"בסוף נתניהו ישאב לנו קולות": כחלון יוצא לקרב על עתידו הפוליטי

צילום: , ראובן קסטרו

חמוש במילה החוזרת "ימין" ובמתקפות נגד האיחוד במרכז, נראה ששר האוצר יוצא להילחם על כל קול למען עתידו. אך למרות החיבוק החם מתומכיו, ייתכן שיימצא עצמו מחוץ למערכת: "חבל שהוא וביבי לא באותה מפלגה"

שר האוצר משה כחלון פתח לפני כחודש את הקמפיין של מפלגת כולנו. אז, עלה לבמה פוליטיקאי עייף מהניסיונות להבין כיצד הוא ואנשיו אינם מתרוממים בסקרים. הוא תקף את הסוקרים ואת התקשורת ונראה מותש מהקרב על התודעה, מהניסיונות לשכנע מדוע הוא מהווה השקעה נבונה בקלפי. ביום שישי האחרון, הופיע כחלון אחר - חד, מלא אנרגיה, מוכן להסתער כדי לשכנע ולגייס כל קול. כשתחושת שחרור אופפת את הופעתו בפני פעיליו, הוא מספק כותרות, תוקף את איחוד כחול לבן ומסמן את מיקומו במפה הפוליטית באופן ברור. כעת, הוא מבין שאינו רק נלחם על מנדט לפה או לשם, אלא על עתידו הפוליטי.

את הבוקר פתח שר האוצר בנאום קצר ותכליתי בפתיחת מטה כולנו בראשון לציון. כמו בהתבטאויות קודמות מהשבוע האחרון, המילה "מרכז" יצאה מהלקסיקון, במקומו חזרו המילים "עוצמה" ו"ימין" לקדמת הבמה. למרות שבכירי מפלגתו יודעים כי ההימור שלקח יכול להשאירם מחוץ לכנסת הקרובה, כחלון מסביר בלהט לפעילים על חשיבות הריצה העצמאית של כולנו. לדבריו, "יש דרך, לא הכול חיבורים ואיחודים". אם יעבור את אחוז החסימה, סביר שישמש לשון המאזניים בהרכבת הממשלה ויוכל להישאר שר האוצר.

סטילס: ראובן קסטרו, וידאו: שלומי גבאי

מראשון לציון עובר כחלון לבת ים, שם מחכים לו הפעילים שעות ומשדרים ביטחון. "כחלון העלה את השכר לחיילים, הוריד מחיר בדיור, עשה למען השכבות החלשות והמעמד הבינוני", אומר אבי ימני, פעיל כולנו בבת ים. "אנחנו נעבור את אחוז החסימה, הוא היה שר האוצר הכי טוב שהיה במדינת ישראל". על מדרגות הסניף עומדים שני תומכים נוספים ומחליפים רשמים ביניהם. "בסוף נתניהו ייקח לנו את הקולות, זה הפחד שלי", אומר אחד, והשני ומשיב לו: "הלוואי שכחלון ייכנס, נראה לי שנאבד את השר הכי טוב שהיה פה, חבל".

בחירות 2019 - סיקור מיוחד בוואלה! NEWS:
כחלון: "לא סוד שרצו אותנו משני הצדדים, לא נהיה סעיפי משנה"
בנט: נתניהו מתואם עם טראמפ על מדינה פלסטינית; רה"מ: טבעי שהוא לחוץ
גנרלים על אזרחי: כשגולנצ'יק וצנחן יצטרכו להסתדר באותה מפלגה

נצמד לימין. כחלון, יום שישי (צילום: ראובן קסטרו)

ראובן קסטרו undefined

עם הגעתו לסניף, מפזר כחלון את החיוך התמים שלו לכל עבר. הפעילים מעריצים אותו ומשווים אותו ללא הרף למנחם בגין. "אם הוא היה בליכוד, הוא היה ראש הממשלה אחרי נתניהו. המלך של חברי המרכז", אומר אחד מהם. קל להבחין ששר האוצר מרגיש משוחרר יותר מול תומכיו. הוא תוקף את גנץ ומזכיר פעם אחר פעם לפעיליו - "אנחנו מפלגת ימין".

את הזהות הימנית שכחלון דואג להדגיש, מקדם יותר מכולם שר הכלכלה אלי כהן, איש ליכוד בעברו שאולי עוד ימצא עצמו חוזר לתנועה. כהן נחרץ וברור באמירותיו, וגם אצלו חוזרת שוב ושוב המילה "ימין". בקרב הפעילים בבת ים ובחולון, כהן נחשב לשר האהוד ביותר. הוא עדיין שומר על קשר הדוק עם ראשי ערים מהליכוד, עם ראשי סניפים ועם חברי מרכז. לפני כמה חודשים אף פנו אליו פעילים מרכזיים במפלגת השלטון וקראו לו "לחזור הביתה". בתגובה, הוא הסביר כי "זה לא הזמן" וכי הנאמנות לכחלון היא מעל הכול. במהלך הסיור שלו, כותב כהן כל בקשה שמופנית עליו ומבטיח לחזור לכולם עד הערב.

"מי שאומר שיהיה הסדר עם הפלסטינים משלה את הציבור". כהן וכחלון בחולון, יום שישי (צילום: ראובן קסטרו)

"אנחנו ימין שפוי, כולנו היא מפלגה שממשיכה את דרכו של בגין. יש כאן שר אוצר שצמח מלמטה", הוא מסביר, ולעומת יריביו הגדולים במרכז, מתייחס מפורשות לתחום המדיני: "אני לא מאמין שיהיה הסדר מדיני עם הפלסטינים. אי אפשר לסמוך עליהם. כל מי שאומר 'הסדר' משלה את הציבור. הדעות המדיניות שלי דומות לליכוד". לדבריו, "בכל מקום אומרים לי שלא יכול להיות שאחרי כל מה שעשינו, נקבל בסקרים רק ארבעה או שישה מנדטים. ראיתי את הנאום של גנץ, מי שבוחר בהם לא יודע מה הוא מקבל. שביתות של ניסנקורן או כלכלה של לפיד, מיכאל ביטון משמאל או צבי האוזר מימין".

כהן לא משאיר ספק לגבי המועמד המועדף מבחינתה של כולנו לראשות הממשלה. "המפלגה שלנו חושבת שנתניהו מתאים יותר להיות ראש ממשלה. כולנו זאת מפלגת ימין, מי שבוחר במפלגה של גנץ זה הימור. גם אם המפלגה של גנץ תקבל יותר מנדטים, אין לה סיכוי להרכיב ממשלה, אולי שלושת הגנרלים מתכוונים לשבת עם אחמד טיבי. אנחנו לא נשב בממשלה עם גנץ והערבים". כמו כחלון, גם הוא תקף גנץ ולפיד. "גנץ ניהל חברה כושלת, לפיד היה שר אוצר כושל, והם רוצים לעשות רוטציה על ראשות הממשלה. אנחנו אנשי ימין ונתמוך בממשלת ימין".

"היו הצעות, אבל לנו יש דרך". כחלון וכהן בחולון (צילום: ראובן קסטרו)

בנוסף, כהן לא חוסך ביקורת גם מיו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, הממוקם במיקום גבוה ברשימתם של גנץ ולפיד. "ניסנקורן חיפש סידור עבודה לעצמו, כנראה שהוא טוב בזה. היו דברים שראינו איתו עין בעין, כמו לדאוג לעובדי קבלן, לא רצינו איש שמאל כמוהו ברשימה", אמר. "החלום בלהות של הכלכלה הוא לפיד שר אוצר וניסנקורן שר כלכלה. כל המפלגה הזאת לא תחזיק מעמד יותר משנה. שלושה רמטכ"לים, כאילו זה מבצע צבאי. אנחנו יודעים מה עשינו עבור הזוגות הצעירים, עבור החיילים".

מטה מפלגת כולנו בבת ים, יום שישי (צילום: ראובן קסטרו)

מבת ים עובר הסיור של כחלון ואנשיו לחולון. בשוק הקטן בעיר מקבלים את פניו בחום. רוב באי המקום אנשי ליכוד בעברם, שכעת עברו לכחלון - לפחות עד הקלפי, שאם אולי יחזרו למקורות. גם שם הוא מדגיש את חשיבות הריצה העצמאית של כולנו, מדבר על כך ש"היו הצעות, אך לנו יש דרך". על כך טוען גורם פוליטי בכולנו כי ייתכן שהתמונה תשתנה בעתיד. "אל תתפלא אם אחרי הבחירות תראה את כהן וכחלון בחזרה בליכוד, יתאחדו שם אחרי עידן נתניהו", הסביר. "כחלון יתפוס מקום גבוה מאוד בצמרת, הבעיה היא שלא בטוח שיהיה חבר כנסת. מה שאפשר להגיד בוודאות זה שצריך להעריך אותו על הוויתור. היו הצעות מגנץ וגם מנתניהו, והוא בחר בדרך שלו". ובשוק בחולון, מצהיר תומך נלהב כי "ברור שכחלון, מה השאלה?", ומסכם במשפט את קרב ההישרדות של שר האוצר: "רק יש בעיה קטנה - אנחנו רוצים את נתניהו, ביבי וכחלון, הלוואי שהיו באותה מפלגה".

תומכי כולנו בבת ים, יום שישי (צילום: ראובן קסטרו)

כחלון בחולון, שישי (צילום: ראובן קסטרו)

ראובן קסטרו undefined

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully