כנס ש"ס מציג מופע של איש אחד - אך המלך החדש הוא דווקא נתניהו

כנס המפלגה החרדית נותר מנומנם עד נאומו של שר הפנים ויו"ר התנועה, שמנגח את לפיד ומצהיר שוב ושוב שיילך עם ראש הממשלה באש ובמים. בצל החשש הכבד מזליגת קולות דווקא לליכוד, הפעילים דווקא משוכנעים: "נעלה במנדטים"

צילום: שי מכלוף

בכניסה לאולמי "הודיה" באופקים הכול כבר מוכן שעתיים לפני האירוע. התמונות של הרב עובדיה יוסף לצד יו"ר ש"ס אריה דרעי כבר מתנוססות ברחבי האולם, אך הפעם בתוספת חידוש - תמונתו של דרעי עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. נראה שגם בכנס של ש"ס, נתניהו הוא הכוכב האמיתי.

בחוץ מצטופפים הפעילים המרכזיים מהדרום, שמתייצבים למשמע קריאתו של דרעי, למרות שביום-יום הם עסוקים בקרבות פנימיים עקב נאמנותם לרבנים שונים. מבחינתם, את שמו של אלי ישי אין להזכיר - ואיש אינו חושש ממנו כבר. הפחד היחיד כעת הוא שבעקבות הקרב הצמוד בסקרים, הליכוד יצליח לשאוב גם קולות מש"ס. לעומת ישי, יו"ר כחול לבן יאיר לפיד הוא אבי כל הסכנות - והפעילים כבר מוכנים למלחמה מולו.

"את בני גנץ אנחנו לא מכירים, אבל אם הוא חבר ללפיד, אנחנו בסכנה לכל המסורת היהודית", הם אומרים. "לפיד - לא בבית ספרנו".

בחירות 2019 - סיקור מיוחד בוואלה! NEWS:
דרעי מבהיר: "נמליץ על נתניהו בכל תרחיש, גם לאחר כתב אישום"
דרעי נגד "כחול לבן": "תנועה של ת"א, שתגרום לכולם לעבוד בשבת"
"תמיד היינו בכיס שלו": כמה מנדטים איבד נתניהו ל"משעממת" מקריית שמונה?

עוד בוואלה! NEWS

השפים המובילים בישראל ילמדו אתכם לבשל - אצלכם בבית

בשיתוף Foody
לכתבה המלאה
"אריה עדיין בועט". דרעי נואם בכנס באופקים, אמש (צילום: שי מכלוף)

ש"ס היא מפלגה של איש אחד, דרעי, שקובע לבדו בנושאים הפוליטיים ונערץ על ידי הפעילים. עד הגעתו, הכנס נראה רדום. הפעילים מעבירים את הזמן בשיחות על כמות המנדטים שתגרוף התנועה בבחירות. למצלמות הם אומרים "עשרה ומעלה", אך הרחק מהעדשה - הם כבר מדברים על שבעה-שמונה לכל היותר. "אל תתבלבל, מדובר בהישג גדול. אריה עדיין בועט", הם מגוננים על היו"ר. "זה שונה, כשהיינו בלי אריה, הייתה פחות התלהבות. אמנם בשנים האחרונות ירדנו במנדטים אבל עדיין תראה אש בעיניים", אמר אחד הפעילים המרכזיים. "נכון, דרעי כבר לא צעיר אבל עדיין אין לנו מישהו אחר. אלי ישי כבר לא יחזור לש"ס כמנהיג, כאן אריה הוא הכול". כשהפעילים נשאלים לגבי ישי הם מתעלמים. חלקם עדיין כועסים על הפירוד שיצר בקרב החרדים הספרדים. "לא רוצים אותו אצלנו, אבל כמובן, כל מה שהמועצה תחליט, נקבל", הם מסבירים.

עד הגעתו של דרעי נראה שהפעילים בלחץ. לדבריהם, "האולם לא מלא, צריך הביא עוד אנשים. פעם היינו ממלאים אולמות רק מהידיעה על הכנס". עם היוודע דבר הגעתו של היו"ר - האולם מתמלא ברגע והנערים במקום לא מפסיקים לשיר, "ואריה כי ישאג מי לא ירא". בשביל הצעירים, דרעי הוא עדיין אבי המהפכה, הוא ולא אחר נושא על כתפיו את עול המזרחיות. לא רק החרדים, אלא כל עולם המסורת מונח על כתפיו.

"לא רק לחרדים". אופקים, אמש (צילום: שי מכלוף)

דרעי מתחיל לדבר, וכמובן מזכיר את הישגיו הפוליטיים לטובת המוחלשים בחברה - "לא רק לחרדים". אחריו, הוא פוצח בפירוט הסכנות הקרבות, בעיקר מפני לפיד, ותוקף את "הסכם האיחוד שנחתם בצפון תל אביב". בתחכום רב, הוא יורה את האש ישירות לעבר לפיד ומשלהב את הקהל - "לפיד יגרום לכולם לעבוד בשבת", "לפיד יחלק את ירושלים והכותל", "לפיד עלול להיות ראש הממשלה". גנץ כמעט לא מוזכר בנאום, אולי פעם אחת. האויב היה ונשאר לפיד, ובש"ס בטוחים כי הבהלה של המסורתיים והדתיים ממנו תחזק את התנועה.

דרעי אמנם מתקבל בתשואות, אך הכוכב השני בערב הזה הוא ראש הממשלה נתניהו. בכל פעם שדרעי מזכיר אותו, ניכרת אהבתם של הפעילים לראש הממשלה. דרעי חוזר שוב ושוב כי ש"ס תעמוד לצד נתניהו עד הסוף - והקהל מריע. שמו של נתניהו נאמר יותר פעמים בנאום משמו של חכם שלום כהן, יו"ר מועצת גדולי התורה, שלפי דרעי הוא המנהיג הבלתי מעורער של ש"ס. גם הפריפריה מקבלת מקום של כבוד בנאום - אופקים, נתיבות, באר שבע. "ש"ס דאגה לאנשים האלה, לא רק לחרדים", אומר דרעי, בתקווה לשכנע מצביעים לבחור בש"ס, במקומות שבהם הקרב הוא מול הליכוד וכולנו.

"מסורת ויהדות זה רק ש"ס". הכנס באופקים, אמש (צילום: שי מכלוף)

למרות האהדה והתרועות הרמות, נתניהו הוא הדמות שממנה חוששים יותר מכול בש"ס - וליתר דיוק, מזליגת מנדטים מש"ס לליכוד ביום הבחירות. "בליכוד כמעט אין מזרחים ודתיים. אנחנו הליכוד האמיתי", אומר סגן ראש עיריית נתיבות יעקב מעלמי שרבו, הרב חיים יוסף, בנו של הרב יורם אברג'ל, תמך בישי בעבר וחזר לתנועת האם. "הפעם כולם מאוחדים. כל הרבנים מאחורי דרעי. נביא יותר מנדטים מהפעם שעברה. מסורת ויהדות זה רק ש"ס". אך אחרי שדרעי מסיים את נאומו, הופכת בולטת העובדה שמדובר בתנועה של איש אחד - וחצי מהאולם יוצא. הנאום הבא, של ח"כ יצחק וקנין, כבר לא מעניין אף אחד.

מחוץ לאולם, לאחר סיום הנאום של דרעי, מחכים הצעירים החרדים ליד רכב השרד שלו. הם מצטלמים, שרים, לא נותנים לו להיכנס למכונית - ומזכירים לו את האווירה של פעם, בתקופה שש"ס גרפה 17 מנדטים. עם זאת, הפעם הם צנועים הרבה יותר. בסיומו של הערב, במדרגות, מחליפים הפעילים רשמים. על האנרגיות יש ויכוח. "ציפינו ליותר, הכנס לא היה מאורגן כמו שצריך. אבל דרעי זה דרעי, אם הוא לא היה חרדי, כנראה שהיה ראש ממשלה", הם אומרים. "ש"ס לא תעלם, אנחנו פה, אולי כוחנו קטן אבל יש לנו בסיס רחב, הקרב עכשיו הוא על קולות מסורתיים ובפריפריה". אלעזר בן דוד, אחד הפעילים מנתיבות, מסכם: "הרי כל מה שנגיד לכם ייצא בדיוק הפוך, אתם מעוותים הכול. ש"ס תעלה במנדטים".

"ש"ס לא תעלם, אנחנו פה". כנס ש"ס באופקים (צילום: שי מכלוף)
הכנס באופקים (צילום: שי מכלוף)
כנס ש"ס באופקים, אתמול (צילום: שי מכלוף)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully