וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

איפה מצביעים ומה מביאים לקלפי? כל מה שצריך לדעת לבחירות 2020

גלעד לוי

1.3.2020 / 6:30

יותר משישה מיליון אזרחים ישובו לקלפיות בפעם השלישית בתוך שנה כדי לבחור בנציגיהם לכנסת הבאה. מי זכאי לבחור? כיצד מחשבים את הרכב המנדטים? וכיצד יש לנהוג בקלפיות המיוחדות לשוהים בבידוד בגלל הקורונה? המדריך המלא

קרדיט: עמוד היוטיוב של ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-23

ישראל הולכת לבחור בפעם השלישית בתוך שנה. בעוד יומיים יידרשו 6,453,255 בעלי זכות הצבעה להתגבר על שאננותם, לצאת לקלפיות ברחבי הארץ ולהצביע עבור הרשימה שתייצג אותם בכנסת ה-23. רגע לפני שאתם יוצאים אל הקלפי, מערכת וואלה! NEWS עושה לכם סדר בכל מה שצריך לדעת ביום הבוחר.

האם אני יכול/ה להצביע?

לפי חוקי מדינת ישראל, יכולים להצביע אזרחים שמלאו להם 18 שנה ושנרשמו בפנקס הבוחרים עד ל-9.1.2020. כדי לדעת אם שמכם מעודכן בפנקס הבוחרים והיכן עליכם להצביע, יש להיכנס לאתר משרד הפנים.

מחסן ועדת הבחירות 2020 בשוהם, 12 בפברואר 2020. ראובן קסטרו
פתקי ההצבעה בבחירות 2020/ראובן קסטרו

מהי ההודעה לבוחר?

ההודעה לבוחר מפרטת את מקום הקלפי שבה הבוחר רשום ואת מספרו הסידורי של הבוחר בקלפי, ולכן רצוי מאוד להביאה יחד עם תעודת הזהות.

ואם לא קיבלתי הודעה לבוחר?

מי שטרם קיבל הודעה לבוחר ואינו יודע היכן להצביע, יכול לפנות אל מרכזי המידע הטלפוני המתפרסמים על לוחות המודעות של כל יישוב ויישוב, בעיתונות היומית ובאתר ועדת הבחירות המרכזית בכתובת: www.bechirot.gov.il .

עוד בוואלה!

נתניהו בריאיון לוואלה! NEWS: אין אחדות, אם אין רוב נלך לבחירות רביעיות

לכתבה המלאה

איפה מצביעים?

ביום הבחירות יוצבו ברחבי הארץ 10,631 קלפיות, זאת בנוסף ל-96 קלפיות בנציגויות ישראל בחו"ל שבהן כבר החלה ההצבעה. כל בוחר רשאי להצביע בקלפי אליה הוא משויך, ורק שם הוא רשאי לבחור. עקרון זה נועד לסייע לניהול התקין והיעיל של הבחירות. הקלפי אליה שויכתם, מופיעה בהודעה לבוחר שנשלחה אליכם. ניתן לאתר את הקלפי אליה אתם משויכים גם באתר המיוחד של ועדת הבחירות המרכזית. מלבד הקלפיות הציבוריות, מופעלות גם קלפיות בבתי חולים, בתי אבות, מוסדות משרד הרווחה, בתי סוהר ובתי מעצר, וכן קלפיות מיוחדות למוגבלים בניידות.

מותר לי להגיע להגיע לקלפי אחרת?

על כל בוחר להגיע לקלפי שנקבעה לו מראש בהתאם להודעה לבוחר שנשלחה לביתו. עם זאת, ישנם מקרים בהם הבוחר מצביע שלא בקלפי בה הוא רשום, וזאת רק במקרים שנבצר ממנו מלהגיע לקלפי בה הוא רשום. חיילים, מאושפזים בבתי חולים, אסירים ועצירים וכדומה. במקרים אלה, נערכת בדיקה מקיפה אם הבוחר הצביע פעמיים, על ידי כך שמעטפת ההצבעה האטומה שלו מוכנסת למעטפה חיצונית, כפולה, שעליה רושמים את פרטיו האישיים. בתום יום הבחירות נאספות כלל המעטפות החיצוניות ונערכת בדיקה האם מי שהצביע באמצעותן לא הצביע גם בקלפי בה הוא רשום, למניעת מצב של הצבעה כפולה. רק לאחר בדיקה זו נפתחות המעטפות החיצוניות ונאספות מעטפות הפנימיות שייפתחו וייספרו על ידי ועדות קלפי המוקמות במשכן הכנסת. ועדות אלה, הזהות בהרכבן לוועדות קלפי רגילות, סופרות את הקולות במעטפות אלה.

מה לגבי השוהים בבידוד בגלל הקורונה?

למרות החמרת הנחיות הבידוד בעקבות התפרצות נגיף הקורונה, משרד הבריאות התאים את הצו המיוחד כך ששוהים בבידוד ביתי בלבד וללא תסמינים, 5,630 איש לפי המשרד, יוכלו להצביע בקלפיות מיוחדות. עם זאת, חולים ששוהים במתקן הבידוד המיוחד בבית החולים שיבא בתל השומר לא יוכלו להצביע.

במקביל, משרד הבריאות פרסם שורת הנחיות על מנת למנוע את המשך הפצת הנגיף גם בקלפיות הייעודיות. במשרד הדגישו כי הגעתם של בעלי זכות ההצבעה השוהים בבידוד מותרת כל עוד הם אינם סובלים מחום, שיעול או קשיי נשימה - המהווים תסמינים לתחלואה בקורונה. בוחר הסובל מאחד מהתסמינים הללו או יותר ביום הבחירות או יום קודם לכן - נדרש שלא להגיע לקלפי. כמו כן, הבוחר יגיע לקלפי בבידוד, ברכב פרטי (ולא ציבורי), לא יעשה שימוש במעליות ויעטה מסכת פה אף או בד זמין אחר לכיסוי הפה והאף. אם הבוחר מגיע עם מלווה, גם על המלווה להיות חבוש במסכה.

בירושלים הקלפי המיוחדת תפעל במשרד התחבורה, ברחוב האומן 7; בצפת בתחנת המשטרה ברחוב הגליל 1; הנמצאים בבידוד בית באזור עמק יזרעאל יצביעו במשרד השיכון ברחוב אליעזר קפלן בעפולה עלית; ובחיפה הם יעשו זאת בבניין משרד התחבורה ברחוב אדיסון 2; בנתניה הקלפי תעמוד במשרדי ועדת הבחירות ברחוב האצטדיון בנתניה; בתל אביב יועמדו שתי קלפיות - ברחוב קלאוזנר 14 ובתחנת מד"א ברחוב יגאל אלון 60; בחולון הקלפי תשכון במשרד התחבורה בתל גיבורים, ברחוב הלוחמים 1; בבאר שבע ניתן יהיה להצביע ברחוב האצ"ל 2; באשקלון הקלפי תוצב בשד' בן גוריון 37; באילת ההצבעה תתקיים במתחם הצפוני של שדה התעופה הישן; בראש העין הקלפי הייעודית תוצב בחניית השוק העירוני ברחוב יהושע בן נון; המודיעין ניתן יהיה להצביע בשדרה המרכזית 5; ובכפר סבא הקלפי תוצב באצטדיון לויטה, דרך הפועל כפר סבא. על המצביעים להתעדכן בהנחיות באתר משרד הבריאות ובאתר ועדת הבחירות המרכזית.

היערכות בבית החולים שיבא תל השומר להגעת הנוסעים הישראלים מספינת הקורונה ביפן - 20 פברואר 2020. אבשלום ששוני, פלאש 90
שוהים במתקן הבידוד בשיבא לא יוכלו להצביע/פלאש 90, אבשלום ששוני

עם הגעתו, ימתין הבוחר לתורו מחוץ לקלפי תוך שמירת מרחק של שני מטרים מהסובבים, ותוך הימנעות ממגע בחפצים במקום. לכשיגיע תורו להזדהות בפני מזכיר ועדת הקלפי, יניח הבוחר את אמצעי הזיהוי על השולחן מחוץ למקום הקלפי ויסיר את המסכה לצורך זיהויו וישיבה לפניו לאחר מכן. אם הגיע ללא מסכה, יעטה מסכה אותה יקבל בעמדת החיטוי, יחטא את ידיו בתכשיר על בסיס אלכוהול ויעטה כפפות. הבוחר ימלא את ההצהרה כי הוא מבקש לבחור בקלפי המיועדת לשוהים בבידוד בית ואת פרטיו על גבי המעטפה החיצונית. את העט יש להשליך לפח ייעודי.

בתום ההצבעה, ולאחר צאתו ממקום הקלפי, יאסוף הבוחר את אמצעי הזיהוי שלו. לאחר שלקח את אמצעי הזיהוי יסיר הבוחר את הכפפות וישליכן לפח האשפה מחוץ למקום הקלפי.

מחסן ועדת הבחירות 2020 בשוהם, 12 בפברואר 2020. ראובן קסטרו
ההצבעה תחל ב-07:00 למעט קלפיות ביישובים קטנים. מחסני ועדת הבחירות/ראובן קסטרו

מתי הקלפיות נפתחות?

ברוב המקומות, הקלפיות פועלות מהשעה 07:00 בבוקר ועד 22:00 בלילה. ביישובים קטנים, שעות ההצבעה הן מהשעה 08:00 עד 20:00, וכך גם בבתי החולים ובבתי הסוהר והמעצר. דלתות מקומות הקלפי יינעלו בשעת הסגירה האמורה. מי שהגיע למקום הקלפי לפני סגירת הדלתות, אך טרם הצביע - זכאי להצביע גם אם חלפה שעת סגירת הקלפי.

מה צריך להביא לקלפי?

יש להביא תעודה מזהה, אחת מהשלוש הבאות: תעודת זהות, דרכון או רישיון נהיגה הנושאים את תמונת הבוחר/ת. איש כוחות הביטחון יכול להשתמש גם בתעודה צבאית (חוגר/קצין/נגד), תעודת שוטר או תעודת סוהר. אין חובה להביא את ההודעה לבוחר, אך מומלץ להביא אותה, כדי להקל על ועדת הקלפי באיתור שמכם ולזרז את ההליכים.

איך מצביעים?

הבחירות לכנסת מתבצעות בהצבעה לרשימת מועמדים, המוגשת על ידי מפלגה. לכל רשימה אות או אותיות וכינוי - שמופיעים על גבי פתקי הצבעה. הפתקים עומדים לרשות המצביעים, שבוחרים בפתק עם הרשימה בה הוא מעוניין. אלו הרשימות המתמודדות בבחירות לכנסת ה-23.

מחסן ועדת הבחירות 2020 בשוהם, 12 בפברואר 2020. ראובן קסטרו
מחסני ועדת הבחירות המרכזית/ראובן קסטרו

איך מתנהלת ההצבעה בקלפי?

אחרי שוועדת הקלפי מצאה את שמכם ברשימת הבוחרים, תקבלו מעטפה בצבע תכלת ועליה כתוב "בחירות לכנסת ה-23". מיד לאחר מכן תוכלו להיכנס אל תא ההצבעה. כל בוחר ובוחרת נכנסים אל התא לבדם. החריג היחיד לכך הוא במצב שבו המצביע אינו מסוגל לבצע את פעולות ההצבעה המעשיות לבדו מחמת מום או מחלה. במצב זה רשאי המצביע להביא איתו מלווה כדי שיעזור לו בפעולת ההצבעה. המלווה לא יהיה מנהל או עובד בית אבות או מוסד אחר בו שוהה המצביע ולא ילווה ביום הבחירות יותר משני בוחרים.

בתא ההצבעה מונחים הפתקים עם כל רשימות המועמדים לכנסת. כמו כן, מצויים בתא ההצבעה פתקי הצבעה לבנים ריקים עם עט כחול, למקרה שיחסרו פתקים. בשלב זה, יש לקחת פתק אחד בלבד עליו רשומים אות וכינוי הרשימה הרצויים, להכניסו למעטפה ולסגור אותה היטב. לאחר מכן, יש לגשת עם המעטפה הסגורה ולשלשל אותה לתיבה המונחת בפני ועדת הקלפי. יש להכניס למעטפת ההצבעה פתק אחד בלבד.

אין לי במי לבחור. אפשר להצביע בפתק לבן?

פתקים לבנים שלא כתב עליהם הבוחר ופתקים שלא נכתב עליהם בעט כחול נחשבים לפסולים. אם על הפתק כתוב דבר שהוא לא אות הרשימה או הכינוי שלה, הפתק ייחשב פסול. הם אינם נספרים ונכללים במניין הקולות הפסולים.

מחסן ועדת הבחירות 2020 בשוהם, 12 בפברואר 2020. ראובן קסטרו
הפתקים הלבנים אינם נספרים. ועדת הבחירות המרכזית/ראובן קסטרו

איך עובדים ביום הבחירות?

על פי חוק, יום הבחירות הוא יום שבתון, אולם שירותי תחבורה ציבורית ושירותים ציבוריים אחרים אותם קבעה ועדת הבחירות המרכזית, כמו מסעדות, תאטראות ובתי קולנוע, מפעלי מים וחשמל, בתי חולים, וכוחות הצלה, פועלים כסדרם. שירותי התחבורה הציבורית הבין-עירונית יופעלו בחינם ביום הבחירות, לשימוש כלל האזרחים ולשימוש המצביעים השוהים רחוק ממקום הקלפי אליו הם משויכים. פרטים על כך ניתן למצוא באתר האינטרנט של הוועדה.

אלו השרותים שיפעלו ביום הבחירות: שירותי תחבורה, חניונים ותחנות דלק, כוחות הביטחון ושירותי הצלה; אפיית לחם והובלתו; ייצור מוצרי חלב; שירותי תקשורת; מפעלי מים וחשמל; אספקת דלק והעברתו; עיתונות, רדיו וטלוויזיה; בתי אוכל ומסעדות, בתי קפה וקיוסקים, בתי מלון ופנסיונים; תיאטראות, בתי קולנוע ובתי שעשועים אחרים; מפעלי חרושת וחקלאות שתהליכי הייצור בהם מתנהלים ברציפות; הובלת פירות, ירקות ותוצרת חלב (עד שעה 11:00); חנויות לממכר מזון (עד שעה 12:00); וכן, עובדי ועדת הבחירות המרכזית, מי שמבצע בעבורה תפקיד או מי שנותן לה שירות, עובדי המפלגות, מי שמבצע עבורן תפקיד או נותן להן שירות.

אוטובוס אגד. ניר בן טובים
מערך התחבורה הציבורית יפעל גם ביום השבתון/ניר בן טובים

ביום הבחירות יתאפשרו נסיעות חינם בחלק מקווי אגד הבין-עירוניים, לכלל הציבור. דוגמאות מרכזיות לקווים בין-עירוניים שבהם ניתן יהיה לנסוע חינם הן: 405 ו-480 בין ירושלים לתל אביב, קווים 446 ו-470 בין ירושלים לבאר שבע, קו 910 בין תל אביב לחיפה, קו 845 בין תל אביב לקריית שמונה, קו 962 בין טבריה לירושלים וקווים נוספים. זכאות להסעה לאילת וחזרה מאילת תתאפשר לאחר בדיקת זכאות ובכפוף לרישום מוקדם מול מרכזי מידע "אגד".

הנסיעה חינם תתאפשר מיום ראשון 1.3.2020 בשעה 20:00 ועד לתום השירות ביום הבחירות ה-2.3.2020. הנוסעים בקווים אלו יעלו לאוטובוס באופן חופשי, ללא תיקוף וללא צורך בהצגת מסמכים. הנוסעים בקווי אילת יתבקשו להציג תעודת זהות בליווי ספח או רישיון נהיגה. חיילים יוכלו לנסוע בחינם (עם/ללא מדים) בכל קווי אגד, למעט בקווי אילת.

האם השבתון שחל ביום הבחירות נחשב יום חופש?

לא. יום הבחירות נחשב ליום שבתון שבו ניתן לא לעבוד מבלי שינוכה יום חופש על כך. ההוראות חלות הן על עובדים בשכר חודשי והן על עובדים בשכר שעתי או יומי. כל מי שעבד אצל מעסיק לפחות 14 ימים רצופים לפני יום הבחירות, ונעדר מעבודתו ביום הבחירות, זכאי לשכר עבור יום השבתון.

כמה מרוויח מי שעובד ביום הבחירות?

בחוק אין הגדרה ברורה לגבי מועד השבתון, אך מאחר ששעות ההצבעה מוגדרות 07:00 עד 22:00, מקובל להתייחס לשעות אלה גם כתוחמות את יום השבתון. מעסיקים נוהגים לשלם לעובדים ביום הבחירות שכר בשיעור של 200%, או לחלופין, שכר רגיל בתוספת שעות חופשה. לא ניתן לחייב עובד לעבוד ביום הבחירות ולאיים עליו בסנקציות, כל עוד מדובר במקום עבודה שאינו כלול ברשימה שנקבעה על ידי ועדת הבחירות.

מה זה מנדט וכיצד הוא מחושב?

מנדט הוא למעשה מושב בכנסת. כל מושב מייצג אחוז כלשהו מקולות הבוחרים שניתנו למפלגה במהלך הבחירות, כחלק מהדמוקרטיה הייצוגית והשיטה הפרלמנטרית הנהוגה בישראל. בכדי לחשב את ערכו של כל מנדט, יש לקבוע תחילה אילו רשימות משתתפות בחלוקת המנדטים. בשלב ראשון יש לסכם את סך הקולות הכשרים שקיבלה כל אחת מהרשימות. לאחר מכן קובעים את מספר הקולות המהווה את אחוז החסימה - כלומר 3.25% מכלל הקולות הכשרים. רשימות שלא זכו במספר הקולות הנדרש לא ישתתפו בחלוקה. לאחר מכן קובעים את מספר הקולות הכשרים של הרשימות המשתתפות בחלוקת המנדטים. המספר הכולל של הקולות הכשרים של כל הרשימות, פחות מספר הקולות הכשרים של רשימות שלא עברו את אחוז החסימה, שווה לסך הקולות הכשרים של הרשימות המשתתפות בחלוקת המנדטים.

משכן הכנסת. שרון בוקוב
סך הקולות מתורגם למנדטים. משכן הכנסת/שרון בוקוב

לאחר מכן מתבצעת החלוקה למנדטים. תחילה מחלקים את סך כל הקולות הכשרים של הרשימות המשתתפות בחלוקת המנדטים ב-120 (מספר המקומות העומדים לחלוקה), והתוצאה היא המודד הכללי. אחר כך מחלקים את סך כל הקולות של כל רשימה המשתתפת בחלוקה למודד הכללי ומקבלים את מספר המנדטים שקיבלה הרשימה. בדרך זו מחלקים את הקולות של כל הרשימות שעברו את אחוז החסימה ומשתתפות בחלוקה. המספרים השלמים המתקבלים מהחלוקה הם המנדטים.

אחר כך יש לבצע חלוקה שנייה: מחברים את כל המנדטים, ואת המנדטים הנותרים עד להשלמת מספר המנדטים ל-120- מחלקים בין הרשימות על פי שיטת מודד הרשימה הגדול ביותר. לצורך חלוקת המנדטים הנותרים, רואים שתי רשימות שהתקשרו ביניהן כרשימה אחת, ובלבד שכל אחת מהן עברה את אחוז החסימה: מחברים את הקולות הכשרים שקיבלו שתי הרשימות ואת מספר המנדטים שקיבלו שתיהן בחלוקה הראשונה. את המנדטים הנותרים מחלקים לפי מודד לכל רשימה, לפי הנוסחה של מודד הרשימה במנת מספר המנדטים שקיבלה בחלוקה ראשונה +1. רשימה שלה המודד הגדול ביותר מקבלת את המנדט הנותר הראשון. לרשימה שקיבלה מנדט בחלוקת המקומות הנותרים נקבע מודד רשימה חדש בהתאם למספר המנדטים שיש לה.

מהו אחוז החסימה?

אחוז חסימה הוא שיעור הקולות המינימלי הדרוש כדי לקבל ייצוג בכנסת. מאז מרץ 2014, אחוז החסימה הנהוג במדינת ישראל בבחירות לכנסת הוא 3.25% מכלל הקולות הכשרים שנמנו בבחירות.

בכל מערכת בחירות, אחוז החסימה הוא אימתן של המפלגות הקטנות. לאורך ההיסטוריה הועלה אחוז החסימה, בטענה כי המהלך מחזק לכאורה את יציבות הממשל הנבחר, ולא מותיר כוח רב בידי מפלגות קטנות בכדי לערערו.

ההעלאה האחרונה התבצעה במרץ 2014 לקראת הבחירות לכנסת הנוכחית. בשל כך התאחדו המפלגות והרשימות הערביות חד"ש, בל"ד, רע"ם, תע"ל ומד"ע לכדי רשימה משותפת, בשל חששן שאחוז החסימה הגבוה יסכן את כל אחת מהן בנפרד. המפלגה הקטנה ביותר שנכנסה לכנסת הייתה מרצ שזכתה בחמישה מנדטים בלבד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully