וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דירה סודית ודופלקס בצפון תל אביב: כך חיים הח"כים שלנו

15.2.2015 / 9:00

בכל שבוע נבקר בבתיהם של שלושה מהמועמדים לבחירות הקרובות ונעריך את שווי הנכס וסביבת מגוריהם בעזרתו של יו"ר לשכת שמאי המקרקעין בישראל, אוהד דנוס. השבוע: סופה לנדבר, יאיר לפיד ומייקל אורן

לרבים מחברי הכנסת והשרים שלנו אין צורך לדאוג ממשבר הדיור. הם מתגוררים בווילות יוקרתיות ובדירות במרכזי הערים. במצב הנוח שלהם, האם הם אלו שיפעלו למען פתרון המשבר? כל שבוע ב"משכן" נצא לבדוק היכן מתגוררים שלושה מהמועמדים שלנו לכנסת.

סופה לנדבר (ישראל ביתנו)

מקום מגורים: רחוב אקסודוס, אשדוד

מה כולל הבית: קוטג' שלוש קומות הכולל מרתף, קומת קרקע וקומה ראשונה

שטח: 171 מ"ר, עם חצר של כ-180 מ"ר

שווי מוערך: 4.5 מיליון ¤

דבר השמאי: "השרה לנדבר הגיעה, כמו עולים רבים ממדינות חבר העמים, לאשדוד. בעשותה כן, היא לקחה הימור נדל"ני שהתברר משובח במיוחד. המחירים באשדוד בעשור האחרון עלו בצורה דרמטית, בייחוד באזור ליד הים, בסביבות המרינה. מדובר באיכות מגורים מצוינת עם קרבה לים, בבית צמוד קרקע שמספק פרטיות ואיכות חיים. אין ספק שבמחירי הנדל"ן הנוכחיים, לעולים החדשים במשרד עליו מופקדת השרה לנדבר, לא ניתן יהיה לספק לא בעשור ולא בשנים הקרובות תנאי מחייה ומגורים ברמה שבה היא חיה. לרכישת הדירה יש צורך ב-450 משכורות".

ביתה של סופה לנדבר באשדוד, ינואר 2015. ראובן קסטרו
450 משכורות נדרשות כדי לרכוש את ביתה של השרה לנדבר/ראובן קסטרו

סופה לנדבר, בת 66, היא אם לבת אחת וסבתא לשתי נכדות. מתגוררת לבדה בקוטג' במרינה שבמערב אשדוד, לאחר שבעלה אוסקר נפטר בשנת 2008. לנדבר רכשה את את הבית ב-2004 לאחר שהתגוררה בדירת חמישה חדרים באזור הסיטי בעיר. את הדירה הקודמת היא מכרה תמורת 310 אלף דולר. על ביתה הנוכחי לא רשומה משכנתה.

לנדבר היא קלינאית תקשורת במקצועה, שעלתה לישראל בגיל 29 מלנינגרד שברוסיה. היא כיהנה כחברת מועצת העיר אשדוד וחברת דירקטוריון בחברה לפיתוח העיר. בשנת 1996 נבחרה לכנסת מטעם מפלגת העבודה. בשנת 2003 שימשה לנדבר כדירקטור בחברה של האוליגרך והעבריין המורשע גרגורי לרנר, ולמעשה שימשה שגרירה של החברה בקרב חברות הדלק הגדולות בישראל. בשנת 2004 היא נחקרה על קשריה עם לרנר ביאחב"ל, ובעדותה סיפרה כי הרוויחה עשרות אלפי שקלים לצדו.

"מוכן להתייחס רק לבית הזה": איפה מתגוררים הח"כים שלנו?

בשנת 2006 נבחרה לנדבר לכנסת מטעם מפלגת ישראל ביתנו. שלוש שנים לאחר מכן מונתה לשרת העלייה והקליטה, תפקיד שבו היא מחזיקה עד היום. היא בין הוותיקות במפלגתה וממוקמת כיום במקום השלישי ברשימה.

sheen-shitof

הסוד? שחיית חתירה

איך להיראות ולהרגיש מצוין, לחיות בריא ולהפחית במשקל?

בשיתוף TI SWIM

יאיר לפיד (יש עתיד)

מקום מגורים: מאיר פיינשטיין, רמת אביב ג', תל אביב

מה כולל הבית: קוטג' טורי ובו שש יחידות דיור. כולל מרתף בגודל 83 מ"ר, 68 מ"ר בכל קומה (שתי קומות) וחנייה בגודל 15 מ"ר

שטח: שטח המגרש עליו בנוי הקוטג' הוא 300 מ"ר, שטח הבית 226 מ"ר

שווי מוערך: 7.5 מיליון ¤

דבר השמאי: "בעת כהונתו של יאיר לפיד כשר אוצר נשמעה לא אחת ביקורת על עובדת אי היותו כלכלן, אבל מבחינת השקעות הנדל"ן שעשה בחייו הפרטיים הוא מתגלה כבן אדם בעל שיקול דעת כלכלי לא רע בכלל. הקוטג'ים ברמת אביב ג' נחשבים במיוחד, ומתגוררים בהם אנשי עסקים, רופאים, עורכי דין ואנשי האלפיון העליון. מדובר באוכלוסייה סולידית וחזקה ואפשר להבין מדוע לפיד מרגיש בנוח באזור זה. עליית ערך של יותר מ-100% משנת 2004 בנכס יוקרה היא מרשימה במיוחד, ורק בספטמבר האחרון נמכר בית סמוך לקוטג' של לפיד ב-7.65 מיליון שקלים. לכן, הערכת השווי בהצהרת ההון שפרסם לפיד נראית מעט נמוכה מדי, והשווי המוערך של הבית עומד על כ-7.5 מיליון שקלים. 750 משכורות ממוצעות נדרשות עבור בית זה – פי חמישה ויותר מממוצע המשכורות הנדרש לרכישת דירה בישראל.

ביתו של יאיר לפיד ברמת אביב, פברואר 2015. ראובן קסטרו
ביתו של לפיד ברמת אביב ג'/ראובן קסטרו

יאיר לפיד, בן 52, נשוי ואב לשלושה ילדים. מתגורר בקוטג' טורי ברחוב מאיר פיינשטיין ברמת אביב ג' שבתל אביב, יחד עם אשתו ליהיא לפיד. טרם כניסתו לכנסת, לפיד היה מבכירי כותבי הטורים בעיתונות הישראלית, הגיש את אולפן שישי בערוץ 2 ושימש פרזנטור של בנק הפועלים. על קמפיין זה הרוויח 800 אלף שקלים לשנה, ובסך הכול ארבעה מיליון על פני חמש שנים. מגזין פורבס ייחס לו הון של כ-22 מיליון שקלים. עם זאת, בהצהרת הון שפרסם באחרונה העריך את הונו ב-10 מיליון שקלים. זאת, מבלי לשכלל את שווי דירתו הנוספת ברחוב בן יוסף ברמת אביב ג', עליה הוא מסרב לדבר או לכלול אותה בהצהרת ההון שלו.

אבן ירושלמית ובריכה במרתף: כך חיים הח"כים שלנו

הדירה של יאיר לפיד, תל אביב, ינואר 2015. ראובן קסטרו
בניין הדירה המוכחשת של לפיד, גם היא ברמת אביב ג'/ראובן קסטרו

לפיד עומד בראש מפלגת יש עתיד, שמחזיקה במצע חברתי-כלכלי ובראשה תכנית ענק להלאמת קק"ל, שמטרתה להחזיר את הקרקעות לציבור. הוא מתגורר בקוטג' טורי הכולל שש יחידות דיור, אשר נבנה לפני 26 שנים. לפיד רכש את הבית בשנת 2004, על פי הצהרת ההון שפרסם, בסכום של 3.5 מיליון שקלים, לאחר שהתגורר בדירת ארבעה חדרים ברחוב שלמה בן יוסף ברמת אביב ג'. מדובר בדירה שבה הוא מחזיק עד היום, אותה הוא משכיר לקרובת משפחתו בשכירות מוערכת של 7,000 שקלים. חלקת הווילה היא בבעלות מדינת ישראל ולא רשומה עליה משכנתה. לעומת זאת, מפרסומים בתקשורת עולה כי הוא ואשתו שיעבדו את דירתו ברחוב שלמה בן יוסף כנגד משכנתה מדרגה ראשונה, לטובת בנק הפועלים למשכתנאות.

מייקל אורן (כולנו)

מקום מגורים: רחוב בוני העיר, שכונת כוכב הצפון, תל אביב

מה כולל הבית: דופלקס עם גג, שתי חניות ומחסן

שטח: 130 מ"ר

שווי מוערך: שכירות בעלות של 12 אלף ¤ בחודש

דבר השמאי: "אמנם מייקל אורן מתגורר בנכס בשכירות, אבל דמי השכירות המוערכים משקפים שווי נכס של 4.5 מיליון שקלים. מדובר ב-450 משכורות כדי לרכוש נכס שכזה. שכונת כוכב הצפון היא שכונה מצפון לירקון וממזרח לנמל תל אביב. חלה בה בשנתיים האחרונות עלייה דרמטית במחירי הנכסים, שחלקה הנכבד מיוחס לקבוצות רכישה שקנו קרקעות לבנייה במחירי שיא. אין ספק שאחזקת נכס כזו בשכירות תדרוש הקצאת משאבים שלא בטוח שמשכורת של חבר כנסת יכולה לעמוד בהם".

הפנטהאוז של מייקל אורן בתל אביב, ינואר 2015. ראובן קסטרו
ביתו של מייקל אורן בצפון תל אביב/ראובן קסטרו

מייקל אורן, בן 60, אב לשלושה ילדים. מתגורר בדופלקס בשכונת כוכב הצפון שבצפון תל אביב, יחד עם אשתו סאלי. אורן, ששימש שגריר ישראל בארצות הברית בשנים 2013-2009 במינויו של בנימין נתניהו, החל את ימיו כדיפלומט כיועץ במשלחת ישראל לאו"ם בימי השגריר יהודה בלום. בין היתר שימש יועץ לסוגיות דתיות בממשלת רבין, ודברר את צה"ל באנגלית במהלך מלחמת לבנון השנייה ובמבצע עופרת יצוקה. כמו כן, שימש פרשן לענייני המזרח התיכון בערוצים השונים, בהם רשת CNN. במהלך שנות ה-90' שימש מנכ"ל חברת הייטק ועמית מחקר במרכז שלם בירושלים. עם חזרתו מהשליחות בארצות הברית, החל להרצות במכרז הבינתחומי בהרצליה.

קודם לכן התגורר אורן בשכונת ארנונה שבירושלים, בדופלקס ברחוב רבנו פוליטי. לדבריו, הוא החליט למכור את הבית והוא איננו בבעלותו יותר. עם חזרתו לארץ משליחותו, החל אורן להרצות במרכז הבינתחומי בהרצליה, ולדבריו הנסיעות מירושלים הכריעו את הכף והביאו אותו למעבר לשכונת היוקרה בצפון תל אביב.

למי יש 750 משכורות בשביל לקנות דירה?

הקדנציה האחרונה של הממשלה בראשות נתניהו הייתה אמורה להביא עמה הורדת מחירים בתחום הדיור, כך על פי הצהרות שרי הממשלה. הממשלה נפלה, בחירות הוכרזו ומחירי הדיור רק נסקו. מי שרצו לרכוש דירה ראו את חלומם מתרחק: מחירי הדירות זינקו בשעה שהשכר לא עלה מהותית והבטחת מע"מ אפס התפוצצה להם בפרצוף. נמשיך לבדוק איך המשבר משפיע על הח"כים והשרים שלנו בעזרתו של שמאי המקרקעין אוהד דנוס.

לפניות לכתבת דנה ירקצי: danayark@walla.com

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully