וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עם חיוך כובש וגב מיחימוביץ': המועמד הדתי שעקף את ותיקי העבודה

13.2.2019 / 7:13

ללא מוכרות ציבורית או רוח גבית מגבאי, בילה יאיא פינק את יום הפריימריז בלחיצת ידיים למתפקדים כל הדרך למקום השמיני והמפתיע. הרס"ן במילואים שהוביל קמפיין בעד יהדות שמאלנית ותחבורה בשבת ידוע במפלגת העבודה כאיש עשייה נמרץ - אך גם כפוליטיקאי של מחנאות ואינטרסים

צילום: ניב אהרונסון, עריכה: איתי עמרם

"אני אכנס לעשירייה הראשונה, חכי תראי. אני אעקוף הרבה ח"כים מכהנים", הבטיח השבוע יאיא פינק בשיחה עם וואלה! NEWS לפני שהגיע לבסוף למקום השמיני בפריימריז לרשימת העבודה לכנסת. פינק, לשעבר מנכ"ל לובי 99 וראש המטה של שלי יחימוביץ', הפך להפתעת הבחירות.

בזמן שהפריימריז הפכו למרחץ דמים של ח"כים מכהנים ושל פוליטיקאים ותיקים, שעל פי מצב המפלגה בסקרים ככל הנראה סיימו את הקריירה שלהם - פינק נתן עבודה. בפועל, הוא ממוקם במקום ה-12 ברשימה בגלל השריונים שדחקו אותו למטה, אך הוא בטוח שגבאי לא יוציא אותם לפועל כך שהוא ייכנס במקום ריאלי לכנסת.

בחירות 2019 - סיקור מיוחד בוואלה! NEWS:
הישרדות: הטיטניק; הריאליטי הקשוח של מפלגת העבודה
לא חלופה, גופה: טקס ההלוויה האירי של מפלגת העבודה
ח"כ כבל על מיקומו הנמוך בפריימריז: "אין בי שום חרטה"

יאיא פינק ולאחר הכרזת תוצאות הפריימריז בגני התערוכה, 11 בפברואר 2019. ראובן קסטרו
הפתעת הבחירות. פינק לאחר הכרזת התוצאות/ראובן קסטרו

לא רק שפינק לא זכה לרוח גבית מגבאי, אלא שהוא גם הבין שיו"ר המפלגה עובד נגדו, אחרי שבעבר נמנה עם מי שהחתימו צירי ועידה נגד השריונים של גבאי. בכירים במפלגה אומרים שפינק ניצח בבחירות נגד כל הסיכויים בעוד שגבאי היה מעדיף לראות במקומו את העיתונאי הותיק הנריקה צימרמן, שנדחק למקום נמוך בעשירייה הראשונה.

עוד באותו נושא

תוצאות סופיות בפריימריז בעבודה: שמולי ושפיר בראש, כבל בחוץ

לכתבה המלאה

כל הקלפים

פינק נחשב לבן חסותה של ח"כ שלי יחימוביץ' - היא מעדיפה לכנות זאת "שותפה לדרך" - שבעבר ניסתה להריץ אותו למזכ"לות המפלגה מול ערן חרמוני, המועמד של עמיר פרץ. אולם, פינק הפסיד בשישה קולות לחרמוני ונשאר מחוץ לתמונה.

גם הפעם יחימוביץ' שמה עליו את כל הקלפים, וניצחה. "הוא התמודד לכמה תפקידים והפסיד", מספר חבר במפלגה. "שלי התאבדה עליו בכל מקום בחודש וחצי האחרונים, נתנו לו את המטה שלה, נתנה לו כל דבר אפשרי מבחינת לוגיסטיקה ודיברה עליו בכל ניוזלטר שהוא והיא כמקשה אחת". לדבריו, פינק עשה "דיל" עם איתן כבל שלפיו הם יתמכו אחד בשני. "איתן תמך בו, אבל כפי שזה נראה, יאיא לא תמך בו בחזרה".

יאיא פינק, שלי יחימוביץ', לאחר הכרזת תוצאות הפריימריז בגני התערוכה, 11 בפברואר 2019. ראובן קסטרו
"לא בן חסות אלא שותף". פינק עם יחימוביץ'/ראובן קסטרו

למרות ההערכה בין השניים, חברים שנכחו באירוע ההשקה של יחימוביץ' מספרים שהיא בחרה לפתוח את נאום הברכה באמירה: "יאיא, כל הכבוד לך על האירוע המרשים, עוד מעט גם אני אתחיל להרגיש מאוימת". לדבריהם, בכל צחוק יש גרעין של אמת. חלק מפעילי יחימוביץ' אמרו אתמול בעבר ש"אילולא היינו מתאבדים על יאיא - שלי הייתה מגיעה למקום גבוה יותר".

בשיחה עם וואלה! NEWS אמרה היום יחימוביץ' על פינק: "הדבר האחרון שאפשר להגיד על יאיא הוא שהוא בן חסות שלי. אנחנו באמת שותפים על פי עשר שנים, מדובר ביחסים הדדיים". יחימוביץ' הרעיפה על פינק מחמאות ואמרה עליו שהוא "מולטי טאלנט", "אינטילגנט עם הרבה יחס אישי", "יוצא דופן בכישורים שלו" ו"מסוג האנשים שמספר לך רעיון שנראה כללי ויודע פשוט לבצע אותו". לדבריה, "הדמות שלו, ומי שהוא מתעקש להיות, היא דבר נחוץ מאוד למפלגת העבודה".

על השאלה האם היא לא איבדה מכוחה בכך שחילקה את מאמציה בין הקמפיין האישי שלה לבין התמיכה בו ענתה יחימוביץ': "זה נכון שפעלתי מאוד שהוא ייבחר גם בצורה ארגונית וגם בצורה ציבורית, אבל אני לא חושבת שאיבדתי בגלל זה אפילו קול אחד. הוא אחד מאבני היסוד של כל המערך שלי, שהוא שותף לבנייתו. המתנדבים שהציפו את המטה שלי הם אנשים שאוהבים אותו מאוד".

בין החיוך הכובש למניפולציות

"בכל מערכת בחירות אנחנו רואים איך פתאום הוא 'נקרא' למילואים, ואז הוא מעלה פוסטים ותמונות שלו במילואים ורושם עד כמה קשה לו לעשות מילואים בזמן הבחירות, אבל הוא שמח על ההזדמנות לשרת את המדינה"

פינק, בן 34 מירושלים, נשוי בפעם השנייה לאוריה, עורכת דין והיועצת הפוליטית של יחימוביץ'. השניים הכירו במהלך עבודתם בלשכתה של שלי. הוא בוגר הקיבוץ הדתי במעלה גלבוע, רב-סרן במילואים וקצין אג"ם של הגדוד בצנחנים. הבוקר בשיחה עם וואלה! NEWS אמר פינק כי "זה באמת מפתיע לקבל מקום שמיני במספר הקולות. מדובר ב-15 אלף קולות בפריימריז הראשונים שלי, כשח"כ קיבל רבע מיליון שקל מהמדינה, ואני עשיתי הכול במימון המונים ועם מתנדבים".

מהבוקר עמד פינק בשערי גני התערוכה, לחץ ידיים והציג את עצמו בפני כל המתפקדים שהגיעו להצביע כדי לנסות לשכנע אותם שיצביעו לו. "אני חושב שלחצתי אתמול ידיים ליותר מאלף איש", סיפר. "בגלל שאני לא חבר כנסת מכהן הייתה לי פחות מוכרות ציבורית, ולכן ניסיתי לדבר אחד-אחד עם כל מתפקד שהגיע. לשמחתי, אנשים אהבו את זה שאני צעיר וגם חובש כיפה שמביא רעיונות של יהדות של השמאל. גם צדק חברתי, גם יחס לגר ושם שלום. אלה דברים שהצד הימני של המפה די השכיח ואני מנסה לחבר מחדש את הברית ההיסטורית בין מפלגת העבודה לציונות הדתית".

נבחרת מפלגת העבודה אחרי תוצאות הפריימריז למפלגת העבודה בגני התערוכה, 11 בפברואר 2019. ראובן קסטרו
הוותיקים נקלעו למלחמות פנימיות. נבחרת מפלגת העבודה/ראובן קסטרו

המסר הזה הוביל את כל הקמפיין שלו. באחד מהסרטונים הוויראליים הסביר מדוע, כאיש דתי, חשוב לו שתהיה תחבורה ציבורית בשבת למי שזקוק לה. יחד עם זאת, חברים במפלגה אומרים עליו שהוא מרבה להשתמש בחזות הדתית שלו ובסמלים ממלכתיים למטרות פוליטיות: "בכל מערכת בחירות אנחנו רואים איך פתאום הוא 'נקרא' למילואים, ואז הוא מעלה פוסטים ותמונות שלו במילואים ורושם עד כמה קשה לו לעשות מילואים בזמן הבחירות, אבל הוא שמח על ההזדמנות לשרת את המדינה".

חבר נוסף במפלגת העבודה מספר כי לצד "החיוך הכובש" של פינק, עומד אדם שהתנהלותו המפלגתית לא בוחלת באמצעים. "יאיא עושה פוליטיקה מאוד מחנאית. הוא משתמש בריבים הפנימיים במפלגה לצרכיו הפוליטיים", טען חבר המפלגה. "בכל מקום פוליטי שבו יאיא נמצא יש ריבים, מחנות, בריתות שמתנפצות, לכלוכים הדדיים. הוא תמיד משתמש בסכסוכים הפנימיים האלה לאינטרסים שלו".

יאיא פינק שזכה במקום השמיני בפריימריז למפלגת העבודה מוקפץ למילואים. הטוויטר של יאיא פינק, צילום מסך
"בכל מערכת בחירות אנחנו רואים איך הוא פתאום 'נקרא' למילואים". מתוך הטוויטר של פינק/צילום מסך, הטוויטר של יאיא פינק

לדבריו, לצד מעלותיו כאיש שטח, "מבחינת השטח הוא נחשב למניפולטור, לאדם שאי אפשר לסמוך עליו, שמשקר במצח נחושה ויש לא מעט אנשים שנפגעו ממנו ברמה האישית. אין לו שום קווים אדומים בדרך לממש את השאיפות והמטרות שלו".

"קמפיינר בנשמתו"

פינק הקים את מיזם הבנק הקואופרטיבי "אופק" והוא ממייסדי "לובי 99", ארגון לוביסטים שנועד לקדם את האינטרסים של הציבור אל מול הלוביסטים של החברות המסחריות, שם כיהן כמנכ"ל עד הודעתו על התמודדותו בבחירות לכנסת. בנוסף לכך, הוא ניהל את מטה השטח של ארגון "תג מאיר".

אלא שכבר בתקופת הבחירות להסתדרות, פעילים במפלגה הרימו גבה על פעילותו הציבורית. לטענתם, במהלך התמודדותו למזכ"לות הוא הודיע כי הוא לוקח חל"ת מלובי 99 על מנת שלא לקבל משכורת מכספי ציבור בזמן שאינו עובד לטובת הציבור. אולם, בזמן שעבד במשרה מלאה כראש המטה של שלי יחימוביץ' בריצה להסתדרות, קיבל משכורת מלאה מהלובי על פי דוחות כספיים של שני הגופים. פינק אמר על כך בתגובה: "כשהתמודדתי למזכ"ל המפלגה וכשסייעתי לשלי בקמפיין שלה להסתדרות יצאתי לחל"ת מהלובי. כעת אני עוזב את הלובי באופן רשמי".

הפריימריז של מפלגת העבודה, גני התערוכה, 11 בפברואר 2019. ראובן קסטרו
הפריימריז בעבודה/ראובן קסטרו

לינור דויטש, מנכ"לית לובי 99 שמונתה לתפקיד במקומו, סיפרה כי היא הכירה את פינק לפני שלוש וחצי שנים עם תחילת העבודה על הארגון. "מי ששידך בינינו היה האקטיביסט תומר אביטל. יאיא הוא איש חד מאוד, שיודע לקחת רעיון אמורפי ולהפוך אותו לתכנית עבודה שתצא לפועל ברמה גבוהה. איש ביצוע ברמה גבוהה, עם הבנה תקשורתית, ראייה חברתית, קמפיינר בנשמתו שיודע לקחת אנשים ולגרום להם לעבוד קשה", סיפרה דויטש.

דויטש אמרה שהרעיון של הלובי, שנועד לתת קונטרה ללוביסטים המסחריים, "היה מהפכני לשעתו", במיוחד נוכח ההתעקשות על יציאה למימון המונים קבוע. "הסתכלו עלינו כאילו אנחנו מטורפים. היום אנחנו מלמדים עמותות אחרות איך לעשות את זה". לדבריה, מבוקר היא מקבלת הודעות המברכות אותו על ההישג בפריימריז: "כאילו אני התמודדתי. ואני בכלל לא חברת מפלגת העבודה. אני מאחל לו מכל ליבי להיכנס לכנסת. הוא איש ראוי מאין כמותו, שמבין את המערכת ויודע להילחם בהון-שלטון לטובת האזרח הקטן".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully