וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בחירות 2022

אנשי העסקים של ביסמוט, התורמים האמריקנים של דנון: מי מממן את הפריימריסטים בליכוד?

עודכן לאחרונה: 9.8.2022 / 11:13

המתמודדים החדשים בפריימריז בליכוד, שאינם ח"כים, רשאים לגייס תרומות למימון מסעות הבחירות שלהם. מבדיקת הדיווחים באתר מבקר המדינה עולה כי בועז ביסמוט גייס כמעט 120 אלף שקלים בשבועיים, וארז תדמור, עוד מועמד, גייס יותר מ-170 אלף שקלים במימון המונים

מטה הליכוד | חגיגות לאחר תוצאות המדגם באולם טדי, בנייני האומה, ירושלים 23 במרץ 2021. ראובן קסטרו
כל מתמודד יכול להגיע לתקרה של 330 אלף שקל מרגע שהוכרזו הבחירות. הליכוד/ראובן קסטרו

העיתונאי לשעבר בועז ביסמוט, שמתמודד בפריימריז בליכוד, גייס קרוב ל-120 אלף שקלים בתרומות תוך שבועיים, כך עולה מהדיווחים שהעביר למשרד מבקר המדינה. ביסמוט הכריז על מועמדותו בסוף יולי, ומאז גייס תרומות בסך של כ117 אלף שקלים, מ-14 תורמים, שרובם תרמו בין 10-11 אלף שקלים. בין התורמים אפשר למצוא את מוטי זוננפלד, איש עסקים ופילנתרופ חרדי שנחשב מקורב ליו"ר הליכוד בנימין נתניהו וגם ליו"ר ימינה, איילת שקד, שעם שניהם ביסמוט נמצא בקשרים טובים. גם שרון אבן חיים, איש נדל"ן ישראלי המתגורר בל"א, וממקימי ארגון IAC - ארגון הקהילה הישראלית אמריקאית שהקים המיליארדר שלדון אדלסון, שייסד את עיתון ישראל היום - אותו ביסמוט ערך עד השנה שעברה, תרם לו לקמפיין.

עוד איש תקשורת שמקורב לנתניהו שמתמודד בפריימריז הוא ארז תדמור, ששימש בעבר גם כיועץ לנתניהו ובקמפיינים האחרונים של הליכוד. מאתר מבקר המדינה עולה כי תדמור גייס בשלושה שבועות 178,366 אלף שקלים, בסוג של מימון המונים. הוא דיווח על יותר מ-600 תורמים, שרובם תרמו בסכומים קטנים של עד 1,000 שקלים. בין התורמים הגדולים של תדמור אפשר למצוא את יונתן גרינוולד, איש עסקים שתרם בעבר לקמפיינים של נפתלי בנט וגדעון סער. משה פייגלין, שחוזר לליכוד להתמודדות מחודשת אחרי ניסיון להקים את מפלגת זהות, גייס מאז תחילת יולי 101,459 אלף שקלים מ-84 תורמים.

בועז ביסמוט. יונתן זינדל, פלאש 90
גייס קרוב ל-120 אלף שקלים. ביסמוט/פלאש 90, יונתן זינדל
גלעד  שרון בהלוויתה של גאולה כהן, הר הזיתים ירושלים, 19 בדצמבר 2019. ראובן קסטרו
בשנה וחצי האחרונות לא גייס תרומות. שרון/ראובן קסטרו

בפריימריז בליכוד מתמודדים עשרות מועמדים, אך רק החדשים, אלה שאינם חברי כנסת, רשאים לגייס תרומות למימון מסע הבחירות. לפי חוק הפריימריז שחוקק ח"כ דודי אמסלם (ליכוד) ב-2018, חברי כנסת ושרים שמתמודדים בפריימריז זכאים למימון מטעם המדינה, והסכום נקבע בהתאם למספר מתפקדי המפלגה. בליכוד, כל אחד מחברי הכנסת המכהנים קיבל תקציב של כ-330 אלף שקלים למימון מסע הבחירות. זו גם תקרת ההוצאות של המתמודדים שאינם חברי כנסת, כמו ביסמוט, תדמור ואחרים, שיכולים לגייס תרומות, לתרום הון עצמי, או לקחת הלוואות מהמדינה בשביל לממן את הקמפיין. במידה שייבחרו לכנסת, יקבלו בחזרה את הכספים שהוציאו. המועמדים מחויבים לדווח תוך 14 יום על כל תרומה שקיבלו, והמידע מתפרסם באתר מבקר המדינה, אך מבדיקת וואלה עולה כי רבים מהמתמודדים טרם העבירו דיווחים למבקר המדינה על תרומות או הלוואות. מועמדים חדשים אחרים דיווחו על סכומים של כמה עשרות אלפי שקלים בלבד בתרומות והלוואות.

מי שכן דיווח למבקר המדינה על התרומות שקיבל הוא השגריר והח"כ לשעבר דני דנון, שמתמודד מחדש על מקום ברשימת הליכוד. דנון דיווח על תרומה עצמית של 330 אלף שקלים ב-20 ביולי - כגובה תקרת ההוצאה המותרת למתמודדים בפריימריז בליכוד. עם זאת, ההגבלות על ההוצאות והתרומות של מועמדים שאינם ח"כים חלות רק מהרגע שהוכרזו בחירות ונקבעו פריימריז, ולא על תרומות או הוצאות מהתקופה שקודם לכן.

מהדיווחים באתר מבקר המדינה עולה שבשנתיים האחרונות, מאז שדנון שב לארץ משליחותו כשגריר ישראל באו"ם בקיץ 2020, הוא גייס תרומות בסך כ-125 אלף דולר, יותר מ-400 אלף שקלים - כולם מתורמים אמריקאים. ב-2020 הוא דיווח על תרומות בסך 93 אלף דולר מ-11 תורמים אמריקאים, ב-2021 דיווח על תרומה אחת בסך עשרת אלפים דולר מתורם מקסיקני, וב-2022 על גיוס 24 אלף דולר משישה תורמים אמריקאים. בין התורמים לדנון אפשר למצוא את שמו של הנרי אורלינסקי, משקיע ופילנתרופ יהודי המזוהה עם ארגונים חרדיים, אך רוב השמות אינם ידועים.

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון במהלך נאומו בעצרת הכללית של האו"ם 11 בפברואר 2020. AP
נעזר במשקיע ופילנתרופ יהודי המזוהה עם ארגונים חרדיים. דנון/AP
ח"כ דודי אמסלם ביום ההצבעה על פיזור הכנסת, 2 בדצמבר 2020. דני שם טוב, דוברות הכנסת, אתר רשמי
חוקק את חוק הפריימריז שמעניק לח"כים מימון מהמדינה. אמסלם/אתר רשמי, דני שם טוב, דוברות הכנסת

גם גלעד שרון, המתמודד לראשונה בפריימריז לרשימת הליכוד, גייס עוד לפני שהוכרזו הבחירות סכום של כ-950 אלף שקלים בתרומות, כך עולה מהדיווחים למבקר המדינה. שרון התפקד למפלגה לראשונה ב-2016 וניסה להתמודד בפריימריז הקודמים ב-2019, אך תקופה זו לא הספיקה לצורך התמודדות, ויו"ר הליכוד נתניהו סירב לקצר לו את תקופת האכשרה הנדרשת והוא נפסל מהתמודדות.

מהדיווחים של שרון באתר מבקר המדינה עולה כי בשנה וחצי האחרונות, שרון לא גייס תרומות, והתרומה האחרונה שדיווח עליה היתה לפני כשנה וחצי, בפברואר 2021, בסכום של כ-500 אלף שקלים מאדם בשם אלון גונן. באוגוסט 2020 הוא דיווח על תרומה של 100 אלף שקלים מאיש העסקים רון פסקלוביץ. בסך הכל, מאז 2016, שרון דיווח על תרומות בסך 950 אלף שקלים, 140 אלף מתוכם היו בהון עצמי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully