וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ברשימה המשותפת נהנים מהאיחוד בשמאל, ובונים על הקול היהודי

22.2.2020 / 14:09

הרשימה מתכוננת לישורת האחרונה ופונה לקהל של מצביעים יהודים שמפלגות השמאל לא מספקות אותו, במטרה לזכות במנדט נוסף. בשבוע שנותר לבחירות ינסו ברשימה למקד קמפיין שפונה למצביעים יהודים וקיימו מפגשים עם דוברי עברית. "מרצ זנחה את רעיון השותפות הערבית-יהודית"

ח"כ אחמד טיבי בריאיון באולפן וואלה!NEWS, הריאיון המרכזי, בחירות 2020/צילום סטילס: ראובן קסטרו, עריכת וידאו: ניר חן

(בווידאו: ח"כ אחמד טיבי באולפן וואלה! NEWS)

ברשימה המשותפת משוכנעים שלפחות מנדט אחד יגיע אליהם מכ-30 אלף מצביעים יהודים ומתארגנים לספרינט ישורת השבוע האחרון, בתקווה שהפעם הזו יגיעו אפילו שני מנדטים מהמגזר היהודי. קהל המטרה: מצביעי שמאל ישראלי שמפלגות השמאל לא מספקות אותם יותר.

"היהודים נוהרים למשותפת והתקווה לשינוי מתחילה בשותפות ערבית-יהודית", אומר יו"ר הרשימה, ח"כ איימן עודה, לוואלה! NEWS, עשרה ימים לפני בחירות מועד ג'. "יחד אנחנו ניצור רוב אזרחי שיתן תשובה מוחצת להסתה וימחק את המונח הגזעני רוב יהודי. מי שמאמינים בשלום, שוויון, דמוקרטיה וצדק חברתי כבר תומכים במשותפת - עכשיו רק נשאר להם להצביע עם הלב".

בכלל, הבחירות החוזרות רק היטיבו עם הרשימה המשותפת. הסיבוב השני אפשר למרכיכי הרשימה "לתקן מסלול", להתאחד שוב ולגרוף 13 מנדטים. לקראת הסיבוב השלישי מקווים שם ל-15, אולי אפילו 16 מושבים בכנסת, ובהם 1-2 תודות למצביעי השמאל היהודים.

סיעת הרשימה המשותפת בהתייעצויות בבית הנשיא, 22 בספטמבר 2019. ראובן קסטרו
"התקווה לשינוי מתחילה בשותפות ערבית-יהודית". הרשימה המשותפת/ראובן קסטרו

סקר שבוצע לאחרונה בהזמנת הרשימה המשותפת אצל מצביעי שמאל מאשש את הפוטנציאל, ואת המגמה. 5% ממצביעי השמאל אומרים שישקלו להצביע לרשימה המשותפת. עליה מ-4% בבחירות ספטמבר ו-3% באפריל בתשובה לשאלה דומה לגבי מרכיבותיה של הרשימה, כשרצה כשתי רשימות נפרדות.

"יותר אנשי שמאל שינו את דעתם לכיוון המשותפת", מדווחת עורכת הסקר, ד"ר דליה שיינדלין, סוקרת דעת קהל ויועצת פוליטית ממכון "דעה עצמאית מחקר ואסטרטגיה", שערכה את הסקר, "הם לאו דווקא אומרים את זה במפורש. אני קוראת את זה במספרים. זו עלייה קלה, אך זו עלייה עקבית. המגמה היא של פתיחות גוברת בקרב השמאל היהודי לכיוון הצבעה אפשרית למשותפת". לפי חשבונה של ד"ר שיינדלין, אותם 5% יתורגמו למנדט וחצי או יותר, והמנדט השני תלוי עוד במרכיבים נוספים ולא ידועים כמו אחוזי ההצבעה במיגזרים השונים. הסקר נערך באמצעות האינטרנט, בין 23-19 לינואר, מיד עם סגירת הרשימות בין אנשי שמאל יהודים מרחבי הארץ. 800 איש ענו לסקר.

זה לא סקר של החברה בישראל אלא בין מצביעים מהמרכז הנוטה לשמאל, השמאל, והשמאל המובהק - כ-835 אלף איש. ד"ר דליה שיינדלין מעריכה אותם בכ-22% מהחברה היהודית, בה לשם השוואה 55% מזוהה עם הימין.

ד״ר דליה שיינדלין, סוקרת דעת קהל ויועצת פוליטית ממכון "דעה עצמאית מחקר ואסטרטגיה". אייל ורשבסקי, אתר רשמי
"יותר אנשי שמאל שינו את דעתם לכיוון המשותפת". ד"ר דליה שיינדלין/אתר רשמי, אייל ורשבסקי

"להרבה מהאנשים האלה זו תהיה פעם ראשונה שהם יצביעו למשותפת", מוסיפה ד"ר שיינדלין על המגמה המסתמנת אצלה, "לא עשינו מחקר איכות עם קבוצות מיקוד וההתרשמויות שלי הן משיחות חולין, אבל הן עוזרות לי להסביר את תוצאות הסקר. אני חושבת שברקע, בארבע-חמש השנים האחרונות החברה היהודית למדה להכיר גם את המשותפת וגם את איימן עודה. התרגלו למישהו שמשתתף בשיח הישראלי, מביע שיוויוניות ומסר של 'ביחד', ובכלל הרשימה המשותפת מביאה סמל של איזו התנגדות למה שהיה פה, הצבעה לה מהווה מחאה כנגד מה שהם תופסים מגיע מכיוון המדינה, קרי הסתה וגזענות, והם רוצים להעביר מסר של 'אני רוצה חברה אחרת'. לעומת הצבעה למרצ יש בכך במפורש אמירה של תמיכה במיעוט, כלומר 'אני רוצה מפלגה כזו שמצייגת שותפות במקום תקיפות נגד המיעוט'. הליכה עם המשותפת זה הליכה משותפת של יהודים וערבים. זה באופן אישי להצהיר אני רוצה חברה שמחבקת את המיעוט הערבי שלה".

יש אנשי שמאל שערקו ממרצ אל המשותפת ושאומרים כי "עומדים ביחד", כתנועה, "הצליחה לפתוח את המוח לאנשים לדברים שלא חשבו עליהם קודם", וכי אז עלתה מן הסתם אצלם ההצבעה למי מצביעים. יש מי שמצביעים על בתי ספר דו-לשוניים ככור ההיתוך של המגמה המסתמנת. אין מידע מדעי שתומך בהנחות האלה.

אלי ברקת בן 51 מירושלים, עבר להצביע לרשימה המשותפת ממרצ. באדיבות המצולם, אתר רשמי
"הצבעתי למשותפת מתוך סולדריות", אלי ברקת/אתר רשמי, באדיבות המצולם

כן עולה שמיזוג עבודה-מרצ תורם למגמה. כך עולה ממענה לשאלה אם האיחוד מעלה או מוריד את הסיכוי שתצביע לרשימה המשותפת. אלא שהמספרים כל כך קטנים שקשה להצביע על משהו מובהק. העליה הברורה יותר היא בקרב מצביעי שמאל מובהק, מרצ. "אין יותר מרצ", סיכמה את הרגשתה מי ששנים היתה מצביעה למרצ ואף רשומה כחברת המפלגה והפעם תצביע לרשימה המשותפת, "שלא יספרו סיפורים, בכל איחור אתה תמיד חייב לוותר על משהו, ומרצ עם העבודה זה לא מרצ".

"פניהן של מפלגות השמאל למרכז-שמאל, זו זכותם, אבל נותרו אנשי שמאל לא מעטים המחפשים שמאל, והם לא מוצאים יותר שמאל במפלגות הציוניות", מסביר מכיוונו את העניין אחד מפעילי הרשימה המשותפת, יהודי, הער לטרנד הנוכחי. במקביל הוא ציין את הצעדים שהמשותפת עשתה ללגיטימיות בשיח בישראלי, ומידת ההשפעה הגוברת שלה על השיח, "האינטרסים המשותפים לשלום, שוויון וצדק חברתי והמסרים בענינים אלה בצורה ברורה, ישירה ולא מתנצלת, סייעו להגברת המשיכה לשמאל. וזה עוד לפני שדיברנו על הסולידריות - גם ההסתה הבלתי פוסקת נגד הציבור הערבי עושה את שלה".

עדית לב, רב קונסרבטיבי, חברת מפלגת מרצ, יחד עם בנה. יואב איתיאל, אתר רשמי
חברת מפלגת מרצ שמתכוונת להצביע לרשימה המשותפת. עדית לב/אתר רשמי, יואב איתיאל

אלי ברקת בן 51 מירושלים הוא אחד ממי שעברו ממרצ להצביע לרשימה המשותפת. הוא מספר, "הייתי איש מרצ מאז עמדתי על דעותי הפוליטיות ומאחורי 34-35 שנות פעילות במפלגה. הייתי מזכיר סניף ירושלים של מרצ אבל כבר בבחירות הקודמות כשהמפלגה חברה לאהוד ברק החלטתי שלא אוכל להבליג. הפעם, עם החבירה לעבודה והפנייה החדה ימינה והזניחה של המאבק בכיבוש, הבנתי שזהו זה. שזה לא משהו שאני אוכל להצביע לו אז אפשר לומר שברגע שהבית הפוליטי שלי פנה לימין, אני פניתי לשמאל. זה לא אקט מחאה ומצד שני לא התחייבות נצחית. אני מקווה שעל חורבות מרצ עוד תקום מפלגת שמאל של שותפות יהודית-ערבית. ההצבעה שלי היא בעיקר הצבעה של סולידריות. הערבים הם מיעוט מופלה שמסיתים נגדו והופכים אותו ללא לגיטימי אז אני במעשיי מצביע ההיפך. אני מקווה שתהיה תמיכה יהודית משמעותית, כי היא תגביר את הלגטימציה של הרשימה המשותפת בשיח הישראלי".

העניין הגובר של השמאל ברשימה המשותפת מביא לעוד אירועים הממוקדים באנשי השמאל השוקלים, מתלבטים ומהססים. בשבוע שעבר נערך ערב מפגש עם איימן עודה בעברית בבית קפה תל אביבי. ביום ראשון מקיים יו"ר הסיעה, ח"כ אחמד טיבי, מפגש כזה בבית קפה בתל אביב. בחיפה צפויים השבוע שני מפגשים של המשותפת לקהל דובר עברית: ביום שני חוג בית בו פרופ' אלי זומר מאוניברסיטת חיפה יארח את ח"כ עאידה תומא סלימאן וביום רביעי, אפילו סנסציה. הרב עדית לב תארח את איימן עודה בבית קפה בעיר התחתית. גם עדית לב, רב קונסרבטיבי, חברת מפלגת מרצ מחוברת ומקושרת, מתכוונת להצביע הפעם לרשימה המשותפת. לא רק שהרב לב תצביע, אלא שבאירוע כמו זה הפעילה עד לאחרונה של מרצ פועלת לגיוס עוד מצביעים לרשימה המשותפת. מדובר באמירה משמעותית גם לה, גם למרצ, גם למשותפת.

קמפיין הרשימה המשותפת "יאללה משותפת!" בחירות 2020. דוברות הרשימה המשותפת, אתר רשמי
בלעדי מתוך קמפיין הרשימה המשותפת. השלטים שייתלו בתל אביב/אתר רשמי, דוברות הרשימה המשותפת

ברשימה המשותפת מברכים כמובן על הטרנד, ומתכוונים בימים שנותרו עד הבחירות לנסות ולהעצים אותו ולקרוא לעוד מצביעי שמאל. ביום ראשון בבוקר יתעוררו תושבי תל אביב והבאים אליה לעבודה אל קמפיין שילוט "יאללה משותפת!" בעברית. פעם ראשונה להיקף כזה. כ-100 שלטים ייפרשו על תחנות אוטובוס ועמודי מודעות ("עמודים פריזאיים") מיפו ועד צפון תל אביב. המסר: "שמאל אמיתי זה הרשימה המשותפת, אז יאללה!"

"מרצ זנחה את רעיון השותפות הערבית-יהודית בשתי מערכות הבחירות האחרונות, ובחרה במקום לחקות את שאר המפלגות בנוף ולהציב גנרלים במקום ערבים", מסביר דניאל יבין, מצביע מרצ מתל אביב שאומר כי יצביע הפעם לרשימה המשותפת, "הקמפיין של ע-ג-מ מאוד חלש, מאוד מתחנף למצביעי כחול לבן (בשלטי החוצות של המפלגה, גנץ מופיע במיקום הראשי) ולאליטות הכלכליות. המפלגה היחידה שמקדמת פוליטיקה של תקווה, שמנסה לפנות לקשת המיעוטים בחברה (השלטים של הרשימה שפורסמו למשל ברוסית, אמהרית, ויידיש) שמובלת על ידי אדם שאני תופס כמנהיג אמיתי, היא המשותפת".

יו״ר הרשימה המשותפת איימן עודה בקפה אדמונד בתל אביב. 18 בפברואר 2020. דוברות הרשימה המשותפת, אתר רשמי
משוכנע שיקבל מנדט או שניים מהציבור היהודי. ח"כ עודה במפגש בתל אביב/אתר רשמי, דוברות הרשימה המשותפת

"על פי המחקרים הפנימיים שלנו, אין תנועת מצביעים משמעותית למשותפת ושתי המפלגות שומרות על ציבור המצביעים שלהן בבחירות הקודמות", אומר לוואלה! NEWS יו"ר מפלגת מרצ, ח"כ ניצן הורביץ, "אנחנו לפני הזדמנות נדירה של פעם בעשרות שנים להחליף את השלטון ולהקים כאן ממשלת מרכז-שמאל. כדי לעשות זאת צריך להיות בתוך הממשלה ולקחת את גנץ וכחול-לבן למדיניות של שלום ושיוויון. במצב הפוליטי הנוכחי רק הצבעה לעבודה-גשר-מרצ היא התנאי להקמת ממשלת מרכז-שמאל ושינוי היסטורי במגוון תחומים: מחידוש התהליך המדיני עם הפלסטינים, צדק חברתי אמיתי, ועד שותפות יהודית-ערבית וזכויות נשים ".

הוא הוסיף, "בכוונתנו להיות חברים בממשלה הבאה, להיאבק על עמדותינו למען צדק ושלום, ובלי לחשוש מלעסוק בכל הנושאים שהם בנפשו של השמאל, כולל זכויות להט"ב והקהילה הגאה והפרדת הדת מהמדינה". הוא הדגיש: "אסור להחמיץ את ההזדמנות לחולל מהפך, כפי שעשינו בתקופת ממשלת רבין".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully