וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גנץ בנאום ראשון: אף מנהיג אינו מלך, אי אפשר לכהן עם כתב אישום

29.1.2019 / 21:26

יותר מחודש לאחר שהכריז על הקמתה, הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ השיק את קמפיין הבחירות של מפלגתו חוסן לישראל באופן רשמי בגני התערוכה. הוא תקף את נתניהו על התנהלותו, אך נמנע מלנקוב בשמו בהקשר שלילי. בהמשך הציג את יעלון כשותפו לדרך והצהיר כי בהמשך צפויים עוד חיבורים

צילום: אבי כהן, עריכה: תומר לוי

גנץ משיק את הקמפיין - עדכונים אחרונים:

- גנץ חשף לראשונה את משנתו הפוליטית. "בשבילי ישראל היא לפני הכול"
- הרמטכ"ל לשעבר תקף את נתניהו על השיסוי בעם: "בארץ נושבת רוח רעה"
- גנץ: בממשלה שנקים לא יהיו התקפות נגד המפכ"ל ונגד היועץ המשפטי לממשלה"
- יעלון התייצב לצד גנץ: "שמנו את מה שפחות חשוב בצד, עכשיו אנחנו שותפים לדרך"

הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ השיק הערב (שלישי) באופן רשמי את קמפיין הבחירות עם מפלגתו חוסן לישראל, באירוע בהשתתפות מאות תומכים ולמעלה מ-150 עיתונאים במתחם אקספו תל אביב. גנץ שבר שתיקה ארוכה בנוגע לעמדותיו ופתח באמירה "פרט למשפחתי, אין לי דבר יקר בעולם מלבד מדינת ישראל. בשבילי, ישראל היא באמת לפני הכול". בהמשך הצטרף לנאום גם שר הביטחון לשעבר משה יעלון, יו"ר תלם, לאחר שמוקדם יותר נודע כי השניים חברו לריצה משותפת בבחירות.

במהלך נאומו תקף גנץ את נתניהו על התנהלותו, אמנם הוא נמנע מלנקוב בשמו בהקשרים שליליים. בתחילה טען כי ההנהגה בראשות נתניהו פועלת לפילוג בעם. "השלטון הנוכחי מעודד הסתה, פלגנות ושיסוי", אמר. את ערכי היסוד של הממלכתיות הישראלית הוא המיר בגינונים של בית מלוכה צרפתי. במקום לשרת את העם, השלטון מתנשא על העם והעם משעמם אותו".

לדברי גנץ, השלטון כיום "לא רואה את האדם העובד ואת האישה העובדת. לא רואה את המשפחות הנאנקות מיוקר המחיה ואת הצעירים שלא יכולים לקנות דירה. היה כבר מלך שאמר: 'המדינה היא אני'. אבל לא, לא אצלנו. אף מנהיג ישראלי אינו מלך. המדינה היא לא אני. המדינה היא דווקא אתם. המדינה היא דווקא אנחנו".

בחירות 2019 - סיקור מיוחד בוואלה! NEWS:
אין עוד שמות, אבל יש כבר לכלוך מבפנים: קשית המנדטים של גנץ מוכנה
"עיניים יפות זה לא מספיק": אורלי לוי מדברת על גנץ
בני גנץ "חבר לשמאל"? רוב הציבור חושב אחרת | סקר וואלה! NEWS

השקת קמפיין חוסן לישראל בראשות בני גנץ, גני התעורכה, תל אביב 29 בינואר 2019. ראובן קסטרו
בני גנץ נכנס לאולם בו נערך הכנס, הערב/ראובן קסטרו
השקת קמפיין חוסן לישראל בראשות בני גנץ, גני התעורכה, תל אביב 29 בינואר 2019. ראובן קסטרו
"המדינה היא דווקא אתם". גנץ במהלך הנאום, הערב/ראובן קסטרו

בהמשך חשף גנץ את משנתו, לפיה ינקוט תקיפות בזירה הביטחונית, לצד חתירה לשלום. תחילה הוא פנה לנשיא איראן חסן רוחאני ואמר: "אני יודע היטב שאתה זומם לכתר את ישראל. אסכל את המזימה שלך בצפון, בדרום ובכל מקום אחר במזרח התיכון. אפעל נגדך בזירה הבין-לאומית, בזירה הכלכלית ובזירה הצבאית. ואם לא תבין את המסר במילים, תבין אותו במהלומות כואבות ומדויקות".

"לקאסם סולימאני וחסן נסראללה - יש לי מסר חד וברור", המשיך גנץ, "פרק ההשתוללות האזורית הסתיים. העם היהודי זכאי לחיות בשקט ובבטחה, בלי שיהיה נתון לאיום מתמיד. איננו מאיימים על ריבונות איראן או כל מדינה אחרת, ולא נסבול איום על ריבונות ישראל. סינוואר - אני מציע לך לא לבחון אותי שוב". בנוגע לרצועת עזה אמר כי יאפשר כל סיוע הומניטרי לתושביה. "אסייע בפיתוחה הכלכלי של הרצועה. אך לא אאפשר תשלומי פרוטקשן במזוודות כסף לכנופיות רצחניות בחסות מבישה של חברי קבינט צעקנים. על ראשי ארגוני הטרור לדעת שאחמד ג'עברי לא היה ראשון, וגם לא חייב להיות האחרון".

בהקשר הביטחוני גנץ מתח ביקורת על התנהלות הקבינט המדיני ביטחוני והבטיח כי יחדול את התרברבות המדינאים בפעולות הצבאיות. "אפסיק מיד את המנהג המגונה שבו מדיניות הביטחון החשאית שלנו הופכת לחפלת רייטינג, והמבצעים הרגישים - לתוכניות ריאליטי".

השקת קמפיין חוסן לישראל בראשות בני גנץ, גני התעורכה, תל אביב 29 בינואר 2019. ראובן קסטרו
"אפסיק את המנהג שבו מדיניות ביטחונית הופכת לחפלת רייטינג". גנץ, הערב/ראובן קסטרו

מלבד ההבטחה לנהוג בתקיפות נגד ניסיונות לפגוע בישראל, גנץ שטח לראשונה גם את משנתו המדינית. "הממשלה הממלכתית בראשותי תחתור לשלום ולא תחמיץ הזדמנות לחולל שינוי אזורי", טען. "ואולם אם יתברר כי אין דרך להגיע לשלום בעת הזו - נעצב מציאות חדשה. נבצר את מעמדה של ישראל כמדינה חזקה, יהודית ודמוקרטית. נחזק את גושי ההתיישבות ואת רמת הגולן, אשר ממנה לא נרד לעולם. בקעת הירדן תישאר גבול הביטחון המזרחי שלנו. נשמור את הביטחון בידינו בארץ ישראל כולה, אך לא נניח למיליוני הפלסטינים המתגוררים מעבר לגדר ההפרדה לסכן את ביטחוננו ואת זהותנו כמדינה יהודית".

כמו כן, על פי משנת גנץ "ירושלים המאוחדת תיבנה, תצמח - ותישאר לעד בירת העם היהודי ובירתה של מדינת ישראל".

"ממשלה ממלכתית, לא מלכותית"

לאחר שהציג את מדיניותו בתחום הביטחוני, גנץ שב לתקוף את נתניהו - הפעם בנוגע לחקירותיו וליחסיו לרשויות החוק בישראל. "הממשלה שנקים תהיה ממשלה ממלכתית ולא מלכותית", אמר. "זו תהיה ממשלה ללא אדונים ומשרתים, ללא מתנות מגונות וללא ליצני חצר. היא תפגין עוצמה מול אויבים ותחבר בין ישראלים. בממשלה הממלכתית שלנו לא יהיו התקפות פרועות נגד הרמטכ"ל, המפכ"ל והיועץ המשפטי לממשלה. לא תהיה הסתה נגד מוסדות המשפט, התרבות והתקשורת. לא נלבה שנאה נגד חצי עם מימין או חצי עם משמאל. הסתיימו הימים שבהם השתמשו במשפחות השכולות לצרכים פוליטיים".

השקת קמפיין חוסן לישראל בראשות בני גנץ, גני התעורכה, תל אביב 29 בינואר 2019. ראובן קסטרו
גני התערוכה, הערב/ראובן קסטרו

"הממשלה הממלכתית שנקים תגלה אפס סובלנות לשחיתות מכל סוג שהוא", הדגיש גנץ. "כספי המדינה שייכים לאזרחיה ולא לשכבה קטנה ומסואבת. לא זו הדוגמה האישית שעלינו לתת לדור הצעיר המתבונן בנו. כל חיי דיברתי אמת. שמרתי תמיד על ניקיון כפיים. איני חב דבר לאף אדם זולת לעמי. לא אתן יד לפגיעה בטוהר המידות ולא אעצום עין אם אזהה פגיעה כזו".

"עצם המחשבה שיכול לכהן בישראל ראש ממשלה שהוגש נגדו כתב אישום - מגוחכת בעיניי", הבהיר גנץ. "לא יקום ולא יהיה. הדוגמה האישית והערבות ההדדית הן אלו שיבטיחו את המפעל הציוני. ברוח זו אסדיר את היחסים שהתערערו בין הרשות המחוקקת, הרשות המבצעת והרשות השופטת".

כמו כן הבטיח גנץ כי יעמיק את השותפות עם החרדים, עם הערבים ועם הדרוזים. "נוסף על שירות צבאי, אקים מסגרת של שירות אזרחי-ממלכתי של כולם למען הכלל. אני מודה לראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, על שירותו במשך עשר שנים. אנחנו ממשיכים מכאן".

השקת קמפיין חוסן לישראל בראשות בני גנץ, גני התעורכה, תל אביב 29 בינואר 2019. ראובן קסטרו
יעלון וגנץ, הערב/ראובן קסטרו
השקת קמפיין חוסן לישראל בראשות בני גנץ, גני התעורכה, תל אביב 29 בינואר 2019. ראובן קסטרו
נאום פוליטי ראשון. פעילי חוסן לישראל בכנס בגני התערוכה/ראובן קסטרו

גנץ גם פנה לנושא הכלכלי: "למשפחות שאני רואה בתור לקופה בסופר מדי שבוע - אני מבטיח לכן שלא אשלים עם חרפת המחירים המופקעים אשר הפכה אותנו לאחת המדינות היקרות בעולם המערבי.
ידעו מעתה ראשי המונופולים מונעי התחרות - זמנכם עבר. חגיגת יוקר המחיה נגמרה. כך גם בעניין משבר הדיור העמוק. לא אמתין לקבלנים, אלא אדאג לבנייתן של מאות אלפי דירות באמצעות תמריצים ליזמים - ואטיל סנקציות קשות על מי שיספסר במחירי קרקע ודיור. האדישות לא תהפוך למדיניות".

בהמשך נאומו גם נושאים כמו מערכת הבריאות והתחבורה זכו להתייחסות, וגנץ הבטיח שינוי בכל התחומים. הוא גם הבטיח כי יתמוך בברית הזוגיות ויתמוך בשוויון זכויות לקהילת להט"ב. "ישראל היא מדינתו של העם היהודי וכל אזרחיה שווים", אמר. "הממשלה שבראשה אעמוד תכבד את מסורת ישראל ותאפשר לכל אדם לחיות על פי אמונתו ועל פי ערכיו. נקדם את ברית הזוגיות ואת מתווה הכותל, נאפשר תחבורה ציבורית בשבת ביישובים שיבחרו בכך, אך נקפיד לשמור על אופיו המקודש של היום הזה".

השקת קמפיין חוסן לישראל בראשות בני גנץ, גני התעורכה, תל אביב 29 בינואר 2019. ראובן קסטרו
השקת קמפיין חוסן לישראל בראשות בני גנץ, גני התעורכה, תל אביב 29 בינואר 2019/ראובן קסטרו

"ניאבק בהדרת נשים ובאלימות כלפי נשים, וננפץ את כל תקרות הזכוכית המונעות מנשים שוויון", הוסיף. "נעניק לקהילה הגאה את מלוא הזכויות הניתנות לכלל אזרחי המדינה. נבטיח את זכויותיהם של אנשים עם מוגבלויות ונגדיר מחדש את החברה הישראלית כחברת מופת הוגנת, צודקת ומלוכדת".

חיבוק עם השותף החדש

בהמשך עלה לדוכן הנאומים גם שר הביטחון לשעבר משה יעלון, לאחר שמוקדם יותר אישרו בחוסן לישראל אישרו כי הושגה הסכמה בנוגע לריצה משותפת בבחירות הקרובות. ההסכמות הושגו לאחר שבימים האחרונים, במקביל להכנות לנאום, מקורבי גנץ ניסו להאיץ את המגעים מול שחקנים אחרים בגוש המרכז שמאל, בהם גם אורלי לוי אבקסיס, כדי ללוות את הנאום בעוד שהתפתחות פוליטית שתתפוס את סדר היום ותוריד את רמת הציפיות מהנאום עצמו.

"יחד אנחנו לוקחים אחריות למען עתיד המדינה, חוסנה, דמותה וערכיה", הצהיר גנץ כשיעלון לצידו. "שמנו את מה שפחות חשוב בצד, עכשיו אנחנו שותפים לדרך. אין לנו ברירה אלא לנצח. ביחד נעשה ונצליח. יש אלטרנטיבה לאזרחי ישראל".

השקת קמפיין חוסן לישראל בראשות בני גנץ, גני התעורכה, תל אביב 29 בינואר 2019. ראובן קסטרו
יעלון וגנץ, הערב/ראובן קסטרו

המחלוקת העיקרית שעלתה סביב השותפות בין גנץ ויעלון היא שאלת ההצטרפות לממשלה בראשות בנימין נתניהו. בעוד שגנץ לא מתכוון לפסול מראש מהלך כזה, יעלון מחזיק בעמדה חדה וברורה שמתנגדת לכל ישיבה עם נתניהו. לדברי גורמים פוליטיים המעורים במגעים, הפתרון המסתמן הוא שליעלון תישאר הזכות לא להצטרף לממשלה אם גנץ ירצה לחבור לקואליציה בראשות נתניהו אחרי הבחירות.

יעלון מביא עמו לרשימה המשותפת ככל הנראה את צבי האוזר, ששימש כמזכיר הממשלה, ואת העיתונאי יועז הנדל, שעמד בעבר בראש מערך ההסברה הלאומי במשרד ראש הממשלה. על פי המסתמן, ליעלון ישוריין המקום השני ברשימה, ויינתנו לו עוד שני מקומות בעשיריה הראשונה, כנראה במקום החמישי והשמיני, שבהם, ככל הנראה ישובצו הנדל והאוזר.

"עוד נאום של לפיד"

זמן קצר לאחר הנאום, במערכת הפוליטית הגיבו בסערה לדברים שאמר גנץ. ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לקמפיין בחשבון הטוויטר שלו: "עוד נאום של לפיד", כתב. "מי שאומר שהוא לא ימין ולא שמאל - הוא שמאל". בחוסן לישראל ענו לנתניהו: "תודה על 10 שנים. אנחנו ממשיכים מכאן".

"גנץ מדבר מאוד יפה, אבל חלש מאוד במעשים", אמר שר החינוך ויו"ר הימין החדש, נפתלי בנט. "בכל המבחנים בהם הוא עמד - הפקרת צד"ל ביציאה מלבנון, הפקרת מדחת יוסף, שחרור 1,000 מחבלים, מחדל מבצע צוק איתן - הוא היסס וגמגם. הוא איש טוב אבל הוא מאוד מאוד חלש. החיבור שלו ושל בוגי הוא חיבור של אדריכלי התיקו. זו תפיסה שאומרת שאנחנו לא מנסים לנצח אלא רק לצאת בשלום".

"אומץ לב נחוץ לא רק בשדה הקרב אלא גם בפוליטיקה", אמרה יו"ר האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ'. "גנץ אמר דברים יפים, אך בלתי נסלח שבתקופה מסוכנת שבה ראש ממשלה שקוע עד צוואר בפלילים ומרסק את הדמוקרטיה לצרכיו, לא אמר נחרצות כי לא ישב בממשלה תחת נתניהו. מצער שדווקא מי שאמור להביא רוח חדשה לא הפגין אומץ ציבורי הערב ושמר לעצמו אופציה להיות שר בממשלת נתניהו".

(עדכון ראשון: 19:30)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    8
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully