למה כחלון סירב לחשוף את שמות התורמים שלו?

ב-2013 הקים יו"ר כולנו את המרכז לרפורמות ומנהיגות. במשך תקופה ארוכה הוא סירב לחשוף מי מימן את פעילותו שם - המוערכת בעשרות אלפי שקלים בחודש. הערב הודיעו ממטה כולנו: נפרסם את שמות התורמים השבוע

01/02/2015
מפלגת כולנו, ינואר 2015. תמיר ברגיג, מערכת וואלה! NEWS
מהיכן הגיעו עשרות אלפי שקלים בחודש? משה כחלון(צילום: מערכת וואלה! NEWS, תמיר ברגיג)

מדוע מסרב משה כחלון לפרסם את שמות התורמים אשר מימנו במשך שנתיים את פרישתו מהחיים הציבוריים? כבר בחודש דצמבר האחרון פורסם בדה מרקר על אודות "המרכז לרפורמות ומנהיגות", שהוקם על ידי יו"ר "כולנו" ואשר ממומן על ידי תרומות של אנשי עסקים שאת זהותם סירב כחלון לחשוף. למרות הלחץ שגבר מאז וקמפיין הבחירות שתופס תאוצה, כחלון עדיין עדיין לא חושב כי זכות הציבור לדעת מה הן מקורות המימון של מכון מחקר זה – שייתכן כי שימש עבור תכנון המהלך הפוליטי של הקמת וגיבוש מפלגת כולנו.

לאחר שחזר מלימודיו בהרווארד, שאת עלותם הגבוהה מימן בעצמו, הקים כחלון בשנת 2013 את המרכז לרפורמות ומנהיגות במכללת נתניה. הוא היה אמור להתמנות ליו"ר מקרקעי ישראל, אך מטעמים פוליטיים נמנע מלקבל את המשרה. כך כחלון מצא את עצמו "מחוסר עבודה", אך לא לאורך זמן.

כחלון הקים את המרכז לרפורמות ומנהיגות ואף דאג לגייס לו מימון, לרבות עלות שכרו המסתכם ב-38 אלף שקלים מדי חודש במשך שנתיים. זאת, נוסף על הוצאות משרד והעסקת העובדים. את כל זה עשה כחלון באמצעות אנשי עסקים אותם דובריו מסרבים לחשוף. באפריל 2014, עת הודיע כחלון על חזרתו לחיים הפוליטיים, המשיכו אותם אנשי עסקים לממן את פעילותו במרכז לרפורמות ומנהיגות, תוך שהם מודעים לכך כי האחרון עושה את צעדיו לקראת חזרתו לכנסת.

טוב לדעת (מקודם)

האם בי קיור לייזר מתאים לכם? ככה תדעו למי המכשיר מתאים ולמי לא

מוגש מטעם בי קיור לייזר
חברי וועדת ההיגוי כלל לא ידעו שהם כאלה. כחלון וגלנט(צילום: ראובן קסטרו)

באתר המרכז לרפורמות ומנהיגות, תחת "פעילות המרכז", לא מופיע תוכן העוסק בתכניות ויוזמות כלכליות, מלבד סרטון של משה כחלון בהרצאה. על פי הכתוב באתר, "מטרתו של המרכז הוא לאחד אנשים מצוינים ממגוון תחומים וסקטורים, אנשי אקדמיה וחוקרים ביחד עם אנשים בעלי ניסיון מעשי רב בתחום העשייה הציבורית והפרטית לגיבוש תכניות ויוזמות לשיפור החברה, הכלכלה, השלטון והחיים בכל התחומים המרכזיים". עוד נכתב כי "מטרת המרכז איננה רק לעלות בעיות ולהציע פתרונות, אלא גם להתוות את הדרך ולקדם את יישום הפתרונות, תוך נאמנות לדברי חז"ל בפרקי אבות: 'אמור מעט ועשה הרבה'".

חבר צוות ההיגוי: "אין לי מושג מה זה המרכז הזה"

לא נמצא כל פרסום אקדמי או נייר עמדה כלשהו של המרכז למנהיגות בראשות כחלון. השאלה היא מהי מטרת המרכז, אותו מממנים אנשי עסקים

אמש פרסם העיתונאי חיים הר-זהב באתר "המקום הכי חם בגיהנום" כי אישים בכירים הרשומים בוועדת ההיגוי של המרכז סיפרו כי כלל לא היו חלק בגוף הקרוי "המרכז לרפורמות ומנהיגות". הם לא ידעו כי מדובר במרכז בראשות משה כחלון, אלא הניחו כי לקחו חלק בכנסים מקצועיים של מכללת נתניה. אחרים ביקשו ששמם לא יופיע בכתבה של הר-זהב כששמעו שמטרתה לברר מהיכן הגיע המימון למרכז. עוד פורסם במסגרת התחקיר כי לא נמצא כל פרסום אקדמי או נייר עמדה כלשהו של המרכז למנהיגות בראשות כחלון. אם כן, עולה השאלה מהי מטרת המרכז אותו מממנים אנשי עסקים, בעלות של כשני מיליון שקלים.

בין האנשים הרשומים כחברי צוות ההיגוי ניתן למצוא את אלי סולם, מנכ"ל התנועה לאיכות השלטון. כשנשאל על כך, השיב סולם לוואלה! חדשות: "לא, אני לא הייתי חבר בצוות. מי שהלך לשם זאת נילי אבן חן. לדעתי היא נפגשה שם איתם, איזה שלוש פעמים. אין לי מושג מה זה המרכז הזה, אני לא בטוח שהיא גם יודעת, אני מציע שתדברו איתה".

חבר נוסף בצוות ההיגוי, שביקש להישאר בעילום שם, אמר: "לא אני לא יודע מי התורמים, הייתי אחד מני כמה שהיו חברים בצוות. זה היה תהליך שכחלון הוביל כמו המכון לדמוקרטיה. פגישות אלו היו תשתית להחלפת דעות ועמדות. אני מאמין שהפירות של השיחות יפורסמו במסגרת פעילות המפלגה של כולנו".

"השקיפות הוא משהו שהציבור צריך לדעת, כדי שזה יהווה שיקול דעת בהכרעה שלהם למי להצביע"

נילי אבן חן, מנהלת המחלקה הכלכלית בתנועה לאיכות השלטון, שגם רשומה כחלק מהצוו,ת אמרה: "זה מצחיק אותי כי אני לא יודעת אם היו שם יותר משלוש פגישות, לא היה משהו מעבר לזה ואז קוראים לי חברה בוועדת היגוי". על הטענה כי השיחות שימשו לגיבוש רעיונות שהגיעו למצע הפוליטי של כחלון, השיבה: "את זה בדיעבד אתם אומרים לי, לא ידעתי שזה ישמש את המצע של המפלגה. זה התנהל במוסד אקדמי תחת חסותה של פרופ' רות שנער, והעניין היה לייצר ניירות עמדה לסוגיות של המשק הכלכלי בישראל. מתוך תפישה כזאת הגעתי לפגישות, שום דבר פוליטי לא היה בעניין הזה".

על עניין התרומות למרכז, אותן מסרב כחלון לחשוף, אמרה אבן חן: "הנושא של השקיפות הוא משהו שהציבור צריך לדעת שהוא לא מעוניין לחשוף, כדי שזה יהווה שיקול דעת בהכרעה שלהם למי להצביע. אין לי מושג מי התורמים, בפגישות זימנו אותי למכללה האקדמית לנתניה בכלל".

מפלגת כולנו: שוקלים לפרסם את שמות התורמים

לפניית וואלה! חדשות אמר פרופ' ירון זליכה, לשעבר החשב הכללי באוצר: "אני מציע שתבקשי את תגובתו של משה כחלון בעניין, אין לי שום קשר פוליטי למפלגה".

דרור שטרום אמר לוואלה! חדשות: "לא זכרתי שיש לזה כזה שם".

אנשים נוספים שמופיעים ברשימת צוות ההיגוי: מרים פיירברג, ראש עיריית נתניה; רועי פולקמן, מקום תשיעי ברשימת כולנו לכנסת; ישראל דנצינגר, יזם היי-טק ואיש מטה במפלגת כולנו; עדן בר-טל, מנכ"ל משרד התקשורת בתקופתו של השר כחלון; ואבי דרכסלר - מי שהיה ראש מנהל מקרקעי ישראל, התפקיד שבו כחלון חשק כל כך - אשר הורשע בשנת 2014 בהעלמת הכנסות של כ-780 אלף שקל.

מדוברות כולנו נמסר כי הם יפרמו השבוע את שמות התורמים של המרכז ואת הצהרת ההון של כחלון.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully