וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סקר וואלה! NEWS: כחול לבן מובילה על הליכוד, עוצמה יהודית עוברת

9.9.2019 / 13:57

שמונה ימים לבחירות, ומסקר וואלה! NEWS ומכון מדגם בראשות מנו גבע עולה כי מפלגתו של גנץ מתחזקת בשני מנדטים ברקע הקריאה להקמת ממשלת אחדות חילונית. ליברמן והמחנה הדמוקרטי נחלשים, ונתניהו מתקרב לרף 61 המנדטים בזכות עוצמה יהודית שעוברת לראשונה את אחוז החסימה

שבוע ויום לבחירות וברקע סערת חוק המצלמות, כחול לבן מתחזקת על פני הליכוד ואף עוקפת אותה במנדט בסקרים. כך עולה מסקר וואלה! NEWS ומכון מדגם בראשות מנו גבע. אם הבחירות היו נערכות היום, כחול לבן הייתה מקבלת 33 מנדטים - עלייה של שני מנדטים לעומת הסקר הקודם בשבוע שעבר, ואילו הליכוד נותרת יציבה עם 32 מנדטים. בין שני הסקרים, כחול לבן השיקה מסר קמפיין חדש - שקורא להקמת ממשלת אחדות חילונית - במטרה להחזיר בוחרים שעברו לישראל ביתנו ולליברמן. מהסקר עולה שהמהלך הצליח לעת עתה - ליברמן ירד במנדט לעומת הסקר הקודם ועומד כעת על 8 מנדטים בלבד, וגם המחנה הדמוקרטי סופג ירידה של מנדט אחד ועומד כעת על 6 מנדטים בלבד.

עם זאת, למרות ההובלה של כחול לבן, יש בסקר בשורות טובות לראש הממשלה בנימין נתניהו שמתקרב לרף 61 המנדטים בגוש הימין-חרדים, בזכות עוצמה יהודית - אשר לראשונה מאז הבחירות עוברת בסקר וואלה! NEWS את אחוז החסימה ועומדת על 4 מנדטים. גוש הימין-חרדים הטבעי של נתניהו עומד כעת על 58 מנדטים (לעומת 56 בסקר הקודם): הליכוד עם 32, ימינה עם 9 מנדטים יציבה מהשבוע שעבר, ויהדות התורה עם 7 מנדטים וש"ס עם 6 שנחלשות שתיהן במנדט לעומת הסקר הקודם, לטובת עוצמה יהודית.

ההתחזקות של עוצמה יהודית מגיעה ברקע לחץ מסיבי של הליכוד, ימינה, ואפילו רבני חב"ד שקראו לא להצביע למפלגה כדי לא לבזבז קולות מתחת לאחוז החסימה, אך מהסקר עולה כי המגמה של המפלגה היא דווקא הפוכה. עם זאת, למרות ההתחזקות של הגוש, נתניהו עדיין לא מגיע ל-61 ממליצים, וגם בגוש הנגדי אין שום שינוי. גוש המרכז שמאל עומד יציב על 45 מנדטים - בדיוק כפי שהיה בבחירות הקודמות באפריל: כחול לבן עם 33, המחנה הדמוקרטי עם 6, ורק מפלגת העבודה יציבה על 6 מנדטים. ברקע סערת המצלמות גם הרשימה המשותפת נחלשת במנדט אחד לעומת הסקר הקודם, ויורדת ל-9 מנדטים.

ההתחזקות של כחול לבן מיוחסת להצהרה של יו"ר המפלגה, בני גנץ, בשבוע שעבר, לפיה יפעל להקים ממשלת אחדות חילונית אחרי הבחירות, בדומה להצהרות של ליברמן בחודשים האחרונים. מהסקר ניתן להבין בדיוק מדוע גנץ החליט לחדד את הקו הזה בקמפיין - כמעט מחצית מהציבור (49%) אכן תומך בהקמת ממשלת אחדות חילונית ליברלית ללא המפלגות החרדיות, ואילו 39% מתנגדים. בתוך הבייס של כחול לבן הנתונים מובהקים עוד יותר: 70% ממצביעי המרכז שמאל תומכים בהקמת ממשלה ללא החרדים ורק 19% מתנגדים. בימין יש תמונת מראה: רק 40% ממי שמגדיר את עצמו מצביע ימין תומך בהקמת ממשלת אחדות חילונית ליברלית ואילו 52% מתנגדים.

הקו החילוני החזק של גנץ, שאימץ את הקו של שותפו לפיד והחל לנגוס במצביעים של ליברמן ושל המחנה הדמוקרטי, הביא להתחזקות של כחול לבן - אך לקראת הישורת האחרונה של הקמפיין שוב עולה על הפרק סוגיית הרוטציה בין גנץ ולפיד. לפיד אמנם הצהיר והכריז שוב ושוב שהוא לא מתכוון לוותר על הרוטציה אך בתקשורת ובציבור התחדשו בימים האחרונים הקריאות לעשות זאת כדי לחזק את המפלגה בקלפי. אם לפיד היה מוותר על הרוטציה - כך עולה מהסקר - זה עשוי היה להשפיע לטובה על כחול לבן: 25% מהמשיבים אמרו שוויתור על הרוטציה מצדו של לפיד יגדיל את הסיכוי שיצביעו למפלגה, ויש למהלך השפעה גם בימין וגם בשמאל: 24% ממצביעי הימין אמרו שאם לפיד היה מוותר על הרוטציה זה היה מגביר את הסיכוי שיצביעו לגנץ, ואילו 31% ממצביעי המרכז-שמאל השיבו בצורה דומה. ביש עתיד טוענים בשבועות האחרונים כי יש בידיהם סקרים שמראים שאם לפיד יוותר על הרוטציה זה דווקא יפגע בתמיכה בכחול לבן ויגרום לאובדן מצביעים, אך מסקר וואלה! NEWS עולה כי רק 11% מהמשיבים אמרו שוויתור על הרוטציה יפחית את הסיכוי שיצביעו לכחול-לבן, וכך גם בקרב הבייס - של מצביעי המרכז שמאל.

עוד בוואלה!

3,525 הצבעות ב-97 נציגויות: תמה ההצבעה לבחירות לכנסת בנציגויות ישראל בחו"ל

לכתבה המלאה

מהסקר, שנערך על ידי מכון מדגם בקרב 501 משיבים בפאנל אינטרנטי וטלפוני שהם מדגם מייצג של האוכלוסייה הישראלית עם טעות דגימה של 4.4%, עולה כי בשאלת ההתאמה לראשות הממשלה נתניהו ממשיך לשמור על הובלה לעומת גנץ, עם נתונים יציבים בדיוק כמו בסקר הקודם: 39% מהמשיבים סבורים שנתניהו הוא המתאים ביותר לראשות הממשלה לעומת 30% שחושבים שגנץ הוא המתאים ביותר; 19% השיבו שאף אחד מהם, 4% סבורים שהם מתאימים באותה מידה, ו-8% השיבו שאינם יודעים.

מזמין הסקר: וואלה! NEWS
עורך הסקר: מדגם יעוץ ומחקר
מועד איסוף הנתונים: מ-8-9-2019 בשעה 14:00 עד 9-9-2019 בשעה 10:00
אוכלוסיית המחקר: מדגם מייצג של כלל האוכלוסייה בישראל בגילאי 18 ומעלה
מספר המתבקשים להשתתף: 3,296
מספר המשיבים בפועל: 501
טעות הדגימה המירבית: 4.4%+
שיטה סטטיסטית: הסקר בוצע בשיטות סטטיסטיות מקובלות
שיטת הדגימה: דגימת שכבות
אופן ביצוע הסקר: טלפוני+אינטרנטי

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully