וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דיכטר יחזור לכנסת? "מדינה אחת לשני עמים - חוסר אחריות"

29.12.2014 / 13:50

השר וראש השב"כ לשעבר מתמודד שוב בפריימריז בליכוד. בראיון לוואלה! חדשות הוא מדבר על המצב בעזה ("ייתכן שנצטרך לצאת לעוד 'חומת מגן'") וגם תוקף את לבני ("לא סתם כל חבריה נוטשים אותה")

אבי דיכטר מושבע לשר להגנת העורף, כנסת, ירושלים. עומר מירון
אבי דיכטר בכנסת ה-18/עומר מירון

הפריימריז בליכוד ייערכו ביום רביעי, והמועמדים בהכנות מרתוניות לקראת ההצבעה בניסיון לגייס תמיכה בקרב המתפקדים. אחד המועמדים הבולטים מבין אלה שלא כיהנו בכנסת הנוכחית הוא אבי דיכטר, לשעבר השר לביטחון הפנים וראש השב"כ.

בשנת 2012, כאשר קדימה החלה להתפורר, פרש מהמפלגה, ולמרות הצעות מצד מפלגת העבודה, בחר בסופו של דבר להצטרף לליכוד. בזמן הפריימריז לכנסת ה-19 התפטר דיכטר מהכנסת, ושימש השר להגנת העורף, לבקשתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. למרות תמיכתו של ראש הממשלה, דיכטר לא הצליח להתברג במקום ריאלי ברשימת המפלגה לכנסת. הוא קיבל 21 אלף קולות, 380 פחות ממה שהיה צריך כדי לעקוף את כרמל שאמה ולכהן מטעם המפלגה בכנסת ה-19.

בחירות 2015 - כותרות נוספות:
אחרי 30 שנה בכנסת: השר עוזי לנדאו פורש מהפוליטיקה
ועדת הבחירות קבעה: לא יוצבו קלפיות באוניברסיטאות
נשיא מועצת חכמי התורה של ש"ס: "ישי הלך לבית הכיסא"

אבי דיכטר בתרגיל חירום לאומי נקודת מפנה 6 בדרום, אוקטובר 2012. דייב בוימוביץ'
דיכטר בתפקידו כשר להגנת העורף/דייב בוימוביץ'

כעת, דיכטר מתכונן להתמודדות הנוספת ומבטיח שלא לחזור על טעויות העבר. "בפעם הקודמת היה קמפיין של שישה שבועות. מאז הבנו כמה דברים", הוא משחזר בשיחה עם וואלה! חדשות. "אז, לא הייתה לנו אפשרות לעשות דילים, שזה אולי לא הדבר הכי נעים אבל זה הכרחי. גם הציבור שונה לגמרי באופן שבו הוא תופס אותי בפעם הזו. הפעם, בנינו מטה מסודר עם שלוחות בכל רחבי הארץ ולא השארנו מקום אחד שלא פעלנו דרכו מהפעילים המרכזיים, עובדים גם בתוך הדילים וגם מעליהם".

הרבה אנשים עזבו מאז את הליכוד: גדעון סער, משה כחלון, וגם כאלה שהתמודדו אז ולא שבו להתמודד כמו בני בגין, דן מרידור ומיכאל איתן. מה אתה חושב על השינוי שחל בליכוד?
"מי שלא נבחר אז עזב את הזירה, כולל אנשים רציניים וותיקים. אני לא חשבתי שזה מהלך נכון וזה גם לא מתאים לי. נשארתי במטרה להתמודד הלאה. אני איש ימין פרגמטי, ובתור כזה באתי לליכוד. אני לא בימין הקיצוני, ואני לא חושב שהליכוד צריך להיות בימין הקיצוני. זו מפלגת שלטון שמתכוונת להמשיך להיות מפלגת שלטון. לכן, אנחנו חייבים להיות ממוקמים בצד מרכז ימין".

sheen-shitof

עוד בוואלה!

קופת החולים המובילה מציגה: השירותים שיהפכו את החיים שלכם לקלים יותר

בשיתוף כללית
אבי דיכטר עם בנימין נתניהו. לשכת העיתונות הממשלתית
דיכטר עם ראש הממשלה בנימין נתניהו/לשכת העיתונות הממשלתית

מה זה אומר מרכז ימין? יש היום ויכוח בליכוד על שאלת שתי המדינות, ועושה רושם כי למעט נתניהו ועוד חבר כנסת אחד או שניים אין לכך תומכים במפלגה.
"פגשתי אלפי אנשים בשבועות האחרונים. הסוגיה של שתי המדינות לשני עמים היא מרכזית בליכוד. זה לא עניין של ראש הממשלה אלא עניין הרבה יותר רחב. אני לא חושב שמישהו מתלבט בסוגיה הזו. כל בר דעת מבין שמדינה אחת לשני עמים עם שישה מיליון יהודים ושבעה מיליון לא יהודים שרובם מוסלמים, זה חוסר אחריות. זה לקלוע את עצמנו למציאות בלתי סבירה בעליל. גם ביבי היה שם והוא הבין שבנתונים האלה אי אפשר להיות שם".

"את עזה נצטרך לפרז"

בשנתיים שחלפו מאז הבחירות הקודמות, שימש דיכטר בהתנדבות יושב ראש הקרן לרווחת ניצולי השואה. במקביל, הוא המשיך להיות בקשר עם ראשי רשויות בדרום בזמן מבצע "צוק איתן". לדעתו של ראש השב"כ לשעבר, אם לא יימצא פתרון מדיני לפירוז עזה, ישראל תצטרך לעשות זאת בעצמה.

"עזה היא ישות טרור שנשלטת על ידי חמאס שהוא ארגון טרור, לא משנה מה אומר האיחוד האירופי", הוא מסביר. "אין להם מושג מה זה חמאס. את עזה נצטרך לפרז. הריסת תשתיות הטרור היא דבר שיצטרך לקרות. או שהמצרים והרשות יעשו זאת, או שישראל תצטרך למצוא עיתוי ל'חומת מגן' בעזה. זה דבר שצריך לתכנן אותו, זה לא משהו שעושים בתגובה לירי רקטות. אי אפשר להשאיר את המצב כפי שהוא".

נתניהו עשה טעות כשסיים את המבצע האחרון בלי הכרעה?
"אני לא יודע מה היו השיקולים שהובילו למבצע מוגבל. זו עוד סיבה שבגללה אני רוצה להיות בעמדות השפעה. אני מניח שיקראו לי להיות בקבינט בגלל הכישורים והניסיון".

המפגן הצבאי של החמאס, עזה. דצמבר 2014. רויטרס
מפגן של חמאס ביום השנה לייסוד התנועה, החודש/רויטרס

אחד החוקים הנפיצים ביותר שהגיעו לשולחן הממשלה, ואשר זירזו את הליך התפוררות הקואליציה הוא חוק הלאום. מי שיזם את החוק היה דיכטר, בכנסת ה-18 כחבר קדימה. "הבאתי אותו אז לעיונו של נתניהו, והוא אמר שאין לו אות אחת לגרוע או אות אחת להוסיף. 40 חברי כנסת חתמו עליו מתוך 80, כי היו בכנסת ההיא 40 שרים וסגני שרים שלא יכולים לחתום על הצעות חוק. ההצעה הזו תעבור".

באיזה נוסח? לכל אחד בקואליציה הייתה הצעה משלו.
"יש נוסח מעודכן שאני ניסחתי שדי דומה לזה של ראש הממשלה. נחדש את זה בכנסת הבאה. החוק הזה יעבור. הקואליציה שהייתה עכשיו, אני מכיר חלק מהדמויות שחתמו אז ונלחמו איתי להיות יוזמים וברחו עכשיו מפחד מראש או ראשת המפלגה שלהם שהתנגדה. את גן הילדים שהיה בקואליציה הקודמת, שגרמו המפלגות בקואליציה שלא הסכימו לתת גיבוי לראש הממשלה ולהתפשר, זה דבר שלא יחזור על עצמו. מקווה מאוד שנקבל מספיק מנדטים כדי שנוכל לנהל את זה עם פחות סחטנות".

יו"ר מפלגת העבודה יצחק (בוז'י) הרצוג וח"כ ציפי לבני בטקס חניכת המטה ביגאל אלון. ראובן קסטרו
"בכדורסל, שחקן גבוה זה הדבר הכי חשוב שיש. כשאין לך שחקן גבוה, הפתרון הוא לא להלחים שני שחקנים קטנים"/ראובן קסטרו

כשאתה אומר "ראשת מפלגה" אתה רומז ללבני שגנזה אז את החוק. מה אתה חושב על החיבור שלה עם הרצוג?
"בכדורסל, שחקן גבוה זה הדבר הכי חשוב שיש. כשאין לך שחקן גבוה, הפתרון הוא לא להלחים שני שחקנים קטנים", הוא עוקץ. "ראיתי אותה כראשת מפלגה שמביאה גירעון של 40 מיליון שקל ולא עושה דבר להתמודד אתו או לבדוק איך הוא נוצר. באותו הרגע היא איבדה מבחינתי את מעמדה כראשת מפלגה. העובדה שנוטשים אותה כל חבריה, מסבירה טוב מהכול את הקו שאנחנו מכירים מהשנים הקודמות".

לפניות לכתב עמרי נחמיאס: omri_n@walla.net.il

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully