני שאבי גבאי נבחר לעמוד בראשה. עם זאת, לא ניתן להתעלם מהאפשרות שיירשם בספרי ההיסטוריה כמי שכיבה את האור. "כבר מהיום הראשון הוא עשה טעות אחר טעות", טען שמעון שבס. "הוא נכנס ללא ה-DNA של המפלגה. במקום לבוא ולומר 'באתי למפלגת העבודה כדי להיות ראש ממשלה' ולהצהיר שהוא מותיר את העסקנות המפלגתית לאנשי המקצוע, הוא עשה בדיוק ההפך. הוא ייצר מודוס וויונדי של מפ"איניק רגיל. הוא התחיל להתעסק ביום יום של המפלגה, לעשות דיונים על השריונים, דיונים על מבנה המוסדות, בניית המרכז, כל הדברים שרבין אף פעם לא התעסק בהם שהיה ראש ממשלה".

נוסף על אלו, שבס טען כי גבאי לא הצליח לגבש כוורת פוליטית שתיתן פייט אמיתי, ואף שגה כשפירק את השותפות עם ציפי לבני במסגרת המחנה הציוני. "בחודשים הראשונים הוא פעל לבד ולא על פי ה-DNA של המפלגה", אמר. "כשהמפלגה התייצבה למספר של 13 מנדטים, הוא עשה את המעשה הטיפשי של זריקת ציפי מהחיבור של המחנה הציוני. זה למעשה 50% מהבייס של מפלגת העבודה".

"טעות אחר טעות". שמעון שבס(צילום: ניב אהרונסון)

סקר וואלה! NEWS האחרון מנבא למפלגת העבודה חמישה מנדטים בלבד בכנסת הבאה. לצד הדאגה שמעורר המספר החד ספרתי שקרוב כל כך לאחוז החסימה בקרב המתמודדים בפריימריז, מגיעה גם הצביטה בלבם של הוותיקים. כשפינס-פז מדבר על תחושותיו בנושא, הוא מרגיש על ספת הפסיכולוג. "זה כמו להסתכל על משהו שמאוד יקר וחשוב לך, חלק מרכזי מהעולם ומהחיים שלך שהולך ונעלם", אמר. "קשה מאוד לראות את זה ועצוב לי מאוד. מפלגת העבודה אכן מנהלת בימים אלה קרב על עצם קיומה. אני מקווה שהיא תתאושש ותחזור לפחות לשתי ספרות אבל כרגע זה לא נראה טוב וממש מסוכן". על האפשרות שמפלגת העבודה תימחק לחלוטין מהמפה הפוליטית - הוא מעדיף לא לחשוב. "לא מדמיין את זה, זה סוג של מחשבה שאני כרגע מדחיק, לא יודע להתמודד עם זה".

יו"ר העבודה אבי גבאי(צילום: ניב אהרונסון)

דברים ברוח דומה אמר גם השר לשעבר שוחט. "עצוב לי מאוד", העיד. "כל חיי הייתי איש מפלגת העבודה, ראיתי אותה בימיה הגדולים, בחלקה כנער בימי הקמתה ולאחר מכן חייתי חיים פוליטיים במשך 40 שנה, גם כראש עיריית ערד וגם בממשלה. אני מאמין שמפלגת העבודה לא תמחק מהמפה הפוליטית, אני מאמין שאחרי הפריימריז היא תתייצב, תהיה רשימה סבירה ולא מעט אנשים יחזרו כדי למנוע את הדבר הזה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully