"אם טוב להם, שיצביעו ביבי": גם החשש מחמאס לא מאחד את עוטף עזה

  מאות מטרים מפרידים בין שדרות לקיבוץ ניר עם, אך בבחירות צצים ההבדלים התהומיים בין מי שחווים על בשרם כל הסלמה. בעוד שבקיבוצים מייחלים לשינוי שלטוני, שדרות נצמדת ימינה - גם אם לא בהכרח לנתניהו

  צילום: לע"מ, עריכה: ניב מעוז

  כביש אחד ו-400 מטרים מפרידים בין העיר שדרות וקיבוץ ניר עם. אך ביום הבחירות נראה ששנות אור מפרידות בין שני היישובים. ביום הבוחר צצים מעל לפני השטח ההבדלים העמוקים בין התושבים - ואיתם גם השד העדתי.

  ביום-יום, מסתדרים היטב תושבי שדרות וניר עם. שדרות נחשבת ל"עיר הגדולה" עבור הקיבוץ - שם תושביו קונים ומבלים. השכנות מוגדרת מצוינת. כמו בשדרות, גם בניר עם ספגו אזעקות צבע אדום, רקטות ופצמ"רים. כלל התושבים מאוחדים באמצעות אותם פחדים ואותן חרדות, אך האחדות לא נשמרת בקלפי.

  יגאל סהל, תושב שדרות, הצביע כל חייו לליכוד - והיום עזב את מפלגת האם והצביע לאיחוד מפלגות הימין. "כל החיים הצבעתי מחל, הפעם הצבעתי לאיחוד הימין כדי שביבי לא יקים ממשלת אחדות עם השמאל", אמר. את ההבדלים בדעות בין הקיבוץ לבין העיר הוא מסביר במהירות: "תושבי שדרות ימנים, זו עיר ימנית. הקיבוץ זה השמאל, משנות ה-50, כשההורים שלנו נקראו 'חוטבי עצים'. המזרחים ימין, והקיבוצניקים הלכו לשמאל".

  טוב לדעת (תוכן מקודם)

  איסטנבול פתוחה - זה הזמן לפתרון טבעי וקבוע להתקרחות גברית

  חברת איילת גייר
  לכתבה המלאה
  תומכת של הליכוד בשדרות, היום (צילום: לירון מולדובן)
  השר לביטחון הפנים גלעד ארדן בקלפי בשדרות, היום (צילום: לירון מולדובן)

  ציון גם הוא מצביע הפעם לאיחוד מפלגות הימין. בעבר בחר בש"ס. "רציתי מפלגה שתשמור על הצביון הדתי ותחזק את הימין, זה לא סוד שכל הקיבוצניקים לא שמחים שהימין בשלטון", אמר.

  "בתקופת שלטון העבודה הם קיבלו תקציבים רבים, ועכשיו התקציבים הולכים לנתיבות, לאופקים, לשדרות. זה התחיל בעבר, ההורים של כולנו נקראו 'העובדים השחורים'. היום הימין דואג לפריפריה". ציון אמר כי הוא רוצה לראות את נתניהו בראשות הממשלה, ורוצה שלטון ימין.

  ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, איש ליכוד, מסביר על דעותיהם של תושבי עירו. "בפעם הקודמת הצביעו 85% למפלגות הימין. גם אנחנו סובלים מהמצב הביטחוני, אבל ממשלת ישראל עשתה הכול למען יישובי הדרום גם מבחינה ביטחונית", אמר. "אנחנו יודעים שיש לנו אויב אכזר מהצד השני. זה אותם אנשים בקיבוצים שתמכו בהתנתקות, כל הקיבוצים לא הצביעו לימין. בשדרות רואים ימין אבל יש מגוון דעות. יש לנו כעס וגם אנחנו סובלים. ההתנתקות אשמה בכך. בשדרות אוהבים את נתניהו, הוא בא לפה מספר פעמים. גם אם יש כעס, הוא הולך ימינה ולא שמאלה, מימין לנתניהו. לכחול לבן אין דרך, את אנשי מפלגת העבודה אנחנו מעריכים, אבל כחול לבן זה בלוף. מנסים לצייר אותנו כבוטים, זה לא יצליח".

  "הם, הקיבוצניקים, טוענים שאנחנו עדר, אבל הם העדר האמיתי", אמר חי כהן, תושב העיר, בנחרצות רבה הרבה יותר. "לך תבדוק בקלפיות שלהם. אין מגוון דעות, יש אולי אחד שיצביע מחל שם. השאר שמאל - 99%. בשדרות יש מגוון דעות. הקיבוצניקים חושבים שאנחנו נחותים, הם לעולם לא מקבלים את רצון הבוחרים, ולנו הם קוראים עדר. מעניין".

  בחירות בשדרות, היום (צילום: לירון מולדובן)

  יאיר דניאל הוא האחראי באחת הקלפיות בשדרות מטעם כחול לבן. פעם היה קיבוצניק ממפלסים, היום הוא תושב שדרות. לדבריו, הדור הצעיר כבר משתחרר מההצבעה העדתית. "בשדרות יש רוב לליכוד תמיד, זה מאז תקופת בגין והם לא מצליחים לצאת מזה", אמר. "בדור הבא זה ישתנה, ההבדלים בין הקיבוצים לשדרות מתמעטים עם השנים. התמיכה בביבי מתכרסמת גם בשדרות, אנחנו לא חיים בעבר. תראה מפלגת העבודה לפי הסקרים היא רק שמונה מנדטים, כולם הולכים למרכז. אנחנו לא אדוקים, יכול להיות שינוי אצלנו, הימין ייחלש".

  מחוץ לקלפי עומדת בטי גברי, חברת קיבוץ ניר עם מאז 1960. היא לובשת חולצת כחול לבן, והפעם החליטה לבחור אסטרטגית בבני גנץ. לדבריה, "לרוב הצבעתי עבודה, ועכשיו כחול לבן זוהי החלטה אסטרטגית. צריך לתת צ'אנס למישהו שיכול להחליף את השלטון". לטענתה, אנשים מצביעים למפלגה שעליה גידלו אותם, "הצבעה רגשית וגם שבטית", אמרה. "בכל עוטף עזה הוכפלה האוכלוסייה, יש בקיבוצים אנשים חדשים אז אני לא יודעת מה יקרה בקלפי. עכשיו אני רואה רק דבר אחד, נזק מהותי למדינת ישראל, ומאוד קשה לי עם זה".

  גם חיה שלי, חברת הקיבוץ זה 40 שנה, הגיעה לקלפי כדי להצביע. לדבריה, באופן מסורתי, הקיבוץ תומך במפלגת העבודה ובמרצ, וכך היא מקווה שיהיה גם הפעם. על ההבדלים בין שדרות לקיבוץ היא אומרת כי "יש כאלה שיגידו שמדובר בעדה אבל זה לא נכון. בעלי היה תוניסאי ובני נשוי לבת שדרות, אבל הם מצביעים נכון, לא לימין. אולי זה פערים בהשכלה או בהבנת מציאות. פעם בשדרות היו מצביעים למפלגת העבודה, הם שינו את דעתם וקשה לי להבין למה. אם נעשה חתך בין מצביעי ימין ושמאל יהיו פערים בהשכלה באופן סטטיסטי, אבל כמובן שלא כל אחד". חיה הסבירה כי לא תצביע לגנץ, משום שמדובר ב"הצבעת עדר, כמו הליכוד", כלשונה. "גם מפלגת העבודה היתה בעבר הצבעת עדר", אמרה, אך סיכמה: "הפתרון של ביבי למצב פה לא הצליח. אם הם חושבים שהמצב טוב, שיצביעו עוד פעם ביבי".

  הבחירות בשדרות, היום (צילום: לירון מולדובן)
  תומך של כחול לבן בשדרות, היום (צילום: לירון מולדובן)
  השרים אלקין וארדן בשדרות, היום (צילום: לירון מולדובן)
  תומכי הליכוד ואיחוד הימין בשדרות, היום (צילום: לירון מולדובן)

  טרם התפרסמו תגובות

  הוסף תגובה חדשה

  בשליחת תגובה אני מסכים/ה
   לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

   התרעות פיקוד העורף

    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully