מחר פריימריז בבית היהודי: לא צפויות הפתעות

אם לא יידחו בעקבות צו המניעה שהוציא הערב בית המשפט, 42 מועמדים יתמודדו על ארבעה מקומות ריאליים בלבד. על פי הערכות במפלגה, איילת שקד עשויה להתברג באחד מחמשת המקומות הראשונים ברשימה

אחרי הפריימריז בליכוד ובעבודה, מחר בבוקר (רביעי) צפויות להיפתח הקלפיות הפריימריז של מפלגת הבית היהודי. 42 מתמודדים יתמודדו על ארבעה מקומות ריאליים ברשימת מפלגתו של נפתלי בנט, שגם הוא יתמודד על היבחרו מחדש כיו"ר המפלגה.

בית המשפט המחוזי בלוד הוציא הערב צו מניעה זמני על קיום הפריימריז. זאת, בעקבות פנייתו של אחד המתמודדים, עו"ד איל בר-לב, שהגיש לבית המשפט ערר בעניין התנהלות הפריימריז הלוקה בחסר. הדיון בנושא ייערך מחר בשמונה בבוקר ואז תתקבל על ההחלטה על קיום הפריימריז במועדן.

טוב לדעת (מקודם)

התקף לב: איך מונעים ומה עושים במקרה והוא מופיע

לכתבה המלאה
(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

260 הקלפיות יפוזרו ב-124 מיקומים שונים ברחבי הארץ. רוב אתרי ההצבעה יהיו פתוחים בין 15:00 ו-22:00 ועשרה אתרים נוספים ייפתחו מ-10:00 ועד 22:00. 77 אלף המתפקדים יוכלו להצביע בכל קלפי שימצאו לנכון ללא קשר למקום מגוריהם.

פריימריז בבית היהודי: חגיגה לדמוקרטיה או מצג שווא?

הבוחרים ימלאו טופס בו מופיעים 42 המתמודדים, מתוכם עליהם לסמן שבעה מועמדים. על פי תקנון המפלגה, שלושה מן השבעה יזכו בשתי נקודות והארבעה הנותרים בנקודה אחת. ההצבעה תתבצע באופן ידני ולאחר סגירת הקלפיות כל הטפסים ייסרקו והספירה תהיה ממוחשבת. תוצאות הבחירות צפויות להתקבל ביום חמישי בצהריים וייתכן שאף מאוחר יותר.

טופס למתפקד (צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

רובם המוחלט של הח"כים של המפלגה צפויים להישאר ברשימה מלבד סגן שר החינוך אבי וורצמן שייתכן כי יישאר בסופו של דבר מחוץ לרשימה. יו"ר הסיעה הנוכחית, איילת שקד, עשויה להתברג בראש הרשימה ולהיות האישה הראשונה שמגיעה למקום הראשון בפריימריז, דבר שלא קרה עד כה בשום מפלגה. העובדה שמפלגת הבית היהודי היא למעשה הממשיכה של מפלגת המפד"ל הדתית הופכת את הבחירה באישה, ועוד חילונית, למקום הראשון – לחריגה ומעניינת במיוחד.

בנט השתדל להביע תמיכה בכלל המצטרפים לפריימריז אך בנוגע למקום העשירי ברשימה, הנתון לבחירת 1,250 חברי מרכז המפלגה, הוא עשה לא מעט כדי לקדם את מקורבו, מנכ"ל המפלגה, ניר אורבך ואתמול הוא אף פרסם מכתב בו הוא קורא לחברי המרכז להביע תמיכה מלאה באורבך. גם עמיעד טאוב, יו"ר פורום ראשי סניפי המפלגה, זוכה לתמיכה רחבה והמאבק בינו לבין אורבך מסתמן כצמוד.

בין המועמדים הבולטים רונן שובל, שצפוי כי ייכנס לרשימה, וכן דני דיין ומשה סלומון, נציג פורום דרום, גם הם בעלי סיכויים גבוהים להתברג במקומות ריאליים. גם לרב אביחי רונצקי, המקורב לבנט ולשקד, ולאביחי בוארון, אשר פקד מתפקדים רבים, יתרון על פני מתמודדים אחרים.

(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

בטווח של המקומות הריאליים מובטח לנשים ייצוג של שלושה או ארבעה מקומות ברשימה, אחד בכל חמישייה. על פי הערכות, צפויה שקד להתברג במקום גבוה וכן שולי מועלם ככל הנראה תישאר ברשימה כך ששאר הנשים יתמודדו על שני המקומות המשוריינים לנשים שיוותרו: 12 והמקום הגבולי 17. ארבע נשים הן המתמודדות המובילות על מקומות האלה והתחרות ביניהן מסתמנת כצמודה: יהודית שילת, חני לוז, שרה אליאש וסופי רון-מוריה. בימים האחרונים החלה גם ענת רוט, פעילת שלום עכשיו לשעבר שחצתה את הקווים והחליטה להתמודד בבית היהודי, לזכות להערכות טובות יותר באשר לסיכוייה להיכנס לרשימת המפלגה.

בעלת סיכויים גבוהים להוביל את הרשימה כך שתתברג במקום החמישי (צילום: ראובן קסטרו)

הפריימריז בבית היהודי זוכים לתשומת לב רבה בזכות הסקרים שמצביעים באופן עקבי על התחזקותה של המפלגה וכן לאור מספר המתמודדים הרב. על פי התקנון לבנט יש שלושה שריונים המובטחים לשיקול דעתו ועד כה שוריין מקומו של העיתונאי ינון מגל שככל הנראה יתברג במקום השישי ברשימה. עדיין לא ידוע האם בנט ינצל את שני השריונים הנוספים שלו. גם יו"ר המפלגה יתמודד מחר מחדש על תפקידו, מול הרב שמעון אור, אך מקומו למעשה מובטח.

על פי החוקה החדשה ותוצאות הפריימריז בתקומה, רשימת הבית היהודי תיראה כך: המקום ראשון – מובטח ליו"ר המפלגה, מקום שני – אורי אריאל, מקום שלישי – שריון של היו"ר, מקום רביעי – הבטחת ייצוג לאשה, מקום חמישי – פתוח וייקבע בפריימריז, מקום שישי – שריון של היו"ר, מקום שביעי – פתוח וייקבע בפריימריז, מקום שמיני – הבטחת ייצוג לאשה, מקום תשיעי – בצלאל סמוטריץ, מקום עשירי – מועמד של מרכז המפלגה, מקום 11 – שריון של היו"ר, מקום 12 – הבטחת ייצוג לאשה, מקום 13 – פתוח וייקבע בפריימריז, מקום 14 –פתוח וייקבע בפריימריז, מקום 15 – ככל הנראה אורית סטרוק (בנוגע למיקומה של סטרוק יוחלט בימים הקרובים על מנגנון שייקבע האם היא תוצב במקום ה-15 או ה-14, כך סוכם בין הצדדים בימים האחרונים), מקום 16 – שריון של היו"ר, מקום 17 של של הבטחת ייצוג לאשה, מקום 18 – זבולון כלפה, מקומות 19 ו-20 פתוחים וייקבעו בפריימריז אלא שלפי הסקרים לא מדובר במקומות ריאליים.

לפניות לכתב שבתי בנדט: sben72@walla.com.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully